Nagy kérdés, hogy hogyan lehet valódi motivációt teremteni ma a magyar munkahelyen, vagy éppen hogyan lehet elkerülni egy formálódó mentálhigiénés katasztrófát.
A magyar családok körében általában az édesanya marad otthon a babával, ha azonban mindkét szülő nyitott arra, hogy eltérjen ettől a formától, akkor érdemes néhány dolgot mérlegelni. Összegyűjtöttük, mire figyeljenek a párok, ha arról döntenek, melyikük maradjon otthon a babával.
A családalapítás nagy döntés, és amikor egy pár gyermekvállalásra adja a fejét, számos nagyon fontos gazdasági kérdés is vetődik fel. Korábban már összegyűjtöttük, milyen kiadásokkal kell számolniuk az első baba érkezésekor, milyen juttatásokban részesülnek a családok, és nemrég azt is kiveséztük, hogyan lehet pluszos a családi kassza a harmadik gyermek érkezésével. Most szintén, a gyermekvállalásnak egy fontos gazdasági vonzatát járjuk körbe: melyik szülő maradjon otthon a babával?
Ma Magyarországon többségben az anya marad otthon a babával - 2016-os adatok szerint még a 10 százalékot sem érik el azoknak a családoknak az aránya, ahol az apa megy GYED-re. Ennek természetesen több oka is lehet, egyrészt a társadalmi szerepek berögződése, másrészt a férfiak többségében még mindig többet keresnek, mint a nők.
Azoknál a pároknál, akiknél nem evidens, hogy az édesanya marad otthon, ott érdemes néhány fontos szempont szerint mérlegelni.
- Melyik szülő, mennyit keres?
- Melyikük jogosult GYED-re, és mennyire?
- Melyiküknek van lehetősége távmunkára?
A GYED - a GYES-sel ellentétben - nem jár alanyi jogon, hanem függ a szülő korábbi keresetétől. Gyermekgondozási díjra (GYED) jogosult, aki a gyermek születését megelőzően két évben legalább 365 napon át biztosított volt. (A GYED-ről egyébként mindent megtalálsz az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság honlapján.)
Egy megkötés viszont van, ez az összeg nem lehet több havonta, mint a minimálbér kétszeresének a 70 százaléka (ebből 10 százalék nyugdíjjárulékot és szja-előleget vonnak le). Tehát idén maximum 160 650 forintot kaphat készhez a kisgyermekesek. Ez az összeg jövőre egyébként 173 502 forintra emelkedik, mivel a minimálbért is megemelik majd 8 százalékkal.
Nem elég azonban kizárólag azt nézni, hogy mekkora fizetést kap a szülő, mert bizony vannak olyan adózási formák, mint például az ekho (egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás), amelyeknél kevesebb adót vonnak a bérből, ennek következtében nem a fizetésének, hanem csak a minimálbérnek a 70 százalékára jogosult.
Ki, mennyit keres?
Abban az esetben, ha mindkét szülő jogosult GYED-re, és "normális" adót vonnak tőlük, érdemes a fizetésekkel is számolgatni. Ha ugyanis kettejük keresete között nagy az eltérés, akkor anyagi szempontból annak érdemes otthon maradnia, akinek alacsonyabb a jövedelme.
Ráadásul a magasabb keresetű szülő lehet, hogy több családi adókedvezményt vehet igénybe. Hogy érthetőbb legyen, nézzük is meg egy példaszámítással.
Ha az egyik szülőnek a nettó fizetése 229 500 forint (azért ezt az összeget választottuk, mert ekkor igénybe veheti a GYED maximális, 160 650 forintos összegét), akkor ő bruttóban 345 113 forintot keres. Ha a másik, nagyobb keresetű szülő bruttó fizetése 400 ezer forint, akkor ő nettóban 266 ezer forintot keres. A nagyobb keresetű szülő ugyanúgy csak 160 650 forint GYED-et kapna, nála viszont a GYED és a fizetése között nem 68 850, hanem 105 350 forint a különbség. Tehát már 36 500 forint pluszban van a család, ha az alacsonyabb keresetű marad otthon a babával.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Se a fizuról, se a GYED-ről nem kell lemondani
Van egy olyan lehetőség, hogy a GYED-en lévő szülő vissza mehet dolgozni a baba 6 hónapos korától. Sokan nem szívesen adják bölcsődébe a gyermeküket ilyen pici korban, de ha megoldható a távmunka, akkor nem is kell. Ez lehet az a szerencsés helyzet, amikor "a kecske is jól lakik és a káposzta is megmarad". A szülő ugyanis újra elkezdheti a munkát, megkapja a fizetését, és mellette a GYED-ről sem kell lemondania - ez a GYED extra.
Ezért érdemes mérlegelni, hogy melyik szülőnek van lehetősége a távmunkára, ugyanis annak érdemes otthon maradnia a picivel, aki utána otthonról is tud dolgozni, ha szeretne. Nem kell azonban feltétlenül a baba féléves korában elkezdeni a munkát, amíg jár a GYED (a gyermek 2 éves koráig), addig él a GYED extra lehetősége is.
Ami pluszban jön
Érdemes azt is megnézni, hogy milyen plusz pénzek jönnek be a családi kasszába az által, hogy gyermekük születik. Például a kereső szülő igénybe veheti a családi adókedvezményt. Ez szám szerint úgy néz ki, hogy az érvényesíthető családi kedvezmény havonta és kedvezményezett eltartottanként
- 66 670 forint (adóba átszámítva: 10 000 forint) egy eltartott,
- 100 000 forint (adóba átszámítva: 15 000 forint) két eltartott,
- 220 000 forint (adóba átszámítva: 33 000 forint) három vagy több eltartott esetén.
Tehát, ha az első gyermekről van szó, akkor a dolgozó szülő nettó fizetése 10 ezer forinttal lesz több havonta. Ehhez hozzájön még a családi pótlék is, első gyermek esetén a család 12 200 forintot kap.
Létezik olyan is, hogy anyasági támogatás, ami egyszeri juttatás, és alanyi jogon adják, tehát minden gyermek után jár. Összege 2017-ben 64 125 forint (a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 225 százaléka).
Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy amikor arról dönt a pár, hogy ki maradjon otthon a gyerekkel, vizsgálják meg a saját körülményeiket, és azok alapján mérlegeljenek. A fenti számításunk csak egy példa volt, ugyanakkor érdemes a pároknak a saját fizetéseikkel kiszámolni, melyikük, mennyi GYED-re jogosult, és ki tudják-e használni a családi adókedvezmény lehetőségét, avagy sem. Az is nagyon fontos, hogy nem szabad kizárólag gazdasági alapon dönteni az otthonmaradásról, hiszen maga a gyermekvállalás sem lehet gazdasági döntés.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.