Az orosz-ukrán háború új szakaszba lépett, miután Oroszország először vetett be interkontinentális ballisztikus rakétát (ICBM) Ukrajna ellen.
Közzétette az idei őszi World Economic Outlookot (Világgazdasági Kilátások) az IMF. A Valutaalap nyomasztóan pesszimista összefoglalója ellenére a számok kifejezetten derűsek a Portfolió beszámolója szerint: a szervezet közgazdászai szerint az eurózóna megússza a recessziót jövőre, csupán két nagyobb gazdaságban várható visszaesés. Ezen felül az IMF friss adataiból azt is meg lehet tudni, hogy Magyarország gazdasága lehet a második leggyorsabban növekvő az unióban
Az IMF World Economic Outlookjának vezetői összefoglalójának 2022 őszi kiadása számos globális gazdaságokra nehezedő kihívást sorol fel, ami jól tükrözi, hogy a közgazdászok között ma milyen hangulat uralkodik a világgazdaság kilátásaival kapcsolatban. A kihívások között említik az orosz-ukrán háború hatásait is, illetve a globálisan szigorodó pénzügyi feltételeket is, az infláció növekedése és a koronavírus-válság utóhatásai mellett.
A tanulmányból kiderül, hogy a világgazdaság a 2021-es, 6 százalékos növekedés után idén jelentősen lelassult: 2022-ben 3,2 százalékos, míg jövőre már csak 2,7 százalékos lehet a növekedés az IMF előrejelzése szerint. Azt ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy ez az előrejelzés még kifejezetten optimálisnak tekinthető, hiszen több közgazdász is már reálisnak látja a recessziót a következő évben. A lassulás valóban komoly, azonban még mindig messze állunk az egész világra kiterjedő recessziótól. Az optimizmus pedig még szembetűnőbb az eurózóna kapcsán: a közös valutát használó országokban a gazdaság átlagosan 1 százalékkal fog nőni az IMF szerint.
Az IMF Magyarországra vonatkozó, áprilisi előrejelzésében az szerepelt, hogy a hazai összterméke (GDP) 3,7 százalékkal nő, de a mai, frissített becslés szerint 5,7 százalékos is lehet a növekedési ütem. A jövő évi GDP-növekedési adatot viszont a korábban jósolt 3,6 százalékról 1,8 százalékra módosították. Az inflációs adat a tavalyi 5,1 százalék után idén már 13,9 százalék, míg jövőre 13,3 százalék lesz a legfrissebb várakozás szerint Magyarországon, ráadásul a munkanélküliség is kedvezőbben alakul, mint ahogyan azt az áprilisban jósolták: a ráta tavaly 4,1 százalék volt, idén várhatóan 3,4 százalék, jövőre 3,8 százalék lesz. Áprilisban az idei évre 4,3 százalékos, jövőre pedig 4,2 százalékos magyarországi munkanélküliséget várt az IMF.
Fontos kiemelni, hogy az Európai gazdaság az elemzői vélekedések szerint jóval csekélyebb károkat fog szenvedni, mint az oroszországi. Az orosz gazdaság idei várhatóan 3,4 százalékos visszaesését ugyanis az előrejelzések szerint jövőre egy 2,3 százalékos visszaesés fogja követni. Noha ez elmarad a legtöbb szakértő által idén várt 4-5 százalékostól, de az orosz gazdaság így is jelentős károkat fog szenvedni, ami valószínűleg jövőre is ki fog tartani.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.