Februárban a foglalkoztatottak száma lényegében stagnált, miközben a munkanélküliségi ráta 4,5%-ra emelkedett
Nem a magyarok a leghűségesebb munkavállalók az Unióban, viszont még mindig tovább maradunk egy munkahelyen, mint a svédek, észtek vagy a dánok. Az európai országok átlagosan egy évvel töltenek el több időt egy munkahelyen, mint a magyar dolgozók. Mutatjuk azt is lehet az oka, hogy nem maradunk meg átlagosan 10 évnél tovább egy munkahelyen, vagy hogy éppen miért nem váltunk, amikor lenne rá lehetőség.
Ma már rég meghaladott elképzelés, hogy az ember egész életében egyetlen munkahelyen dolgozzon, a fiatalok számára már sokkal természetesebb, hogy 3, 5, vagy 10 évenként úgyis váltani kényszerülnek majd. A statisztikákból kiderül, hogy a vizsgált országokban átlagosan 9,5 évet töltenek az alkalmazottak egy munkahelyen. Ennél a magyar átlag egy évvel kevesebb: 8,5 év.
A listát Olaszország vezeti, ott 12,2 évig hűségesek átlagban az alkalmazottak a munkahelyükhöz, de Portugáliában, Szlovéniában és Belgiumban is legalább 11 évig maradnak egy munkahelyen a dolgozók. A magyaroknál is kevésbé hűek a munkahelyükhöz a lettek és a svédek, de a legkevesebb ideig Izlandon (7,6 év), Dániában (7,1 év), és Litvániában (6,7) maradnak átlagosan egy helyen a dolgozók.
A magyar fiatalok a hűtlenebbek?
Magyarországon a 25-54 éve korosztály átlagosan 7,9 évet tölt egy munkahelyen, míg az 55-64 éves korosztályban ez az átlag 14,2 év. A 20-as, 30-as generációról nehéz jól összevethető számokat mutatni, hiszen tagjai közül sokan most kerültek ki a munkaerőpiacra. Viszont a fiatal munkavállalókkal kapcsolatban gyakran hangoztatott vélemény, miszerint nehezen maradnak meg egy munkahelyen hosszabb ideig, állandóan igénylik a változást. Viszont egy nemrég készült országos, reprezentatív kutatásból az derült ki, hogy
A gyakori sztereotípia a Z generáció tagjaival kapcsolatban, hogy nehezen maradnak meg egy munkahelyen, ebből következően munkáltatói szemszögből megbízhatatlanok lennének, vagy egyenesen "job-hopperek" tehát nem jellemző mindegyikükre, és sokszor csak a körülmények áldozatai. A Groupama Biztosító kutatásának eredményei alapján az átlag munkavállaló szeretne hosszabb ideig lehorgonyozni egy munkahelyen: a válaszadók 62 százaléka szerint jobb minél tovább, de legalább 5-10 évig ugyanazon a helyen dolgozni. A legfiatalabb munkavállalók többsége sincs másként: 58 százalékuk gondolja ugyanígy, tehát nem sokkal kevesebben, mint az idősebb generáció tagjai.
A válaszadók a viszonylag rövidebb időn belüli váltást akkor tartják indokoltnak, ha a fizetés emelésére vagy előmenetelre nem látnak esélyt. Ugyanakkor aktív évei alatt, majdnem minden munkavállaló életében elérkezik a pillanat, amikor fontolóra veszi a munkahelyváltást. Például akkor, ha egy másik munkáltató jobb előmeneteli lehetőséget vagy jobb fizetést ígér. Ilyenkor a döntés során számos kétség merülhet fel az emberben, visszatartó tényezők léphetnek működésbe.
JÓL JÖNNE 3,1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 107 405 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 66 220 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 67 312 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A dolgozók háromnegyedét az tartja vissza a váltástól, hogy az új ajánlat alapján, kívülről nem ítélhető meg egy munkahelyi közösség minősége, pedig ez számukra fontos. Csaknem ugyanennyien azért döntenek a maradás mellett, mert nem szívesen válnának meg jelenlegi kollégáiktól. Ezektől minden generáció egyaránt tart, de a változástól való félelem például az 50-59-es korcsoportnál nagyobb súllyal esik latba. Ennek ellenére
Ha már a változásról van szó: sokan nem is a munkahelyüket hagynák ott nehezen, akkor a megszokott környezetüket, addigi otthonukat, lakóhelyüket. Egy az OTP Bank megbízásából készített felmérés szerint munkakereséskor kiemelten fontos szempont a dolgozóknak, hogy ne szakadjanak el túl messzire lakóhelyüktől. A válaszadók több mint felének fontos, hogy a megszokott környezetében maradjon, illetve hogy elérhető távolságban legyen következő munkahelye. Csupán minden tizedik válaszadó költözne másik településre, ha ott jobb álláslehetőséget kínálnak neki.
- nyilatkozta Bertalan Imre, az OTP Bank HR vezetője.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
-
Minőség és hagyomány a Gyulahúsnál a kiváló termékekért (x)
A Gyulahús Kft. Gyulai Pokol szalámija kiérdemelte a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet, bizonyítva a tradicionális gyártás kiválóságát.
-
Állampapír? Globális piacok? TBSZ? - A szakértő válaszol (x)
A Lightyear befektetési platform március 5-én webináriumot szervezett az állampapírokról és a tartós befektetési számla (TBSZ) előnyeinek kihasználásáról.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


