A foglalkoztatottak keresete több elemből állhat össze. Vannak, akik csak alapbért kapnak, másoknál ez különböző pótlékokkal egészül ki.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium szerint nem azért dolgoznak egyre többen GYES, illetve GYED mellett, mert semmire sem elég a támogatások összege, hanem azért mert ezen támogatások célja szerintük épp az, hogy elősegítsék a munka és a családi élet közötti egyensúly megteremtését, illete a kisgyermekes szülők munka világába történő mihamarabbi visszatérését.
Mint arról nemrég megjelent, „Fabatkát sem ér a GYED, GYES, családi pótlék 2024-ben: egyre több anyuka kénytelen ezt bevállalni” című cikkünkben beszámoltunk, soha nem dolgoztak annyian GYES, illetve GYED mellett Magyarországon, mint tavaly. Előbbiek száma több mint negyedével emelkedett 2018 óta.
A statisztikai hivatal szerint 2023-ban hozzávetőleg 28 700 szülőnek folyósítottak GYES-t és munkabért is, miközben a korábbi években 24-26 ezer fő volt ez a szám. A GYED esetében kb. 41 500 olyan munkavállaló volt a tavalyi évben, aki az ellátás mellé munkabért is kapott - ez 2018-hoz képest 27 százalékkal nőtt.
A cikkünkben foglalt, a KSH adataira épülő megállapítások kapcsán – egy apró módosításon túl – hosszas állásfoglalást küldött lapunk számára a Kulturális és Innovációs Minisztérium. Mint kommentárjukban fogalmaznak, hangsúlyozzák, hogy az alanyi jogon járó pénzbeli családtámogatási ellátások - anyasági támogatás, családi pótlék, gyermekgondozást segítő ellátás (GYES), gyermeknevelési támogatás (GYET) - célja a gyermeknevelés költségeihez való állami hozzájárulás.
Ugyanakkor a KIM annotációjában kiemeli, hogy ezen ellátások nem a gyermeknevelés költségeit hivatottak átvállalni, hanem kiegészítésül szolgálnak ahhoz, hogy a munkavállalás és a gyermeknevelés egyensúlya megvalósulhasson. „A gyermekeket nevelő szülők anyagi biztonságát, a gyermeknevelés költségeit alapvetően a munkajövedelem és nem a segélyszerű ellátások tudják hosszú távon biztosítani” – teszik hozzá.
A kisgyermekes szülők munka világába történő mihamarabbi visszatérése, a munka és a családi élet közötti egyensúly elősegítése érdekében számos intézkedés történt az utóbbi években. A 2014-től bevezetett GYED Extrának köszönhetően a kisgyermekes családok akkor is jól járnak, ha újabb gyermek vállalása mellett döntenek, és akkor is, ha a munkaerőpiacra való visszatérést választják
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
fogalmaznak. A Minisztérium meglátása szerint "ez tehát azt jelenti, hogy az édesanya, vagy az édesapa a csecsemőgondozási díj (CSED) lejártát követően a gyermek kettő, ikergyermekek esetén három éves koráig a GYED folyósítása mellett - amennyiben visszatér a munka világába - fizetésben is részesül, amely anyagi biztonságot jelenthet a gyermeket vállaló családok számára." Hozzáteszik:
Az ellátásból a családok érvényesíthetik a családi adó- és járulékkedvezményt, sőt a 25 év alatti szülők, illetve a 30 év alatti édesanyák a személyi-jövedelemadó mentesség lehetőségével is élhetnek. Az egyensúly további megteremtését hivatott biztosítani a Kormány bölcsődefejlesztési programja is.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hagyományos péksütemények kiváló minőségben, generációkon át (x)
Az Aranycipó Kft. vajas fonott kalácsa elnyerte a KMÉ-védjegyet, amely a kiváló minőség és a hagyományos péksütemények iránti elköteleződést tanúsítja.
Portfolio Gen Z Fest 2025


