Ezzel temérdek magyar munkaválló nem számolt: a teljes megélhetésük rámehet most a bajra
Október 10, a lelki egészség világnapja. Hogyan figyeljünk a mentális egészségünkre a munkahelyen? Mit tehet a munkáltató?
Október 10, a lelki egészség világnapja. Hogyan figyeljünk a mentális egészségünkre a munkahelyen? Mit tehet a munkáltató?
Leggyakrabban a diplomások és a kereskedelemben dolgozók hagyják ott munkahelyüket, a legnagyobb fluktuáció a nagyvállalatoknál jellemző.
A HR szakemberek kiemelik, hogy a poszt-Covid korszakban nemcsak a munkatársak közötti kapcsolatok változnak, hanem a vezetői szerepeknek és kompetenciáknak is át kell alakulniuk.
Az emberek sokféle indokkal hagyják ott a munkahelyüket: lehet ez egy rossz főnök, vagy az őrült, tarthatatlan határidők, esetleg a kilátástalanság. Viszont sokan csak szenvednek a munkában, nem mernek lépni. Nekik lehet segítség a következő gyűjtés, amelyben szakértők mutatnak meg pár jelet, ami arra utal, hogy talán érdemes új meló után keresgélni.
Rossz főnöke szinte mindenkinek volt élete során, de igazán borzasztó... nos igen, legtöbbünk olyannal is találkozott már. De nem lett volna jobb, ha pontosan be tudtad volna kategorizálni, megértve ezzel idegesítő viselkedésének mozgatórugóit? Hát nem biztos, de rossz főnökök típusairól olvasni mindig vicces.
Gyakran halljuk a szót: kiégés, és nagyjából tudjuk is, mit jelent. De azzal már lényegesen kevesebben vannak tisztában, hogy nem csak egyre gyakoribb kortünet, de egyre fiatalabb korban bekövetkezhet. Ma már nem ritka, hogy az x vagy a z generáció tagjai érzékelik magukon a tüneteit - mondta el a Pénzcentrumnak adott interjúban Szirtes Hajnalka szervezetpszichológus. De beszélt még a különböző generációk útkereséséről is, ahogy arról is, miért kulcsfontosságú, hogy el tudjuk választani a munkát a magánéletünktől. Interjú.
És még nem is érződik a járvány hatása.
Sokakat behálóztak...
Ha nem változtatnak, anyagilag is nagy lesz a kár.
A magyar nem egy öngondoskodó nemzet, bizonyítja ezt az is, hogy hiába elérhető az egészségügyi cafetéria, ma ezt még a munkavállalók elenyésző része választja csupán. Pedig a jó és gyors ellátás nem csak a munkavállaló, hanem a munkaadó érdeke is lenne, hiszen a dolgozó egészsége nagyban befolyásolja a vállalat termelékenységét. Akinek van tapasztalata, az tudja, hogy egy gerincsérv miatti három hónapos távollétet le lehet csökkenteni akár három hétre is egy a vállalat egészét lefedő, jó egészségbiztosítással.
Ne hagyd, hogy a stressz apránként eluralja az életed.
A kikapcsolódás csak akkor az igazi, ha a munka nem szól közbe. Ha a dolgozó nyaralás alatt is a munkájával foglalkozik, akkor onnan visszatérve nem lesz kipihentebb, hatékonyabb, sőt: teljes kiégéshez vezethet, ha még a nyaralás értékes perceit is a munka uralja.
Sokan nem is sejtik, hogy toxikus munkahelyen dolgoznak. Pedig a mérgező álláshelyeknek jól körvonalazható jelei vannak. Ezek közül mutatunk most ötöt, amiket, hogyha a saját állásodban is tapasztalsz, komolyan el kell gondolkodnod, jó helyen vagy-e. Ezzel együtt persze mutatunk praktikákat is, hogyan állhatsz ki magadért egy toxikus helyen, vagy hogyan indíthatod be a változás folyamatát. Ami, ha nem sikerül, akkor a szakértők szerint is csak egyetlen választásod marad...
Habár pontos számokat nem tudunk, az biztos, hogy napról napra egyre többen dolgoznak otthonról - ez rövid távon kényelmes, de lássuk be, hosszú távon komoly mentális kihívás. Ahhoz, hogy ne őrüljünk meg, érdemes a lehetőségeinkhez képest minél változatosabban kihasználni ezt az időszakot. Tökéletes alkalom például, hogy elkezdjünk mozogni, mely köztudottan az agyi teljesítményünkre is pozitívan hat.
A munkahelyváltásnak, vagy annak, hogy valaki boldogtalan a munkájában, vagy egyenesen utálja az állását, sok oka lehet az unalmas folyamatoktól kezdve a túl kevés fizetésen, állandó túlórázáson át odáig, hogy a főnök elviselhetetlen. A legtöbben, amikor már tényleg kritikussá válik a helyzet, elkezdik fontolgatni a váltást, de ezt egyrészt nem mindenki teheti meg, másrészt van más megoldás is.
Ne csapd be magad.
A rossz vezető már az interjún lelepleződhet. A munkavállaló könnyen rájöhet, hogy szörnyű főnökkel van dolga, ha ezeket a jeleket veszi észre.
Rengeteg praktikája van annak, hogy a dolgozó a főnök kegyeibe kerüljön. És nem, nem benyalni kell, hanem pontosan megfigyelni a dolgokat, és ezek alapján a legjobb döntések mentén, professzionálisan cselekedni. Mutatunk is 11 praktikát, ami bárkinek a segítségére lehet, ha jobb fizut vagy előléptetést akar. Merj kérdezni, tudd, hogy mik az értekeid a cégnél, ja és semmiképp se késs el!
"Nincs olyan forgatókönyv Magyarország számára, ami nem a pedagógusok jobb anyagi és erkölcsi megbecsülését helyezné a középpontba" - mondta el a Pénzcentrumnak Csucska Péter. A Lexmark Magyarország ügyvezető igazgatója, az AmCham alelnöke beszélt az egész országot sújtó munkaerőhirány lehetséges megoldásairól, valamint arról, mik azok a legfontosabb készségek és tudásanyag, ami nélkül a jelen és a jövő munkavállalói már egészen biztosan nem boldogulhatnak. Interjú.
Arra is van ötlet, mit kell tenned, ha esetleg elutasítanak.