Sok vállalkozó szembesül az üzletmenet során azzal a ténnyel, hogy csökken a munka mennyisége. Ennek köszönhetően sokan vannak olyanok is, akik egy idő után lehúzhatják a rolót. Találni egy állást, vagy egy új területre történő belépni azonban nem könnyű, így előfordulhat, hogy az illető sokáig munka nélkül van. De mit lehet ilyenkor tenni? A vállalkozó miből fogja kifizetni a számlákat, vagy eltartani a családját?
Egyéni és társas vállalkozások számára megoldás lehet a vállalkozói járadék. Biztosan sokan gondoltak arra a még jól működő üzlet mellett, hogy a vállalkozói járulék kifizetése mindössze egy felesleges kiadás, úgysem fordulhat elő az, hogy nem lesz elég munka, ami miatt előbb utóbb a vállalkozó járadékra kellene szorulni. De ha megtörténik, akkor már utólag késő bánkódni, időben kellett volna gondolkodni...
Minden olyan egyéni és társas vállalkozót megillet a vállalkozói járadék, aki az egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem 4 százalékát befizette vállalkozói járulékként mielőtt munkanélkülivé vált. Mentesül a járulékfizetés alól az a vállalkozó, aki egyidejűleg heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll, nappali tagozaton tanul, illetve nyugdíjban (öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági) részesül, vagy arra jogosulttá válik.
Ki kaphat ilyet?
Vállalkozói járadékot az kaphat, aki munkát keres, az álláskeresést megelőző 4 éven belül minimum 365 napig egyéni vagy társas vállalkozó volt, és ez alatt az idő alatt fizette is a vállalkozói járulékot. További feltétel még, hogy az illető nem lehet nyugdíjas, nem részesülhet táppénzben a járadék folyósításának ideje alatt, és az is, hogy az illetékes munkaügyi központ nem tudott neki megfelelő munkát ajánlani.
A munkaügyi központ által felajánlott munkát viszont el kell fogadni, amennyiben az a képzettségi szintnek megfelel, a korábban vállalkozóként ellátott munkakör képzettségi szintjének megfelel. Emellett a munkavállalónak egészségi állapota szerint a munka elvégzésére alkalmasnak kell lennie, de a várható keresetre is vannak kitételek, annak összege a vállalkozói járadék összegénél, vagy a kötelező legkisebb minimálbérnél nem lehet alacsonyabb. 2008-ban így a 69 ezer forintot meg kell haladnia az ígért munkabérnek.
Az új állás esetén még a távolság sem mindegy. Összességében nem utazhat többet a dolgozó 3 óránál, és ha 10 év alatti gyereke van, akkor két óránál. Vagyis lehet akármilyen jó állás, azt valószínűleg nem fogja felajánlani a munkaügyi központ, így az álláskereső jogosulttá válik a vállalkozó járadékra.
Mekkora a járadék összege?
A járadékra nincs egy fix összeg meghatározva, az attól függ, hogy korábban az egyéni vagy társas vállalkozó mekkora összeget fizetett be vállalkozói járulékként. Az elmúlt 4 éven belül annak az évnek a jövedelmét kell alapul venni, amikor a jogosult még vállalkozóként dolgozott, és amelyben legalább hat hónapig fizette a vállalkozói járulékot.
Ha ilyen év nincs, akkor a járadék alapja az álláskeresővé válást megelőző évben hatályos legkisebb munkabér. Ha valaki 2008-ban vált munkakeresővé, akkor a 2007-ben hatályos minimálbérre számítják a járadékot, vagyis 65,5 ezer forint.
A járadék alapja, a fenti összeg havi átlagának 65 százaléka. Alsó határa a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 90 százaléka, felső határa pedig ennek a kétszerese, ami azt jelenti, hogy 2008-ban 25 650 és 51 300 forint. Ha a járadékfizetést valamilyen indokból több, mint 540 napig szüneteltetik, akkor az újabb kifizetésnél már nem a korábbi összeget kapja a vállalkozó, hanem az ismételt folyósítás kezdő napján hatályos öregségi nyugdíjminimumra számított összeget.
