Hová tehetjük egy bankban a pénzünket? A legelső válasz erre általában a bankbetét, azonban ezen kívül számos egyéb megtakarítási, befektetési termék közül választhatunk. Nézzük meg tehát, mit érdemes tudni a banki kötvényekről.
Mit érdemes tudni róla?
Ezek a kötvények az egyes bankok által kibocsátott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, amelyek az esetek többségében a Budapesti Értéktőzsdén is jegyzett papírok.
Ekkor tulajdonképpen mi válunk a bank hitelezőjévé, a kölcsönbe adott pénzért cserébe ebben az esetben mi kapunk kamatot.
A kötvénybefektetésekkel kapcsolatosan érdemes tudni, hogy általánosságban véve kisebb hozamot lehet elérni ezzel a befektetési formával, mint a részvénybefektetésekkel. Melletük szólhat azonban, hogy ezen értékpapírok kockázata alacsonyabb a részvényekhez viszonyítva. A bankbetétekhez képest pedig magasabb hozamot érhetünk el a kötvényekkel.
A kötvényekkel kapcsolatosan is jelentkezik némi kockázat, így például a kamatláb-változás hozhat a konyhánkra, de éppenséggel bukhatunk is miatta. Például amennyiben emelkedik a kamatszint az a mi kötvényünkre negatív hatással bír, mivel emiatt kisebb lesz az értéke. Ezen kívül a kibocsátó bank hitelminősítése is befolyásolhatja az adott kötvény értékét, értelemszerűen egy esetleges leminősítés a mi befektetésünk értékét ronthatja.
Mindenképpen érdemes tudni, hogy hasonlóan a banki betétekhez, a banki kötvényekre is az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) által nyújtott betétbiztosítás érvényes.
Az értéktőzsdén is jegyzett kötvények mellett szólhat, hogy a másodpiaci likviditás a tőzsde révén biztosított, vagyis befektetésünket könnyen, és viszonylag olcsón pénzzé tehetjük, mikor arra van szükségünk.
Nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy a kifizetett kamat után a Személyi jövedelemadóról szóló törvény rendelkezései alapján 20 százalékos kamatadót vagyunk kötelesek fizetni. Az adó bevallásával, illetve kifizetésével nekünk nem kell törődni, ugyanis azt automatikusan levonja a kifizető.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Miből válogathatunk?
Hogy mi alapján tudjuk összehasonlítani az egyes kötvények hozamát? Természetesen erre igen megfelelő maga a bank által kínált kamatláb, azonban van egy kifejezetten erre a célra létrehozott mutató is. Ez az Egységesített Értékpapír Hozam Mutató (EHM), melynek kötelező két tizedesjegy pontossággal a közzététele azon értékpapírok esetében, amelyeknél a még hátralévő futamidőre a kamat a kibocsátó által megállapításra került.
Körbenéztünk az egyes bankok honlapján, hol, milyen ajánlattal találkozhatunk. Táblázatunkban a fix kamatozású, az egyes banki honlapokon elérhető kötvényajánlatok szerepelnek.
Honnan lesz kötvényed?
Ha valakinek megjött az étvágya valamelyik kötvénybefektetésre, akkor nem kell mást tennie, mint valamely banknál befektetési számlát kell nyitnia.
A kötvényeket jegyzési időszakban az egyes bankfiókokban lehet megvásárolni, míg a jegyzési időszakon túl, a tőzsdére bevezetett részvényeket pedig értelemszerűen a BÉT-en keresztül adhatjuk, vehetjük.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.