2005. január-júliusban a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel és a vendégéjszakák száma dinamikusan nőtt az előző év azonos időszakához képest - közölte a KSH. A szállodák átlagosan 58%-os szobakapacitás-kihasználtsággal működtek. A bővülés jellemzően Budapest centrikus. A Balaton leszakadóban van, de a szezon a tavalyinál némileg élénkebben indult.
Az adatszolgáltatást teljesítő szállodák átlagosan 58%-os szobafoglaltságot jelentettek ez első hét hónapban. A fővárosi szállodák - amelyek egy évvel korábban 59-66%-os foglaltsággal működtek - 65-70%-os kihasználtságot értek el. A balatoni egységek 45-46%-os foglaltságot jelentettek az év első hét hónapjában. A legalacsonyabb (41%-os) kihasználtsággal az ország keleti részén működő négy- és ötcsillagos szállodák üzemeltek a vizsgált időszakban.
Egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára (Gross ARR) 15,100 forint volt január-júliusban, ami jelentős (folyó áron több mint 1,600 forint) emelkedést jelent 2004 azonos időszakához képest. A négycsillagos és a vidéken működő ötcsillagos szállodák átlagosan 11,700-14,800 forintos, a háromcsillagos egységek 6,400-9,000 forintos átlagárat érvényesítettek. Az átlagár mind a négy-, mind a háromcsillagos szállodák esetében Budapesten és Nyugat-Magyarországon volt magasabb.
Egy kiadható szállodai szobára átlagosan 8,700 forint bruttó szobaárbevétel (REVPAR) jutott, ami folyó áron közel 900 forint emelkedést jelent az egy évvel azelőtti értékhez viszonyítva. Ez a mutató minden budapesti szállodacsoportban jelentősen magasabb volt, mint az azonos kategóriájú, az ország más településein lévő szállodacsoportokban. A legalacsonyabb összegről (2,900 forint) a Balaton partján elhelyezkedő háromcsillagos egységek számoltak be.
2005 első hét hónapjában a jelentést beküldő szállodákban eltöltött vendégéjszakák száma átlagosan 6%-kal bővült az előző év azonos időszakához képest. A vendégéjszakák száma az átlagosat meghaladó mértékben (7-12%-kal) emelkedett a budapesti egységekben. Az év első hét hónapjában a Balaton-nál 2-4%-kal kevesebb éjszakát regisztráltak a szállodák. Ebben az üdülőkörzetben, ezen az időszakon belül az első főszezoni hónapban, júliusban az előző év júliusához képest 2-6%-kal több éjszakát töltöttek a vendégek a szállodákban.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


