Mi múlhat rajta? A nyár elején már szót ejtettünk a diákok munkavállalási lehetőségeiről, viszont most, hogy már egy hét sincs az iskolakezdésig, érdemes lehet azzal foglalkozni, hogy a nyári munka után a dolgozó diákoknak mire kell figyelnie, milyen papírokat érdemes beszereznie...
A munkavállalási formákat külön-külön érdemes tárgyalni, mivel attól függően, hogy milyen konstrukcióban dolgozott a diák, más és más dolgokra kell figyelni, más papírokat kell megszereznie a munkáltatótól vagy a diákszervezettől. Vegyük sorra, hol, mire kell figyelni...
Rendes szerződéses munkaviszony
Mivel a hallgató munkát végez, munkaszerződéssel rendelkezik, biztosítottnak számít és jogosult a társadalombiztosítás ellátásaira. Az így ledolgozott idő ráadásul beleszámít a nyugdíj szerinti szolgálati időbe is. A járulékokat ugyanúgy le kell vonnia a munkáltatónak a dolgozó béréből, mint bármely más alkalmazott esetén. A járulékot a kifizetett járulékalapot képező jövedelem után kell megfizetni.
A 2008-as változásoknak köszönhetően a személyi jövedelemadó törvényben már nevesítve van a hallgatói munkadíj, hogy egyértelműen ki legyen mondva, ez is adóköteles bérnek számít, kell utána járulékokat fizetni. A társadalombiztosításról szóló törvény szerint a hallgatói munkadíjat az adóelőleg számításánál jövedelemként kell figyelembe venni.
A fentiek alapján a hallgatói munkadíj után mind a 29 százalékos mértékű társadalombiztosítási járulékot, mind a dolgozói járulékokat, 9,5 százalék nyugdíjjárulékot, 6 százalék egészségbiztosítási járulékot kell fizetni.
A tb-járulékokon kívül azonban a foglalkoztatás elősegítéséről szóló törvény szerint a munkaadó a dolgozó részére kifizetett és elszámolt bruttó munkabér, illetmény (kereset), valamint végkielégítés, jubileumi jutalom, a betegszabadság idejére adott díjazás, személyi jövedelemadó köteles természetbeni juttatás (kivéve a reprezentáció, üzleti ajándék címén nyújtott természetbeni juttatást), étkezési hozzájárulás, üdülési hozzájárulás és a munkaviszony keretében biztosított cégautó adójának 25 százaléka után 3 százalék munkaadói járulékot köteles fizetni.
A dolgozó szintén nem mentesül a kötelezettsége alól, neki a munkaviszony alapján a bruttó munkabér 1,5 százalékát kell fizetnie munkavállalói járulékként. Vagyis ezen a téren semmi különbség nincs a diákok is a főállású dolgozók között. A kilépéskor a diáknak el kell kérnie a TB-könyvét, és a kilépési papírokat. Ilyenkor kapja meg a tanuló a bérjegyzéket is, ami alapján az adott évre vonatkozó adóbevallását össze kell állítania.
Diákszervezet
A diákok körében a legnépszerűbb az iskolaszövetkezeteken keresztül történő munkakeresés. Ezekben a szervezetekben először is taggá kell válni, ami szövetkezettől függően egy 500-1500 forintos részjegy megvásárlásával történik. Kilépéskor ezt az összeget visszakapják a diákok. A belépés további feltétele a 17 éves kor betöltése.
Ez nagyon sok előnnyel rendelkezik mind a munkaadó, mind a munkavállalók számára. Az iskolaszövetkezet a diákokkal munkaszerződést köt és kiközvetíti a cégeknek őket, így átvállalva a másik féltől az alkalmazás által okozott adminisztratív terhek egészét. Az országban számos ilyen szövetkezet működik, amik több ezer céggel, és több 10 ezer diákkal állnak kapcsolatban.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A TB-törvény tételesen felsorolja, hogy melyek azok a munkavállalási konstrukciók, amik biztosítási jogviszonyt keletkeztetnek, ebbe viszont az iskolai szövetkezeti tagsági jogviszony nem tartozik bele, vagyis nem keletkezik biztosítási jogviszony. Ez alapján sem társadalombiztosítási, sem egyéni járulékot nem kell fizetni. Az egészségügyi hozzájárulásról szóló törvény szerint sem százalékos, sem tételes egészségügyi hozzájárulást nem kell fizetni az iskolai szövetkezet által az említett jogviszonyokban foglalkoztatott nappali tagozatos tanuló, hallgató tag után. Mivel a törvény a munkaadói és munkavállalói járulékfizetési kötelezettséget munkaviszonyban történő foglalkoztatáshoz köti, így ezt sem kell fizetnie sem a szövetkezetnek, sem a diáknak.
A diákszervezet további előnye, hogy ezzel a diák nem esik el a START kártyától. (Start! Nyerő megoldás, hogy kevesebb adót fizess!) Ugyanis annak ellenére, hogy nyaranta dolgozott, a főiskola vagy egyetem elvégzése után ugyanúgy pályakezdő munkanélkülinek fog minősülni, így jogosult lesz a kedvezményre.
Vannak viszont olyan dolgok is, aminél nagyon fontos, hogy ne felejtse el a diák, hogy dolgozott a nyáron. A nyári munkáért kapott bér ugyanis a családtámogatások egy részénél beleszámít a család jövedelmébe, még akkor is, ha az illető kollégista. Erről sokan nem tudnak, így egy gázártámogatás igénylése utáni ellenőrzésen megbukhat.
Szabadság? Naná!
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.