Mostanáig összesen 2300 orvos rezidens helyezte ügyvédi letétbe a felmondó levelét - jelentette be Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke a Világgazdaság által szervezett egészségügyi konferencián. Október elejéig több mint 800 orvos hagyta el az országot. Szócska Miklós, egészségpolitikáért felelős államtitkár szavaiból kiderült: nem számíthatnak átfogó bérrendezésre az ágazatban dolgozók, ellenben idén és jövőre összesen több mint 17 milliárd forintot pótlékok formájában megkapnak a népegészségügyi adóból befolyó pénzből.
Senkit nem kérünk arra, hogy hagyja el az országot. Ellenkezőleg, a fiatal orvosok célja olyan rendszer elérése, amelyben sikerül csökkenteni az elvándorlók számát, s a külföldön dolgozók jelentős részét is sikerül haza csábítani - hangsúlyozta a konferencián Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) elnöke. Jelenleg azonban semmilyen jövőkép nem rajzolódik ki, amely vonzóvá tenné Magyarországot a fiatal orvosok számára.
Tavaly összesen 1111 orvos hagyta el az országot, idén október elejéig már 808-an mentek külföldre dolgozni. Ezt a számot növelhetik azok az orvosok, akik csatlakoztak az MRSZ által kezdeményezett akcióban december 31-ei hatállyal letétbe helyezték a felmondó levelüket arra az esetre, ha a kormányzat nem teljesíti a kívánságukat, miszerint a kezdő orvosok fizetése legalább nettó 200, a szakorvosoké pedig 300 ezer forint legyen. Papp Magor leszögezte: az akcióban részt vevők a megállapodás szerint néhány hónapra felfüggesztik az ellátást.
A konferencián Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár nem biztatta béremeléssel az orvosokat. Mindössze annyit ígért, hogy a népegészségügyi termékdíjból befolyt összegből idén és jövőre összesen több mint 17 milliárd forintot kapnak meg az egészségügyben dolgozók pótlékok formájában. Ebben az évben várhatóan összesen 2,4 milliárd forint folyik be az adóból, jövőre pedig 30 milliárd forintot terveznek belőle. Az idei összes bevételt az egészségügyi dolgozók juttatására fordítják, a jövő évi 30 milliárdból pedig 15 milliárdot lehet erre a célra fordítani.
A tárca az év végén olyan, összesen 15 milliárd forint keretössszegű programokat is indít uniós forrásból, amelyekből a hiányszakmákban tevékenykedő szakorvosok, szakdolgozók ösztöndíjakat kaphatnak. Ehhez a programhoz az a 200 rezidens is csatlakozhat, akik kimaradtak a kezdő orvosoknak indított ösztöndíjból, annak kerete ugyanis mára betelt. Mint ismeretes, a tárca 600 rezidens számára indított ösztöndíjprogramot, amellyel a kezdő orvosok itthon maradását támogatják.
KATTINTS! Orvosdilemma: itthon maradni 100 ezerért vagy elmenni 1 millióért?
Claude Wetzel, az Európai Orvos-szakszervezetek szövetségének (FEMS) elnöke egy áprilisi konferencián leszögezte: tény, hogy Magyarországon az orvosok és a nővérek is alul vannak fizetve. Egy magyar szakorvos ugyanis 12 évnyi tanulás után kevesebbet keres, mint egy átlagpolgár. Magyarország GDP-je az elmúlt tíz évben 15 százalékkal emelkedett, az egészségügy kasszájába mégis 18 százalékkal kevesebb jutott. Enrico Reginato, a FEMS alelnöke ismertette, hogy szervezetük jelenleg is gyűjti az adatokat az európai országok orvosainak fizetéséről. A már beérkezett adatok alapján ő is megerősítette, hogy a GDP-vel összehasonlítva a magyar orvosok fizetése a legalacsonyabb Európában.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Emiatt az egészségügyi dolgozók külföldre távoznak, ezzel együtt viszont hamarosan a betegek is kénytelenek lesznek külföldön gyógyulni - mutatott rá. Ez pedig azért is probléma, mert ha a magyarok külföldre mennek gyógyulni, azzal más országok egészségügyi rendszereibe kerül a pénz - tette hozzá.
A fiatal generáció egyik legnagyobb problémája a magyarországi rendszerbnen, hogy a megélhetésük attól függ, mennyi hálapénzt csúsztatnak a zsebükbe a betegek. Papp Magor hangsúlyozta: felméréseik szerint a külföldre távozott orvosok 83 százaléka hazatérne, ha a magyar egészségügyben megszűnne a hálapénz rendszere. A megkérdezettek 62 százaléka praktizálna itthon, ha a kezdő szakorvosi bér nettó 300 ezer forintra emelkedne. Változások híján azonban csak 7 százalékuk tervezi a hazatérést.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.