A korábban elszigetelt nemzeti normák uralta befektetési piacokon az elmúlt években átható változások következtek be: a kiteljesedő globalizáció révén sürgetővé vált többek között a teljesítmények egységes mérésének és prezentációjának kérdése. Egy megoldást kínál az 1999-ben létrehozott, és azóta folyamatosan fejlesztett GIPS (Global Investment Performance Standards). Az egységes értékelési és
bemutatási normák jelentősen segítik a globális befektetési piacok fejlődését, és egyaránt kedvezőek lehetnek a szolgáltatóknak és a befektetőknek.
A befektetési piac teljesítményeinek összehasonlíthatóvá tétele mint sürgető probléma a hatvanas években merült fel. Ekkora ugyanis az Egyesült Államok gazdaságában olyan jelentős szerephez jutottak az egyéni megtakarítások, hogy a verseny tisztaságát biztosítandó egységes alapokra kellett helyezni a különböző szolgáltatók és termékek teljesítménymérését.
Ugyanez a folyamat játszódott le a világ összes fejlett tőkepiacokkal rendelkező országában, és a kilencvenes évek elejére az amerikai mellett kialakult a svájci, holland és japán nemzeti normarendszer is. A pénzügyi piacok globalizációjával ezek a nemzeti értékelési rendszerek gátolták a szolgáltatók országhatárokon átnyúló szolgáltatás-nyújtását, és így a nemzetközi pénzügyi piacok fejlődését is hátráltatják.
A globális teljesítménybemutatási szokványok iránti igényt a CFA Institute (korábbi nevén Befektetés-kezelők és Elemzők Szervezete - Association for Investment Management and Research vagy AIMR) ismerte fel, és 1995-ben megalapította a Befektetések Teljesítménymérésének Globális Szokványai (GIPS) Bizottságot, melynek feladata a befektetési teljesítmények bemutatására vonatkozó egységes szokványok kifejlesztése volt. Ennek a munkának eredményeképpen jött létre a GIPS néven emlegetett rendszer.
A GIPS lényegében olyan etikai alapelvek összessége, amelyek elősegítik a befektetési teljesítmények teljeskörű és valósághű bemutatását. Ily módon a GIPS-nek való megfelelés egyfajta "globális útlevelet" biztosít a befektetések kezelőinek elősegítve a befektetés-kezelők közötti tisztességes versenyt az egész világon, az újonnan belépő cégek piacra lépésének korlátozása nélkül.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A GIPS lényege, hogy a befeketetés-kezelők teljesítményeiket úgy mutatják be, hogy lehetőség szerint portfoliójuk minden elemét (a stratégia és/vagy befektetési célok hasonlósága alapján) egy-egy kompozitba sorolják. A GIPS Megfelelési Nyilatkozat elérésének feltétele, hogy a társaság legalább 5 év teljesítményéről rendelkezzen a GIPS előírásainak megfelelő kimutatásokkal. A kompozitokat és benchmarkokat előzetesen, az értékelt időszak előtt kell meghatározni, az objektív, és kellően kritikus értékelés érdekében (átsorolásra sajátos feltételek teljesítése esetén mód van).
A GIPS meghatározza azokat a számítási és prezentációs módszereket, amelyeket a befeketetés-kezelő társaságoknak alkalmazniuk kell, és a teljesítmények bemutatása mellett bizonyos további tájékoztatás nyújtására is kötelezi őket.
Látható tehát, hogy a GIPS a befektetési piacok mindkét oldalának, a szolgáltatók és a befektetők részére is előnyöket nyújtanak: az eredmények világos bemutatása segítséget nyújt a megfelelő szolgáltató és termék kiválasztásában, ugyanakkor a befektetések kezelője is biztos lehet abban, hogy esetlegesen a versenytársak etikátlan magatartása miatt nem szenvedhet hátrányt.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.