Nem teljesen helytállóak azok a napokban megjelent elemzések, melyek szerint Magyarországon nem érdemes ingatlanba fektetni. Tény, hogy az elmúlt két évben a piac vesztett korábbi dinamizmusából, azonban az ingatlan jellemzően szolid, kevésbé hektikusan mozgó befektetési forma, amely a mostani helyzetben is biztos, és kiszámítható hozamot garantálhat, az amerikaihoz hasonló piaci válságra pedig nem kell itthon számítani - áll a Duna House gyorselemzésében.
A hazai piacon közel két éve recesszió van, miközben a környező országokban még tartott az áremelkedés, így a mostani helyzetből fellendülés következhet, míg a szomszédos országokban nagy áresés lehet. Szemben a környező, és más nyugati országok piacával, a hazai ingatlanszektor alulértékelt, az árszínvonal körülbelül a fele a román, vagy például a szlovák piacon jellemző szintnek.
Itthon nem alakult ki olyan "ingatlanlufi" ami most kidurranhatna, a legtöbb, amit rövid távon várni lehet, hogy a finanszírozás válik drágábbá, valamint egyes esetekben tovább szigorodnak a hitelfelvételi kritériumok, drasztikus áresésre azonban egyáltalán nem kell számítani, különösen nem az új építésű ingatlanok piacán, ahol így is kb. az infláció mértékével megegyezően emelkednek a kínálati árak - jelezte Guy Dymschiz, a Duna House ügyvezetője.
Itthon a pénzintézetek a tengerentúli 110-120%-kal szemben az ingatlanok értékének jellemzően 50-60%-át finanszírozzák, így az amerikai válsághoz hasonló hatásokra Magyarországon nem kell számítani. A hazai piac kifejezetten biztonságosnak nevezhető, hiszen jóval kisebb arányban történtek olyan típusú spekulatív ingatlanvásárlások, amelyek az EU egyes országaiban most szenvedői a helyi piacon kirobbant válságnak.
Az ingatlan klasszikusan szolid és stabil befektetési formának számít, sokkal kevésbé mozog hektikusan, mint például a pénz és tőkepiacok. Annak ellenére, hogy az árak rövid távon bizonyos szegmensekben akár valóban 10-15%-ot csökkenhettek, nem érdemes az ingatlanbefektetést egy az egyben összehasonlítani a tőzsdei befektetésekkel, - hiszen a pénz és tőkepiacok ilyen mértékű csökkenésre akár egyetlen nap alatt is képesek, míg egy ingatlanbefektetéstől nem néhány nap vagy hét alatt várják a befektetők a megtérülést, a mostani helyzethez képest pedig a későbbiekben áremelkedés prognosztizálható.
Az ingatlanbefektetés mindenképpen hosszú távú döntés, és további előnye, hogy nem csak a vételi-eladási ár különbségéből keletkező nyereséggel lehet tervezni, hanem bérbeadással folyamatos jövedelem képződik, illetve finanszírozott vásárlás esetén akár a teljes havi részlet finanszírozható a befolyt összegből, vagyis az általunk felvett hitelt más törleszti.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az eladók által túlárazott lakások problémája valós, azonban ezt a piac minden esetben korrigálja, valamint az is tény, hogy panellakással mint befektetési formával valóban csak nagyon kivételes esetben érdemes foglalkozni - bár míg Pozsonyban egy panellakás 25 millió forint, itthon ennek alig harmada, így ebben a szektorban is nyílhat tér áremelkedésre.
Folyamatosan figyelni kell a piacot érintő eseményeket, hazánkban is több példa volt rá az elmúlt időben, hogy a megfelelő helyen és időben végrehajtott vásárlással jelentős hozamot tudott elérni a befektető, elég például egyes Duna-parti új építésű beruházásokra gondolni.

Újabb budapesti lomtalanítás dátum derült ki: ez a kerület még várhat, csak nyáron viszik el a lomot
Fontos, hogy a nem a megjelölt időpontban történő lomkikészítés közterület-szennyezési szabálysértésnek minősül.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


