Nem mindig éri meg az érettségi! Az elmúlt években folyamatosan nőtt hazánkban a középfokúnál magasabb végzettséggel rendelkezők aránya, 2006-ban az OECD statisztikák szerint hazánk 25-64 közötti lakosságának több mint 35 százaléka felsőfokú végzettséggel rendelkezett. Mindeközben a sajtó olyan hírektől hemzseg, hogy nem csak Nyugat-Európában, de hazánkban is egyre égetőbb probléma a szakképzett fizikai dolgozók hiánya. Lássuk, hogyan honorálják a munkáltatók a "keményen" dolgozókat!
A szakmunkások iránti túlkereslet számos országban problémát okoz. Elég, ha ellátogatunk az Állami Foglalkoztatási Szolgálat honlapjára, ahol a legfrissebb hírek között szinte mást sem találni, mint hegesztők, műszerészek, ápolónők és hentesek számára szóló külföldi álláshirdetéseket.
Ez persze az itthoni problémákat csak fokozza, ugyanis a hazai tartós munkaerőhiány többségét, egyes felmérések szerint, a szakképzettséget igénylő fizikai állások teszik ki.
A szülők többsége mégis azt szeretné, ha gyermeke továbbtanulna, hátha úgy könnyebben boldogul majd dolgos éveiben, ráadásul ma már szinte derogál hentesnek, vagy padlóburkolónak tanulni.
A Merces bérinformációs és tanácsadó portál októberben online fizetési felmérést készített a szakmák fizetésben mért megbecsültségét, és az érettségi megszerzésének jelentőségét vizsgálva. Ebben 117.867-en vettek részt, amiből hasznos következtetések vonhatók le arról, hogy mire számíthat a munkaerőpiacon egy szakközépiskolában szakmát tanuló diák, valamint az is kiderül, hogy magasabb fizetést eredményez-e szakmán belül, ha valaki érettségivel is rendelkezik.
A KSH legfrissebb adatai szerint a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete az idei év első 8 hónapjában 195 500 forint volt. Ezzel szemben az említett, 65 szakmát felölelő vizsgálat összesített eredménye szerint az érettségizett szakmunkások mindössze 152 ezer forintot, az érettségivel nem rendelkezők ennél is kevesebbet, 146 ezer forintot keresnek havonta, ami 22%, illetve 25%-kal alacsonyabb az átlagnál.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az érettségivel nem rendelkezők közül a legkevesebbet a varrónők keresik, akik bruttó 85 373 forintban részesülnek, mindössze 44 százalékában az országos átlagnak. Hasonlóan alulbecsült szakmának tűnnek a fizetések alapján a pénztáros, cipész, pincér-felszolgáló munkakörök is, ahol épp hogy meghaladják az országos átlag felét a fizetések.
Lássuk a legjobb mesterségeket!
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.