Meddig lehet kapni?
A jövedelem esetében már meg kellett vizsgálni, hogy az álláskereső a munkanélkülivé válás előtti 4 évben mennyi ideig fizette a vállalkozói járadékot. A folyósítás ideje is ettől az időtartamtól függ. 5 járulékfizetési nap egy járadékfizetési napnak felel meg, és ha a számítás során töredéknap keletkezik akkor a kerekítés szabályai szerint kell a végeredményt meghatározni.
Van viszont kikötés a fentiek mellett a járadékfolyósítás időtartamára, mégpedig az, hogy a leghosszabb időtartam ami alatt valaki járadékra jogosult, 270 nap, vagyis 9 hónap. A folyósítás kezdete a munkaügyi központba történő bejelentkezést követő naptári nap.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Kettős jogosultság
Ha valaki kifizette egyéni és társas vállalkozásként a vállalkozói járulékot, majd ezután munkanélkülivé vált, akkor jogosult a vállalkozói járadékra a már említett feltételek teljesítésével, amelyek között szerepel az is, hogy regisztrálni kell a munkaügyi központban. Ebben az esetben viszont jogos a felvetés, hogy kaphat-e a munkanélküli egyszerre álláskeresési, és vállalkozói járadékot is. A válasz az, hogy kaphat, a kettő ugyanis független egymástól. Ha már az illető korábban befizette a 4 százalékot a jövedelme után, akkor jogosult a járadékra.
Járadék megszüntetése
Korábban már szó volt a járadék fizetésének időtartamáról, de arról nem, hogy hogyan szűnik meg a vállalkozói járadék folyósítása. Meg kell szüntetni, ha azt az álláskereső kéri. Ha elkezd dolgozni, a járadék folyósítása szintén megszűnik, de akkor is megvonják a folyósítást, ha az álláskeresési megállapodás valamilyen neki felróható okból nem teljesül. Nem jár abban az esetben sem tovább a járadék, ha az illető olyan képzésben vesz részt, melyben a minimálbér összegét elérő támogatásban részesül, vagy kimerítette a járadékfolyósítás idejét.
Hányan fizetik?
Korábban már voltak arra vonatkozó adatok, hogy 2-3 ezren vették igénybe a tavalyi év során ezt a fajta járadékot, ezzel szemben több százezren fizették be a szóban forgó összeget. Viszont ez nem jelentett akkora összeget a cégeknek, ugyanis a legtöbben csak a minimálbér után fizették meg a szóban forgó 4 százalékot.
A Pénzcentrum a pontos adatokról az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalt kérdezte. A kapott információk szerint 2007-et érintően közel 300 ezer bevallásban szerepeltettek vállalkozói járulékot az egyéni és társas vállalkozások. Ebből az adónemből 2007-ben havi1,1-1,2 milliárd forint, vagyis éves szinten 14 milliárd forint bevétel folyt be. 2006-ban ez 11,2 milliárd forint volt. A kifizetés nagyságrendjéről viszont nem tudtak információval szolgálni, mivel a járadékot a Munkaerőpiaci és Kulturális Alap folyósítja.
Bár azt nem lehet tudni, hogy hányan is veszik igénybe a szóban forgó járadékot, a befizetésekből azért lehet látni, hogy sok vállalkozó fejében megfordul, hogy mi történik ha munka nélkül marad. Ennek alapján sokan nem bízzák a véletlenre a sorukat, és igyekeznek felkészülni a kellemetlenebb helyzetekre is...
További részletek elérthetőek az Általános Foglalkoztatási Szolgálat honlapján is (www.afsz.hu)
Azért ez nem semmi! Ilyen fizetéssel keres most dolgozókat a magyar Coca-Cola: sok a nyitott pozíció
A Coca-Cola HBC Magyarország gyakornoki lehetőségeket kínál egyetemi, főiskolai hallgatók számára, akik szeretnének tapasztalatot szerezni egy nemzetközi vállalatnál.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.