Bárki számára adódhat olyan helyzet az életben, amikor a lehető legrövidebb időn belül állást kell találnia. A terjedelmes leírás helyett jelen összeállításunkban 6 alapvető fontosságú területre fókuszálva nyújtunk segítséget, melyek tárgyalásánál korábbi írásainkat is csatoljuk, hogy mindenki elmélyülhessen a számára legrelevánsabb kérdéskörben.
Önéletrajzírás
Az álláskereséshez elengedhetetlen, hogy rendelkezzünk egy jó önéletrajzzal, melynek elkészítésére vannak ugyan standardok, a legfontosabb azonban mégis az, hogy eladjuk magunkat vele, azaz keltsük fel az esetleges leendő munkaadókban az érdeklődést.
Ennek megfelelően tehát valamelyest személyre szabottnak kell lennie a CV-nek; bár a legtöbb jelentkezőnek megfelelő a klasszikus kronologikus forma, speciális esetben azonban elgondolkodhatunk, milyen tagolás hozza ki leginkább az értékeinket. Alábbi cikkünk elolvasásával szakértői segítséghez juthatnak Olvasóink az önéletrajzírás területén:
Gyakori hibák az önéletrajzban - Kerüld el őket!
Szintén fontos kérdés lehet még a terjedelem, melynél alapvetően az eddig pályafutás tartalmassága az irányadó, amint arról korábban beszámoltunk, egy menedzseri CV-nél nem csak megengedett, de szinte elvárás a hosszabb terjedelem:
Vezetői állásra pályázol? - Az más...
Használd ki a kapcsolataidat!
Ma már kapcsolatépítés (networking) nélkül szinte lehetetlen boldogulni, az igazán jó állásokat ugyanis gyakran meg sem hirdetik, sokszor "szájreklám" útján érkeznek a jelentkezők.
Az ismerősökkel és ex-kollégákkal tudatva álláskereső státuszunkat, megpróbálhatunk eljutni olyanokhoz, akik tudnak is ajánlani valamit számunkra. Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy a fejlettebb országokban a neves egyetemeknek saját networking site-juk van, mely azért jócskán megkönnyíti a dolgot...
Keress online!
Az ismerősök noszogatása persze nem jelenti azt, hogy a hagyományos módszerekről teljesen le kellene mondanunk. Az interneten számos álláshirdetés található és korábbi írásunk támpontot ad, hogyan pályázzuk meg ezeket sikerrel:
Interneten vadászol állásra? - Ezt a 8 hibát kerüld el!
A kísérőlevél is fontos!
Amint megtaláltad a kiszemelt állást, fel kell venned a kapcsolatot a leendő munkaadóval. Ezt mostanság e-mailben szokás megtenni, melynek "tárgy" rovatába mindig írjuk bele, milyen pozícióra jelentkezünk!
Fontos, hogy sokat dobhat a jelentkezésünkön, ha azt név szerint az illetékesnek címezzük, így ha nem derül ki a név a hirdetésből, keressük meg nyugodtan a cég HR-részlegét és tudjuk meg, ki a mi emberünk!
A kísérőlevelet indítsuk egy olyan mondattal, melyből kiderül, hogy érdeklődünk a vállalat és az adott pozíció iránt. Ezt követően röviden érveljünk, hogy miért tartjuk magunkat megfelelőnek a posztra (tapasztalat, korábbi eredmények...), de kulcsfontosságú, hogy ne váljon terjengőssé és hosszúvá a levél!
Hogyan kell motivációs levelet írni? - Ne csússz el a banánhéjon!
Készülj fel az interjúra!
Az igényes, ápolt kinézet fontosságát talán nem kell hangsúlyozni, hiszen az első benyomás döntő fontosságú, emellett azonban szintén elengedhetetlen, hogy a várható kérdésekre felkészüljünk.
Alábbi cikkünkben részletesen foglalkoztunk az interjú témakörével, így most csak néhány kérdést emelnénk ki. Ne lepődjünk meg, ha negatív tulajdonságainkról kérdeznek! A jó válaszok az esetek többségében visszautalnak múltbeli eredményeinkre, tapasztalatainkra. Fel kell ugyan készülnünk a magánéletünket érintő releváns kérdésekre is, de ezen a területen igyekezzünk a lényegre szorítkozni a válaszadásban, hiszen senki nem kíváncsi az egész családfánkra.
Izgulsz az állásinterjú előtt? - Amit nem árt tudnod...
Tanulj meg tárgyalni!
Ha minden lépést sikeresen vettünk, a fizetésről szóló tárgyalás még mindig komoly kihívások elé állíthat. A legtöbb nem túl gyakorlott tárgyaló kellemetlenül érzi magát ebben a helyzetben, hiszen ha túl keveset mondunk, az aláássa a munkahelyi elégedettségünket, míg a túl magas összeg eltántoríthatja a munkaadót.
Tárgyaljunk a fizetésről! - A profik segítenek
Alulfizetettnek érzed magad? - Nem vagy egyedül!
A fenti témában született írások mellett Olvasóink tárgyalási technikáját finomítandó indítottuk útjára a tárgyalási trükkökkel foglalkozó sorozatunkat, melynek keretében eddig a következő összeállítások jelentek meg:
Többet akarsz? - Nagyon helyes! (tárgyalási trükkök)
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Könnyen igent mondasz? - Az baj! (tárgyalási trükkök)
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.