Esésnek indultak az ingatlanárak... 2007-ben a változó kamatkörnyezet a világ sok táján fordulatot hozott az ingatlanpiacon: míg az európai piacokon lassulás következett be, az amerikai ingatlanárak a boom után csökkenni kezdtek, addig az ázsiai országokban ismét fellendülést regisztráltak. Európában csakis Észtország és Bulgária jelentett kivételt az általánosan lassulás alól, itt az elemzők szerint 2008-ban is folytatódhat a növekedés.
A Global Property Guide-ot készítő elemzők szerint az Európán belül kereső kisbefektetők számára néhány kelet-európai célpont, míg az ennél szélesebb körben gondolkodók számára Ázsia és Latin-Amerika egyes országai jelenthetnek jó megoldást. Ám mielőtt megnéznénk, hogy mely országok kecsegtetnek kiemelkedő hozammal 2008-ban, lássuk milyen ingatlanár-változást produkáltak a világ országai 2007-ben.
Európa és az Egyesült Államok: egyértelmű a csökkenés
Az árak növekedése nominálértéken Bulgáriában volt a legmagasabb a világon, elérte a 30,59 százalékos mértéket. A kelet-európai államban tapasztalható ingatlanár-növekedés azonban reálértéken is magasnak mondható, a kétszámjegyű infláció ellenére. Ezzel Bulgária a harmadik helyen áll a Global Property Guide 2007-es ranglistáján.
Bulgáriát és Észtországot kivéve azonban a többi országban lassuló piacokkal találkoztunk, még ott is, ahol az ingatlanárak továbbra is kétszámjegyű növekedést mutatnak. Az emelkedő kamatkörnyezet az Egyesült Királyságban, Írországban, Spanyolországban és Norvégiában is egyértelmű lassulást hozott az ingatlanpiacon.
Európában legnagyobb mértékben az íreknél lassult a piac, az elmúlt 15 esztendőben lezajlott boom ugyanis túlértékeltté tette az ingatlanokat. Itt az inflációval korrigált csökkenés mértéke elérte a 9 százalékot, a többi európai ország esetében ezzel szemben a lassulás csak a növekedési ütem mérséklődésében nyilvánult meg.

Írországban, Görögországban és Olaszországban az ingatlanárak csökkenését súlyosbítja a változó kamatozású hitelek dominanciája a teljes hitelállományon belül. Ez ugyanis érzékenyebbé teszi a jelzáloghitellel rendelkezőket az alapkamat változásaira, melyeknek ily módon gyorsabban és drasztikusabban érvényesül a hatása.
A fix kamatozás azonban azokat az országokat se mentette meg lassulástól, ahol ez a típus domináns. Franciaországban, Dániában és Németországban is lassult a piac, főként az amerikai hitelválság nemzetközi pénzpiacokra gyakorolt hatása miatt. Franciaországban a belföldi kereslet fenntartása érdekében a kormány tovább növelte a jelzáloghitelesek számára elérhető adókedvezmények mértékét.
Németország, Dánia és Franciaország mellett Svédországban, Lengyelországban, Finnországban, Hollandiában és Svájcban is lassult a piac. Spanyolország is hasonló problémával küzd, a hitelkamatok növekedése és a hitelezési politika szigorodása miatt. Az EKB 15 hónap alatt nyolc alkalommal módosította az irányadó rátát, mely a 2006 novemberében jellemző 2 százalékos mélypontról emelkedett 2007 júniusára 4 százalékra.
Az amerikai szövetségi bank ezzel szemben gyorsan és nagymértékben növelte az általa meghatározott irányadó rátát. A Fed a 2004 és 2006 között eltelt 24 hónapban 17 alkalommal emelte a rátát, mely így meredeken emelkedett a 2004 májusában jellemző 1 százalékos történelmi minimumról 2006 júniusára 5,25 százalékra.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az ingatlanpiaci buborék feszülésének első jeleire a szövetségi bank felhagyott a folyamatos emeléssel és egészen 2007 augusztusáig, 14 hónapon keresztül 5,25 százalékon tartotta az alapkamatot. Az ingatlanlufi tavaly nyári kipukkadására a Fed 50 bázispontos vágással reagált szeptemberben, melyet októberben és decemberben újabb 25-25 bázispontos csökkenés követett.
A válság elkerüléséhez azonban a kamatcsökkentés és a többszöri jegybanki intervenció sem bizonyult elegendőnek. Az árak esni kezdtek az ország több államában, bár a különböző szervezetek eltérő mértékű csökkenésről számoltak be. Az értékbecslők szövetsége által közölt adatok szerint 5 százalékkal csökkentek az ingatlanárak, míg az OFHEO 1,8 százalékos növekedésről számolt be.
Utóbbi adatai arról tanúskodnak, hogy az ingatlanpiaci visszaesés nem ölt országos mértéket, körülbelül 10 államban csökkenést regisztráltak, míg két államban (Utahban és Wyomigban) 10 százalék feletti növekedést mértek.
Mi történt a nagyvilágban?
Az ázsiai országokban szinte kivétel nélkül emelkedtek az árak: Sanghaj és Szingapúr dobogós helyre került a Global Property Guide által összeállított világranglistán. Utóbbi produkálta a legnagyobb reálnövekedést 2007-ben.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


