Zsebre megy: mennyit nyertél Te az uniós csatlakozással?

Pénzcentrum
2007. november 16. 14:00

Az Európai Unióba való belépéssel izgatottan vártuk, hogy milyen hatások fognak minket érni. Sokan a termékek elérhetőségének bővülését, a munkahelyek számának növekedését, vagy akár a külföldi lehetőségek szélesedését várták. A következőkben 10 olyan területet nézünk meg, ami a Közös Piac miatt nagy előnyöket jelent a tagországoknak...

Az elmúlt 15 évben a Közös Piacnak köszönhetően az EU-n belül a lakosok jóléte a GDP 2,15 százalékával emelkedett. Ez csak 2006-ban összesen 240 milliárd eurót (61 056 milliárd forint) jelentett, vagyis 518 eurót (131,8 ezer forint) állampolgáronként.

A Közös Piac elvárásai, az új szervezetek létrehozása miatt 2,75 millió új munkahelyet hoztak létre az Európai Unión belül 1992 és 2006 között, ami főként a diplomásoknak biztosít munkalehetőséget, de számos országban a szakmunkásokból hiány van, meg is fizetik őket, így a környező országokból sokan járhatnak át dolgozni lényegesen magasabb fizetésért.

Az EU állampolgárok ma már útlevél nélkül, szabadon utazhatnak a határokon át. A belső határokon nincs ellenőrzés, ami megkönnyíti az utazást, és a vásárlást a szomszédos országokban. A vevőknek semmilyen korlátozáshoz nem kell alkalmazkodniuk, annyit, és azt vásárolhatnak a másik országban amit csak akarnak.

Sokkal több lehetőség tárult a fiatalok elé mind a tanulás, mind a munka szempontjából, eddig már több mint 15 millió EU állampolgár költözött másik EU országba, hogy ott dolgozzon, élje a nyugdíjas éveit, és emellett több mint 1,5 millió diák utazott másik tagországba tanulni az Erasmus keretein belül.

A Közös Piac létrejöttével sokkal nagyobb a választék az elérhető termékek és szolgáltatások körében, a megkérdezettek 73 százaléka gondolta úgy, hogy ma már számos olyan terméket kapnak meg amit korábban csak külföldön lehetett. Ráadásul az egységes előírások miatt a termékek biztonságosabbak, és környezetkímélőbbek lettek.

A nemzeti piacok nyitásával az árak is mozgásba lendültek. A verseny növekedésével a mindenhol elérhető szolgáltatások árai csökkenni kezdtek, mint például az internet, a légi közlekedés, vagy a telefonszolgáltatás.

JÓL JÖNNE 2,6 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 584 927 forintot igényelnél 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 57 984 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 13,10 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 58 104 forintos törlesztőt (THM 13,20%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az uniós csatlakozással minden ország vállalta, hogy harmonizálja a jogrendszerét, ami azzal járt, hogy számos bonyolult, és érthetetlen nemzeti szabályozás helyébe uniós keretmegállapodás lépett, csökkentve a bürokráciát, és a jogi folyamatok átfutási idejét is. Könnyebbé vált a cégek alapítása, vagy vásárlása, és az alapítási költségek is jelentősen csökkentek, bár az adminisztráció idejének csökkenése még hagy némi kívánnivalót maga után.

A határok megnyitásával sokkal nagyobb potenciális piac áll a vállalkozások rendelkezésére, sokkal szélesebb vevőkört tudnak megcélozni bár ez egyben nagyobb versenyt is jelent, mivel a versenytársaknak is lehetőségük nyílik a vásárlók elcsábítására.

Az Európai Unión belüli kereskedelem 1992 óta 30 százalékkal emelkedett, ami annak is köszönhető, hogy a határokon levő bürokrácia teljesen eltűnt, gyakorlatilag eltüntetve a várakozási időt, és lényegesen lecsökkentve a költségeket. A határok megszűnésével ráadásul a vámkezelési dokumentumok is szükségtelenné váltak az EU-n belüli kereskedelemhez, ami a hivatalok idejét, és költségeit szintén csökkentette.

A nyílt és versenyképes piacnak köszönhetően viszont a közbeszerzési eljárások keretein belül sokkal olcsóbban lehet egyes szolgáltatásokat megszerezni, így a kormánynak, és az önkormányzatoknak több pénze marad például az oktatásra vagy az egészségügyre, amit sok országban ezekre a célokra is használnak fel...

HR BLOGGER
laskainelli  |  2024.08.27 16:15
Noha lehet, hogy azt gondolod, hogy önmagad tisztelete és megbecsülése egyenlő az öntelt, visszatasz...
coachco  |  2024.08.27 11:36
Egy híres német cukrász dinasztia lánya nehéz döntés után szakít a családi elvárásokkal és inkább or...
hrdoktor  |  2024.08.26 07:08
Az allergiaszezon kutatási eredmények szerint a munkavállalók 25%-a számára kihívást jelenthet, függ...
perfekt  |  2024.07.31 14:38
Általános rendelkezések A PERFEKT Gazdasági Tanácsadó, Oktató és Kiadó Zártkörűen Működő Részv...
vezetoi-coaching  |  2024.02.12 22:30
Gondoltam, ezt elmesélem már. Gyakorlatilag kétszer megnéztem…:-))) Életemben először... Ki tudja, a...
Jártál már homoktövis szüreten? Most megteheted! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Moziest: új társasjáték filmrajongóknak (x)

A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.

Vállalkozást indítanál? Saját tőke nélkül is elindulhatsz, így vidd sikerre az ötleted

Az idén októberben harmadszorra elinduló Launchpad programról Kövesdi Gáborral, a Brancsközösség alapítójával beszélgettünk.

Te is szégyenlős vagy a szaunában? Itt a megnyugtató megoldás! (x)

Van, aki meztelenül, törölközőbe csavarva kényelmetlenül érzi magát, míg szintetikus anyagból készült fürdőruhában beülni a gőzbe több okból sem szerencsés.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. szeptember 16. hétfő
Edit
38. hét
Szeptember 16.
Az ózon világnapja
Szeptember 16.
A hangzáskultúra napja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?