Noha legújabban az árrésstop vet óriási hullámokat, a hazai kiskereskedelemben egy sor egyéb folyamat is alakítja a piacot. Ne maradj le; jön a Portfolio RETAIL...

Alaposan felrázta ma reggel a bértárgyalások állóvizét a miniszterelnök, aki 2-3 év alatt szeretne eljutni az egymilliós magyar átlagbérig. De sikerülhet-e, és miért ennyire gyorsan szeretné?
A magyar gazdaságpolitika új irányt vehet a miniszterelnök váratlan bejelentése nyomán - írja a Portfolio. Orbán Viktor miniszterelnök ma reggeli rádióinterjújában meglepő kijelentést tett a bérek jövőbeli alakulásáról, ami jelentősen eltér a korábban kommunikált tervektől. A kormányfő ambiciózus célokat fogalmazott meg mind az átlagbér, mind a minimálbér tekintetében, ami komoly hatással lehet a folyamatban lévő bértárgyalásokra.
A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) jelenleg is zajlanak az egyeztetések egy többéves bérmegállapodásról. A tárgyalófelek eddig abban állapodtak meg, hogy 2027-re a minimálbér elérje a bruttó átlagkereset 50%-át. A Nemzetgazdasági Minisztérium számításai szerint ehhez évi 12%-os minimálbér-emelésre lenne szükség.
Ehhez képest Orbán Viktor kijelentése új perspektívát nyit. A miniszterelnök a Kossuth Rádióban így fogalmazott: "Szeretnénk elérni az 1000 eurós minimálbért és a mostani 600 ezer forint körüli átlagbért 1 millió forintra felvinni. Ez 2-3 éven belül lehetséges." Ez a célkitűzés jelentősen felgyorsítaná a bérnövekedés ütemét a korábban tervezetthez képest.
A miniszterelnöki bejelentés több szempontból is figyelemre méltó. Egyrészt az 1000 eurós minimálbér elérését 2026-2027-re hozná előre a korábban említett 2028-as céldátumhoz képest. Másrészt az átlagbér 1 millió forintra emelése is rendkívül ambiciózus vállalás, különösen ilyen rövid időtávon.
A bejelentett célok eléréséhez a jelenlegi bérszintekhez képest évi 15-23%-os minimálbér-emelésre lenne szükség, ami jóval meghaladja a VKF-en eddig körvonalazódó 12%-os ütemet. Az átlagbér esetében pedig - a kiindulási ponttól függően - 16-29%-os éves növekedésre lenne szükség.
Fontos megjegyezni, hogy a miniszterelnök által felvázolt bérpálya nem illeszkedik teljesen a korábban meghatározott 50%-os szabályhoz. Az 1 millió forintos átlagbérhez ugyanis körülbelül 450 ezer forintos minimálbér tartozna az 50%-os arány alapján, ami eltér az 1000 eurós (kb. 400 ezer forintos) céltól.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A gyors ütemű béremelés komoly kihívások elé állíthatja a magyar gazdaságot. Szakértők szerint két fő kockázattal kell számolni: egyrészt számos kis- és középvállalkozás kerülhet nehéz helyzetbe a megnövekedett bérköltségek miatt, másrészt fennáll az ár-bér spirál kialakulásának veszélye, ami az infláció újbóli felpörgéséhez vezethet.
A miniszterelnöki bejelentés minden bizonnyal új dinamikát ad a folyamatban lévő bértárgyalásoknak. A következő hetekben várhatóan intenzív egyeztetések folynak majd a kormány, a munkáltatói szervezetek és a szakszervezetek között, hogy megtalálják az egyensúlyt az ambiciózus bérnövekedési célok és a gazdaság teherbíró képessége között.
címlapi kép: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher, MTI/MTVA
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


