A nemzetközi fuvarozás szinte minden kategóriában magasabb fizetést biztosít a belföldinél.
Tavaly átlagosan 6,2 százalékkal nőtt a reálkereset a fogyasztói árak 3,3 százalékos növekedése mellet, ami nemcsak azért fontos, mert a fizetések vásárlóértékét, tehát a valós gyarapodást mutatja meg, hanem azért is, mert több feltételt is ehhez a mutatóhoz kötöttek a szociális partnerek és a kormány. Ilyen mértékű növekedés mellett tovább csökkenhet a szocho mértéke, így a nyári minimálbér emelés már reálisabb cél.
Várhatóan júliustól tovább csökkenhet a szociális hozzájárulási adó (szocho), a jelenlegi 15,5 százalékról 13,5 százalékra. A 2016-ban megkötött, 2022-ig szóló bérmegállapodás szerint a munkáltatói járulék két százalékponttal csökken akkor, ha a mérséklés évét megelőző esztendőben a versenyszféra reálkereset-emelkedése eléri a hat százalékot - írja a Magyar Nemzet. A KSH adatai ugyan a teljes nemzetgazdaságra vonatkoznak, de a vállalati szektorban a nettó bérnövekedés 2020-ban 9,8 százalék volt, ami 3,3 százalékos infláció mellett is meghaladja a hatszázalékos reálbér-növekedést.
A szocho az elmúlt években is júliustól mérséklődött. A januári csökkentésre a 2016-os megállapodásban meghatározott számítási módszer miatt nincs lehetőség. Idén a reálbér emelkedésének továbbgyűrűző hatása is van: a szakszervezetek és a munkaadói érdekképviseletek januárban megkötött bérmegállapodása szerint amennyiben a kormány csökkenti a szocho mértékét 2021-ben, abban az esetben a minimálbér és a garantált bérminimum összege a februári négyszázalékos emelést követően további egy százalékponttal nőhet.
Az emelést elvileg automatikusan végre kell hajtani júliustól, erről külön már nem egyeztet a munkáltatói és munkavállalói oldal. Az év első felében ugyanakkor a megállapodás egy másik pontja alapján összeülnek a szociális partnerek: a nemzetgazdaság aktuális teljesítménye alapján mérlegelik, hogy módosítsák-e a januárban hosszas viták után tető alá hozott minimálbéralkut.
Februártól négy százalékkal nőttek a kötelező legkisebb keresetek. Bruttó 161 ezer forintról 164 700 forintra emelkedett a minimálbér összege, a garantált bérminimum pedig bruttó 210 600 forintról 219 ezer forintra nőtt. Júliustól - ha a felek nem térnek el a januári egyezségtől - a minimálbér bruttó 169 ezer forintra, a garantált bérminimum pedig bruttó 221 ezer forintra emelkedhet.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


