Nagy kérdés, hogy hogyan lehet valódi motivációt teremteni ma a magyar munkahelyen, vagy éppen hogyan lehet elkerülni egy formálódó mentálhigiénés katasztrófát.
Havi 30 ezer forint alatt nagyon ritkán úszhatjuk meg bölcsődés korú gyermekünk napközbeni elhelyezését. De ez csak az induló összeg: a magánintézmények akár 70-80 ezer forintba is kerülhetnek havonta.
A gyed extra bevezetésével lehetővé vált, hogy az édesanya a gyermek egyéves kora után a gyermekgondozási díj folyósítása mellett munkába álljon. Ahhoz, hogy egy kismama visszatérjen dolgozni, arra van szükség, hogy gyermekét közben biztonságban tudhassa, hogy meg legyen oldva a napközbeni felügyelete, ellátása.
Különböző költségek mellett így választhat valaki önkormányzati (állami) vagy magánbölcsődét, esetleg családi napközit. A magánbölcsi a legdrágább, akár havi 70-80 ezer forintba is kerülhet, de a többi lehetőség sem olcsó. Ma már az állami intézmények hatvan százalékában fizetni kell, és a családi napközikben is 30 ezer körül tudjuk elhelyezni a kicsiket havonta.
Az elmúlt pár évben hatezer új állami bölcsődei férőhely alakult, illetve a hivatalos tájékoztatás szerint jelenleg is több intézmény elindításán dolgoznak, de a helyzet még így is aggasztó. A kétszázezer bölcsődés korú gyermekre még így is csak negyvenezer körüli hely jut. A KSH statisztikái szerint ezer, három év alatti gyermekből csak 135-nek jutott férőhely 2012-ben.
Ki kerül be?
Általában előnyben kell részesíteni az adott bölcsőde körzetében lakó gyerekeket, és előnyt élveznek a hátrányos helyzetű gyerekek, a rossz családi vagy anyagi körülmények közt élők, vagy a nagycsaládosok. Méltányolandó ezen kívül az is, ha az anyának vissza kell mennie dolgozni.
Bár a magánintézmények iszonyúan drágák lehetnek, ma már az állami bölcsődét sem úszhatjuk meg feltétlenül ingyen. 2012 januárjában életbe lépett az az intézkedés, hogy az önkormányzati bölcsődék gondozási díjat szedhetnek (körülbelül a bölcsődék hatvan százaléka meg is teszi). Ez országszerte és Budapesten kerületenként is változó, maximum az egy főre eső nettó jövedelem huszonöt százaléka lehet. Vannak, akik rögtön mentesülnek alóla, például a három gyereket nevelők. De akinek fizetnie kell, arra napi kétszáztól ezer forintig terjedő költség hárulhat. Ehhez általában külön jön hozzá az étkeztetési díj, ami átlagosan négy- és hatszáz forint körül mozog naponta. Ez azt jelenti, hogy havi 32 ezer forintba is kerülhet az önkormányzati bölcsőde.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ennyiért pedig magánbölcsibe is lehet vinni gyerekünket. Bár ott nagyjából ez egy induló összeg, ezek esetében a határ a csillagos ég. Bár készségfejlesztő foglalkozásokban, nyelvtanulásban, hosszabb sziesztaidőben nincs hiány, ember legyen a talpán, aki ki tudja fizetni a havi 20-80 ezer forintos díjat. A vidéki bölcsődék olcsóbbak, de egy átlagos pénztárcához mérve ott is horribilis összegeket elkérnek. Viszont ha jól szétnézünk és szerencsénk van, gyerekünk annyi pénzért (vagy kicsit többért) járhat extra foglalkozásokkal teli magánbölcsibe, mintha államiba járatnánk.
KATTINTS! Gyes, gyed: így kaphatnak sokkal több pénzt a családok
A bölcsőde alternatívájaként ma már családi napközibe (közismert nevén "csana") is vihetjük gyermekeinket. Ezek olyan otthonok (vagy más e célra kialakított helyre), ahol általában legfeljebb öt gyermek helyezhető el. A szolgáltatást nyújtónak nem kell szakképesítéssel rendelkeznie, de el kell végeznie egy felkészítő tanfolyamot, hogy a gyerekekre vigyázhasson. A csanák húsz hetestől fogadhatják a gyerekeket.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2011-es adatai szerint családi napközikbe tízezer kisgyerek (nem csak három év alatti) volt akkor beíratva, frissebb adatok még nincsenek - mondta el a Pénzcentrum.hu-nak Mátay Katalin, a MACSKE, azaz a Magyar Családi Napközik Közhasznú Egyesületének elnöke. A csanák térítési díját nagyban befolyásolja, milyen háttértámogatással működnek, például állami, egyes munkahelyek, önkormányzati vagy egyéb szponzor által finanszírozott helyek esetében igen eltérő lehet a szülők költsége. Egy férőhely fenntartása körülbelül 50 ezer forint. De ez azt jelenti, hogy általában ennél csak kevesebbet kell fizetnie egy szülőnek, hiszen attól függően, milyen fenntartású egy intézmény, más költség marad rá. Érdemes alaposan tákékozódni, mert nagy eltérések tapasztalhatók, de körülbelül 30-40 ezer forintos költséggel kell számolni. Várólista nincs, és egyre több ilyen napközi létesül, folyamatosan érkeznek kérelmek az egyesülethez, és egyre többen jelentkeznek a felkészítő tanfolyamokra is.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.