Kipukkanhat a magyar ingatlanlufi: jöhet az árzuhanás a lakásoknál, házaknak?
Az áremelés általában nem jelent problémát, árcsökkentésnél az eladók inkább kivárnak.
Az áremelés általában nem jelent problémát, árcsökkentésnél az eladók inkább kivárnak.
Szigorítások, egyetemi bezárások: bizonytalanságra és kivárásra számít a vidéki ingatlanpiac.
Jelentősen csökkent az újépítésű lakások ára a kormányzati vészhelyzet kihirdetése után.
Ne maradj le a legfontosabb eseményekről.
Megállt az áremelkedés.
A folyamatos gazdasági küszködés nem igazán látszott meg az utóbbi évtized során a japánokon, a luxuscikkek tömeges vásárlásának azonban véget vethet a mostani krízis.
A subprime-hitelekkel kövérre fújt ingatlanlufi kipukkanása után az elemzők rögtön azzal kezdtek el fenyegetőzni: a következő eldurranó piac a végtelenségig túlterhelt hitelkártya-piac lehet. A bankok most mindent megtesznek, hogy elkerüljék az összeomlást.
Nem teljesen helytállóak azok a napokban megjelent elemzések, melyek szerint Magyarországon nem érdemes ingatlanba fektetni. Tény, hogy az elmúlt két évben a piac vesztett korábbi dinamizmusából, azonban az ingatlan jellemzően szolid, kevésbé hektikusan mozgó befektetési forma, amely a mostani helyzetben is biztos, és kiszámítható hozamot garantálhat, az amerikaihoz hasonló piaci válságra pedig nem kell itthon számítani.
A nyolcvanas években, amikor a műkincspiac Nyugat-Európában, de különösen az USA-ban hihetetlen fellendülésnek indult, számos hitelintézet felismerte, hogy a műkincsekbe invesztáló, jelentős tőkével rendelkező ügyfelek számára kifizetődő üzlet lehet műkincsekkel kapcsolatos szolgáltatásokat, például hiteleket nyújtani, melynek fedezetéül maga a művészeti alkotás szolgálhat. Ezzel egy új üzletág fejlődött ki, az úgynevezett art banking, ami tulajdonképpen a bankok kiemelt magánügyfeleinek nyújtott, műkincs-befektetésekkel kapcsolatos szolgáltatásoait foglalja magában.
Habár az elmúlt időszakban inkább olyan híreket hallhattunk, amelyek az ingatlanárak eséséről, az amerikai ingatlanlufi kipukkadásáról szóltak, akadnak még olyan városok a világban, ahol továbbra is szárnyal a piac és meglepően borsos összegeket kell fizetni a lakásokért. A listát London vezeti, ahol kétszáz millióból is maximum egy garzonra futja.
Nem kifejezetten mozgatta meg a 4-es metró építése a leendő vonal környékén lévő ingatlanok piacát, az árak gyakorlatilag semmit nem emelkedtek idáig, a későbbiekben is inkább csak a budai oldal lakásáraira lesz inkább hatással a hosszú évek óta készülő beruházás - áll a Duna House legújabb elemzésében.
2007-ben a változó kamatkörnyezet a világ sok táján fordulatot hozott az ingatlanpiacon: míg az európai piacokon lassulás következett be, az amerikai ingatlanárak a boom után csökkenni kezdtek, addig az ázsiai országokban ismét fellendülést regisztráltak. Európában csakis Észtország és Bulgária jelentett kivételt az általánosan lassulás alól, itt az elemzők szerint 2008-ban is folytatódhat a növekedés.
Az ingatlantulajdonhoz tradicionális ragaszkodó magyar szemek számára meghökkentő, hogy van olyan hely a világon, ahol az építménynek szinte egyáltalán nincs értéke, az ingatlanoknak pedig gyér a másodpiaca. Ez a hely ráadásul a világ gazdasági nagyhatalmai közül kerül ki: Japánban a földrajzi és kulturális adottságokból fakadóan ugyanis másképp vélekednek a számunkra oly fontos ingatlan kérdésében.
Anglia után Lengyelországból is a jelzáloghitelek drágulásáról szóló hírek érkeztek, melyek hátterében az áll, hogy a kereskedelmi bankok csak kamatfelárral tudnak a bankközi pénzpiacokon pénzhez jutni, ezért emelik a kamatokat. Szakértők Európa-szerte az amerikai jelzálogpiaci váláság begyűrűzéséről, azaz másodlagos hatásról beszélnek.
A nyomott árakhoz és túlkínálathoz szokott magyar szemek számára furcsának hathat egyáltalán az a tény is, hogy léteznek a világon valóban túlkereslet fűtötte piacok, ahol az árak több számjegyű szárnyalása mögött valódi kereslet áll, melyet nem a lazuló hitelezési politika fűt. Ilyen például Dubai ingatlan- és albérlet piaca, a csillogó fejlesztések árnyékában ugyanis nem az eladóknak vagy a főbérlőknek hanem a keresleti oldal szereplőinek kell megküzdeni a jó helyen és elérhető áron lévő ingatlanokért.
A turisták által kedvelt célpontok előbb vagy utóbb, de általában mindenképpen a befektetők paradicsomává is válnak, akik a nyaralók tömege által biztosított bérleti díjakból és az ingatlanárak várható növekedéséből szeretnének profitálni.
Szinte mindennap szembesülhetünk hírekkel a mindeddig elképesztő szárnyalást bemutató angol ingatlanpiac és a főként a jelzáloghitellel rendelkező lakástulajdonosok gyötrelmeiről, akiket a megemelkedett hitelkamatok és a megtorpanást mutató ingatlanárak két oldalról szorongatnak. Bár a brit hitelfelvevőket biztosan nem vigasztalja a tény, de a problémájukkal nincsenek egyedül, a gazdaságilag fejlett országok többségében hasonló nehézségekkel küzdenek a jelzáloghitellel rendelkezők.
A spanyol ingatlanpiacon vitathatatlanul mérséklődik az áremelkedés mértéke, így mára számos befektetési céllal vásárló úgy döntött, hogy máshova viszi a pénzét.
Száguld a cseh ingatlanpiac: a tavalyi évben átlagosan több, mint 10 százalékkal emelkedtek az ingatlanárak Csehország nagyobb városaiban, a fővárosi piacon pedig kiemelkedően magas, 32 százalékos emelkedést tapasztaltak.