A befektetési termékek közötti választást számos tényező befolyásolhatja, ám korántsem mindegy, hogy minden esetben igazán tisztában van-e a befektető a kiválasztott termék jellemzőivel.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében - amennyiben az adóoptimalizálás lebeg a magánszemély szeme előtt - a 300 ezer forintos éves befektetés tűnik a legmegfelelőbbnek, bár ez esetben a havonta befizetett díj mértéke elsősorban a vállalattól függ, hiszen zömmel a cafeteria-rendszerben áldoznak erre. A munkáltatók által adómentesen adható tagdíjmaximum mértéke az önkéntes pénztáraknál ez évtől a minimálbér 50 százaléka - írja a Világgazdaság.
Az adóoptimalizálás vezérelheti a nyeszszámlán elhelyezendő összeget is, hiszen miután az állami támogatás a befizetések 30 százaléka, de évente legfeljebb 100 ezer forint, ennek maximális kihasználásához 333 333 forintos befizetés szükséges. Igaz, a magánszemélynek nem árt azzal számolnia, hogy az adótámogatást nem közvetlenül, hanem az előtakarékossági számlán kapja kézhez. Adókedvezmény párosul a lakás-takarékpénztári befizetésekhez is, ám komolyabb összeg felhalmozására korántsem alkalmas ez a termék, a hatékony befektetés mindössze évi 100 ezer forintra tehető.
Fontos kritérium a futamidő helyes megválasztása. Az önkéntes nyugdíjpénztárnál 10 éves intervallummal kell számolni, s a lakás-takarékpénztári befizetés esetén is legalább 8 évig nem érdemes hozzányúlni a befektetéshez. A nyeszszámlán meglévő összeghez - adófizetési kötelezettség nélkül - csak a nyugdíjkorhatár elérésekor vagy nyugdíjba vonuláskor, de minimum három év takarékoskodás után lehet hozzájutni.
A befektetési alapoknál nincs optimális futamidő, hiszen azt érdemes a konstrukció jellegéhez igazítani, azaz egy részvényalapot nem hat hónapra vásárol a magánszemély, mint ahogy a pénzpiaci alapot sem érdemes évekig megtartani. Mindenesetre ha hosszú távon gondolkodik az illető, úgy a statisztikák szerint egyértelműen a részvényeken lehet a legnagyobb hozamot elérni, ám érdemes tisztában lenni azzal is, hogy a legnagyobb kockázatot is ez a szegmens hordozza.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A likviditás oldaláról közelítve a kérdést: leggyorsabban a befektetési alapok, a banki és takarékbetétek, illetve a közvetlen értékpapír-befektetések esetén juthat a pénzéhez a befektető. Az önkéntes nyugdíjpénztárnál tíz éven belül nem is lehetséges ilyen lépés, s a nyesz és a lakás-takarékpénztár is az alacsony likviditású befektetések közé sorolható.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.