Alacsonyabbak az idei felsőoktatási felvételi ponthatárok, mint tavaly, a korábbi 35 helyett csak négy szakon húzták meg a maximális 144 pontnál a bejutási határt. 2006-ban összesen 93 ezer hallgató kezdheti meg felsőfokú tanulmányait.
2006-ban több mint 132 ezren jelentkeztek a felsőoktatásba, és 70 százalékukat fel is vették valahová . A tavalyi 35 helyett idén négy szakon kellett a bejutási határt az elérhető maximális pontszámnál, 144 pontnál meghúzni. Maximális pontszámot kellett teljesíteni kommunikáció szakon az ELTE-n, a Zsigmond Király Főiskolán, a Budapesti Corvinus Egyetemen a nemzetközi gazdálkodás szakon, valamint az ELTE szlavisztika, szerb szakán.
Az idei évben kilenc szakon volt 140 pont felett a bejutási küszöb, ez az összes képzés 1,03 százaléka, szemben a tavalyi 1,6 százalékkal. Emellett 83 olyan szakot találni, ahová 131 és 140 közötti pontszámmal lehetett bejutni, ami az összes nappali, államilag finanszírozott alapképzés 9,54 százaléka, szemben a 2005-ös 10,33 százalékkal. 943 olyan szak van ugyanakkor, ahol már minimumponttal - alapszakoknál 78, felsőfokú szakképzésben 72 ponttal - be lehet jutni. Ezek általában diplomás képzések, s az esetek többségében költségtérítésesek.
Manherz Károly elmondta, teljesen feltöltik az államilag finanszírozott 62 ezres keretszámot, ebből 57 523 diákot már felvettek, a fennmaradó helyeket a hitéleti képzésekre, a fellebbezésekre, külföldi ösztöndíjakra, hátrányos helyzetűek számára, illetve a határon túli magyaroknak tartják fenn.
A legtöbb felvételiző gazdálkodási és menedzsment, jogász szakra került be, de sok a mérnök-informatikus, a turizmus-vendéglátás, kommunikáció és médiatudomány, pénzügy és számvitel, gépészmérnöki, kereskedelem és marketing képzésekre felvett hallgató is. A következő tanévtől a legtöbben a Pécsi Tudományegyetemre járnak, de sok gólya lesz az ELTE-n, a Szegedi Tudományegyetemen és a Debreceni Egyetemen is.
Idén újdonság volt, hogy képzési területekre vették fel a diákokat, s az idei évtől válik általánossá a bolognai folyamatnak megfelelő új képzési szerkezet.
Azok a hallgatók, akiknek most nem sikerült bekerülniük felsőoktatási intézményekbe, a nyár végi pótfelvételin próbálkozhatnak. Augusztus 11-ig közvetlenül a felsőoktatási intézményeknél lehet jelentkezni. A felsőoktatási intézmény ezen túl levélben felajánlhatja a hallgatónak, hogy költségtérítéses képzésben folytassa tanulmányait. A hivatalos pótfelvételi lehetőségek július 27-én kerülnek fel az Országos Felsőoktatási Információs Központ honlapjára.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


