Az elmúlt évben másfélszeresére ugrott az adóhivatalnak beadott önellenőrzések száma, de nem a korábban eltitkolt jövedelmek kifehérítését célzó kedvezményes lehetőség miatt - írja a Napi Gazdaság.
A tavalyi évet megelőzően évente átlagosan 440 ezer önellenőrzési bevallás érkezett az APEH-hoz, 2006-ban azonban már 727 ezer darab. A bővülés oka nem a tavaly júniusban meghirdetett moratórium, amelynek keretében bírság- és pótlékmentesen vallhatták be korábban eltitkolt jövedelmüket a cégek és a magánszemélyek. Az adóhatóság tájékoztatása szerint a kedvezményes lehetőséghez kapcsolódóan 29 ezer bevallás érkezett. Az önellenőrzést tartó adózók 24 milliárd forintot fizettek be az APEH-nak, de az amnesztiától még további bevétel várható, 6 ezren ugyanis részletfizetést kértek a jövedelmek kifehérítése miatt keletkező adókötelezettségre.
Az adóhatóság munkatársai szerint a könyvelők, illetve az adózók - a mulasztási bírságot elkerülendő - akkor is beadják a bevallást, ha a számviteli nyilvántartásokat még nem zárták le az adott időszakra vonatkozóan, és inkább utólag módosítják a leadott bevallást, az önellenőrzés ugyanis jóval olcsóbb, mint a mulasztás.
Az adóhivatal rendszeresen megküldi a cégeknek az úgynevezett adó-folyószámla-kivonatot, amelyen szerepel, hogy az adózó melyik adónemből mennyit vallott, illetve fizetett be, és hogy van-e esetleges túlfizetése vagy tartozása. A kivonatot az ügyfelek többsége át se böngészi, mert nem tudnak kiigazodni rajta. Ezért a könyvelő akár azt is megteheti, hogy az önrevízió keretében keletkezett tartozás kiegyenlítését egy másik adónem túlfizetéséből fedezi, vagyis az adóhatóság felkéri az átvezetésre. Persze, ha ez nem megoldható és az önbevallás miatt nagyobb összegű adót kell befizetnie a cégnek, akkor kénytelenek szólni az ügyfélnek - tette hozzá az adótanácsadó. Az önellenőrzések nagyobb hányada - általában a fele - az áfához kapcsolódik. A magánszemélyek a cégeknél jóval kevesebbet önrevízióznak, a személyi jövedelemadót érintő bevallások aránya 16 százalék körül mozog.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


