Itthon nem is olyan rossz a helyzet... A nemek közötti egyenjogúság, és a nők munkaerőpiaci helyzete rengeteget fejlődött a huszadik század eleje óta, egyes országokban már nincs is jelentős különbség a férfiak és nők elhelyezkedési esélyei, vagy munkabére között, akadnak azonban olyan országok is, ahol továbbra is a férfiak szerepe a pénzkeresés.
A férfiak és nők közötti bér-, státusz- és képzettségbeli különbségek az Eurostat adatai szerint alapvetően csökkentek 2000-2007 között, az EU27 átlagát tekintve. Az egyes országok tekintetében azonban jelentős különbségek mutatkoznak, amit nem csak férfi-női munkamegosztásra vonatkozó nézetek különbsége magyaráz, hanem a szükséges háttérintézmények (óvodai ellátástól kezdve a rugalmas munkaidőig) hiánya is.
2000-ben, a lisszaboni csúcstalálkozón az EU kormányfői azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy 2010-re az EU-t a világ legversenyképesebb gazdaságává teszik, melyet többek között munkahelyteremtéssel, valamint a nők munkaerőpiaci jelenlétének erősítésével szerettek volna elérni.
Ehhez természetesen szükség van olyan intézményekre is, melyek megoldják a gyerekfelügyeleti problémát, mindezt elérhető, és megfizethető módon, enélkül ugyanis esélyük sincs az anyáknak munkát vállalni, maximum csak részmunkaidőben.
A helyzet megoldására született nemrégiben az a brüsszeli javaslat is, ami 14 hétről 18 hétre emelné a minimális szülési szabadságot, ami alatt a fizetés 100 százalékát, de legalább a betegszabadságra járó összeget kapnák a nők.
A direktívával erősíteni szeretnék a kismamák elbocsátása elleni védelmet , valamint rögzítenék az azonos vagy egyenértékű munkába való visszatérés jogát, továbbá a gyermekgondozás lehetőségeit is bővítenék a bölcsődei és óvodai kapacitások bővítésével.
Hol dolgozik a legkevesebb nő?
A stratégia megfogalmazása, vagyis 2000 óta a nők foglalkoztatottsága jelentősen nőtt, míg a férfiaké csak nagyon kis mértékben, melynek köszönhetően csökkent a nemek közötti foglalkoztatásbeli különbség.
Az alábbi ábrán jól látszik, hogy a gap minden országban csökkent, vagyis a nők felzárkóztak a férfiakhoz, ennek megfelelően átlagosan 14,2 százalékponttal volt magasabb a férfiak körében a foglalkoztatás, mint a nőkében, szemben a 2000. évi 17,1 százalékponttal.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A legnagyobb különbség, ami az elmúlt hét évben is alig csökkent Máltán mutatkozik, ahol még mindig 37 százalékponttal magasabb a férfiak foglalkoztatottsági szintje, és a nők alig több mint harmada dolgozik, de Görögországban, Spanyolországban és Olaszországban is 20 százalékpont feletti az eltérés.
A legalacsonyabb, 10 százalékpont alatti eltérés a balti országokban, Bulgáriában és Franciaországban mérhető. Hazánk a maga 12 százalékpont körüli értékével megközelíti az átlagot, azonban az elmúlt hét évben nem sok változás történt ezen a téren.
Ehhez talán hozzájárul az is, hogy Magyarországon a többi uniós tagállamhoz képest már eddig is jobb volt a helyzet például szülési szabadság terén, nálunk ugyanis ez 24 hét, ami alatt a nők megkapják a korábbi fizetés 70 százalékát. Ez persze önmagában még nem magyarázza meg, hogy miért hasonló a férfiak és nők foglalkoztatása, az pedig végképp nem állapítható meg az adatokból, hogy ha ugyanolyan magas is a dolgozó nők aránya, vajon a körülmények, előmeneteli lehetőségek, vagy a munkabérük mennyiben mutat hasonlóságot.
Mivel a különbség leginkább a 25-54 évesek körében csökkent (19,3-ról 15,3 százalékpontra), így az azért elmondható, hogy a nők könnyebben megbirkóznak már a gyermeknevelési- és munkahelyi feladatok összehangolásával.
Fordult a kocka: a nők már képzettebbek a férfiaknál
Erről a legtöbb dolgozó nem is tud: megváltható, illetve átvihető jövő évre a ki nem vett szabadság?
Sokan tévesen azt gondolják, hogy a ki nem adott szabadságot a munkavállaló év végén pénzben megváltathatja. Ez azonban nem igaz, de...
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Elindult az ország legnagyobb tartós élelmiszer gyűjtése, adománykártya vásárlásával is segíthetünk a rászorulóknak
Megkezdődött a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR közös adománygyűjtő akciója.
-
Mire költenéd a lakásszámládat?
Arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen célra fordítanák szívesen lakás-előtakarékossági szerződésüket.
-
Videó: kipróbáltuk, hogy működik a házhozszállítás a magyar diszkontláncnál
November közepétől a Penny vásárlói már országos szinten intézhetik akár nagybevásárlásaikat is a foodora applikációján keresztül.
-
Nissan X-Trail: fektessen be okosan, vásároljon céges autót jobb áron! (x)
Közeleg az üzleti év vége, amikor a vállalkozásoknak számot kell adniuk az előző évi teljesítményükről. De mi a helyzet akkor, ha az elszámolás közben előbukkan némi elköltetlen szabad pénzügyi forrás? A Nissan a következőkben erre az esetre ad egy jó tippet!
-
Elege van a szemüvegből? Ezzel a csúcslézerrel éles látása lehet percek alatt, érintésmentesen (x)
Már a 80-as évek óta elérhető Magyarországon a lézeres szemműtét. A technológia folyamatosan fejlődik, az egyik legnépszerűbb eljárás az érintésmentes Sasszzem No-Touch.