Két évenként készül el a GfK Piackutató Intézet gondozásában a vásárlóerő-index elnevezésű mutató, amely tulajdonképpen egy térképként értékelhető. Ennek alapján választ kaphatunk azokra a kérdésekre, hogy hol jó ma Magyarországon élni, fennállnak-e még a régiók, települések közötti különbségek, s hol tart hazánk Európában.
Mi van az indexben?
Kozák Ákos GfK Piackutató Intézet igazgatója elmondta, az adatok alapját a hivatalos jövedelemstatisztikák jelentik, azonban mivel a GfK szerint ez még kevésnek bizonyul a hazai speciális adózási viszonyok miatt, ezt korrigálják más KSH adatokkal. Ilyen például a foglalkoztatás, a demográfia, illetve ahol lehet, munkaerő-piaci adatokkal is. Mindebből következik, hogy egy aggregált mutatóról van szó.
Meglepő tendenciára bukkantak a 2008-as adatok értékelésekor, mivel, ha az abszolút értékeket viszonyítják egymáshoz, akkor egy jelentős emelkedés rajzolódik ki a 2006-os adatokhoz képest. Ez pedig nem igazolja vissza a mindennapi adatokat, így például a GfK fogyasztói bizalmi indexe is lefelé mutató tendenciát mutat. Emögött Kozák szerint az állhat, hogy a gazdaság kifehérítésére szolgáló intézkedéseknek van a vásárlóerőre gyakorolt pozitív hatása.
Kozák értékelése szerint nagyon nagy változások a felszínen nincsenek a régiókat, településtípusokat illetően. Abban sincs nagy változás az előző felmérésekhez képest, hogy hol jó élni: a kistelepülések lakói még mindig kedvezőtlenebb helyzetben vannak.
Európai (az egész kontinens országait számba vevő) vásárlóerő rangsor kialakításakor - Kozák tájékoztatása szerint - az indexeket az 1 főre jutó vásárlóerő alapján számítják. A lista élén Lichtenstein áll 359-es értékkel, míg a legutolsó Moldova 6,3, vagyis jelentős az eltérés Európán belül. Az indexszel kapcsolatosan fontos tudni, hogy az egyes országokban eltérő árszínvonalat nem vették figyelembe, azaz ezek nem a vásárlóerő-paritásos értékek. Magyarország a 44,4-rd indexszel az alsó középmezőnyben található, Lettország és Szlovákia is megelőz minket, Lengyelország közvetlenül mögöttünk áll.
Míg Kozák tavaly még úgy vélekedett, hogy 2015 környékén el fogjuk érni a görög-portugál értéket, mára már nem biztos benne, hogy erre 8 év elég.
Hol jó - hol nem jó lakni Magyarországon?
Kui János a kereskedelemkutatások szektor menedzsere elmondta, a NUTS 2 régiókat vizsgálva Közép-Magyarország haladja meg jelentős mértékben az országos átlagot. Nyugat-Dunántúl és Közép-Dunántól még valamelyest felette van, s 15-17 százalékponttal marad el a többi régió. Továbbra is jól nyomon követhető az eltérés kelet-nyugat között, illetve a főváros térségének kiemelkedése.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A megyék között - Budapestet külön vizsgálva - 2000. év óta Győr - Moson - Sopron, Hajdú-Bihar és Pest megye, illetve Budapest mutat csak növekvő tendenciát. A legutolsó a rangsorban Szabolcs-Szatmár-Bereg megye.
A megyei rangsorban nagy mértékű átrendeződés nem történt, azonban Vas megye 3 pozit esett, amely 2-2,1 százalékpontos csökkenés a többiek arányában, amely azt jelenti, hogy a többiek valamivel jobban fejlődtek - mondta el Kui János.
A rangsor
Első látásra minél nagyobb egy település annál nagyobb a vásárlóerő, azonban Budapestet leszámítva az 50-100 ezer lakos közötti településméret az, ahol a vidék viszonylatában a legjobb élni.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.