A nagy tőzsdei rally közepette talán sok befektetőnek fel sem tűnt, hogy a kárpótlási jegy árfolyama mintegy 70%-kal emelkedett az év eleje óta. A látványos erősödés nem ok nélküli, története során első alkalommal került igazán közel a kárpótlási jegy ahhoz, hogy megtörténjen a bevonása, és a kamatokkal növelt névértéket kifizessék a papírokért. Az ok meglehetősen prózai: nem a politikusok önkéntes döntéséről van szó, a megoldást a szabályozásban kell keresni. A vérmesebb befektetők szerint a kérdés csak az, hogy a célárfolyam az év végére, vagy már most tavaszra valósul-e meg?
A 2001-ben elfogadott tőkepiaci törvény (Tpt.) rendelkezett arról, hogy a nyilvánosan forgalomban lévő értékpapírok esetében idén év végéig van lehetőség arra, hogy nyomdai úton legyenek előállítva. Az év végéig dematerializálni kell.
408. § (1) A törvény hatálybalépésekor már nyilvánosan forgalomban levő, illetve a (2) bekezdés alapján forgalomba hozott nyomdai úton előállított értékpapírt legkésőbb 2004. december 31-ig kell a kibocsátónak dematerializált értékpapírrá átalakítania.
Jelenleg két különböző jogi álláspont van arról, hogy ez vonatkozik-e a kárpótlási jegyekre. Az első szerint nem, mivel a kárpótlási jegy speciális értékpapír, a kibocsátása nem a Tpt., hanem a kárpótlási törvény alapján történik, így nem vonatkozik rá a Tpt. 408 § sem.
Ezzel szemben a másik vélemény úgy szól, hogy vonatkozik rá, mivel a Tpt. külön definiálja, hogy a kárpótlási jegy "forgalomba hozatala" nem tartozik a Tpt. hatálya alá (az értelemszerűen a kárpótlási törvények alapján történik). Viszont a nyilvános forgalomban kereskednek vele (tőzsdén), és a kereskedésére vonatkozik a Tpt., ami alapján csak év végéig van lehetőség a fizikai papírok kereskedésére. A konkrét paragrafusok:
2. § Nem tartozik a törvény hatálya alá
a) a szövetkezeti üzletrész, a csekk, a váltó, a kárpótlási jegy, a közraktárjegy forgalomba hozatala, és az állampapír zártkörű forgalomba hozatala;
5. § (1) E törvény és az e törvény felhatalmazása alapján kiadott jogszabályok alkalmazásában
...43. forgalomba hozatal: az értékpapír tulajdonjogának első ízben történő keletkeztetésére irányuló eljárás;
Ezt az értelmezést támasztja alá a kárpótlásról szóló 1991. évi XXV. törvény végrehajtási rendelete is, amely szerint a kárpótlási jegyek forgalmazására az 1990. évi VI. Törvény (Épt.) IV. részét kell alkalmazni. Az Épt. hatálya természetesen már megszűnt, helyette a Tpt.-t kell alkalmazni, amely előírja a dematerializációt.
Információink szerint hivatalos körökben is foglalkoztak már a témával, s az eddigi egyetlen belső állásfoglalás szerint a kárpótlási jegyeket dematerializálni kell !
A kárpótlási jegy dematerializációját megvalósítani azonban több okból kifolyólag is gyakorlatilag nem lehetséges, illetve nagyon erőltetetten, és több sebből vérezve tudnák csak végrehajtani.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


