15 °C Budapest
Close up of unrecognizable male person signing a contract on a meeting with agent.

Repült a bírság ennek az alkuszcégnek: így kötöttek biztosítást, milliók bánták

2023. december 21. 14:01

Az MNB 17,6 millió forint bírságot szabott ki a 4Life Direct Kft.-re nyilvántartásainak hiányosságai, illetve az ügyféltájékoztatás, a termékelemzés és ajánlatadás, valamint a panaszkezelés kapcsán megállapított jogsértések miatt.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) célvizsgálatot folytatott le a 4Life Direct Kft. biztosítási többes ügynöknél a 2022. április 27-étől az ellenőrzés lezárásáig tartó időszakot áttekintve. A pénzügyi felügyelet megállapította, hogy a társaság a szerződések megkötésének előkészítése során – többes ügynöki engedélyéhez képest tévesen megválasztott működési modelljére, egyetlen biztosítóval kialakított értékesítési kapcsolatára tekintettel – egyáltalán nem kínált versengő termékeket ügyfelei számára, ezáltal nem többes ügynökként működött, így az ügyfelek érdekeit védő alapvető rendelkezéseknek nem felelt meg. A jogszabály szerint ugyanis a többes ügynök alapvető feladata, hogy a biztosítási szerződés megkötése előtt az ügyfél igényeihez igazodó termékcsoportban elegendő számú biztosítást elemezzen, ehhez elengedhetetlen a több biztosítóval fennálló együttműködés.

A vizsgálat azonosította emellett, hogy a 4Life Direct Kft. több esetben úgy foglalkoztatott munkatársakat, hogy azok felügyeleti nyilvántartásba vétel hiányában biztosítást közvetítettek, ezzel a társaság jelentős, az ügyfeleket védő, garanciális szabályt szegett meg. Hiányos volt közvetítői nyilvántartása is, amely nem volt alkalmas az érintett közvetítő személyek jó hírnevének, illetve más, végzettséggel, képzéssel-továbbképzéssel kapcsolatos adatkategóriáknak a rögzítésére. A felügyeleti hatóság a 4Life Direct Kft. oktatási, képzési-továbbképzési belső nyilvántartásával kapcsolatosan is hiányosságokat állapított meg. A számviteli nyilvántartásaiban (főkönyvben) szereplő egyes adatok nem voltak összhangban a felügyeleti adatszolgáltatásaival, illetve egyes tételeket téves minősítéssel szerepeltetett felügyeleti adatszolgáltatásaiban.

A 4Life Direct Kft. panaszkezelési szabályzatának tartalma nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak, továbbá a panaszok teljes körű és határidőben történő megválaszolására vonatkozó kötelezettségének sem tett maradéktalanul eleget. Fentiek mellett a vizsgálat megállapította, hogy a többes ügynök a szerződések megkötését megelőzően nem minden esetben teljesítette teljeskörűen az ügyfelei felé fennálló, a biztosításközvetítőktől elvárt tájékoztatási kötelezettségét.

A feltárt jogsértések miatt az MNB a ma közzétett határozatában 15 millió forint felügyeleti és 2,6 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki a többes ügynökkel szemben, továbbá kötelezte a feltárt hiányosságok pótlására és a jogszabályszerű működés helyreállítására.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Kiszámoló  |  2025. április 28. 10:38
Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőség...
Holdblog  |  2025. április 28. 09:27
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkbe...
ChikansPlanet  |  2025. április 25. 12:21
  Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés  Épp egy fél évszázaddal azt követően, ho...
MEDIA1  |  2025. április 25. 09:38
Két ügyben is a Médiatanácsnak adott igazat a bíróság az RTL-lel szemben. A bíróság szerint jogszerű...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 28. hétfő
Valéria
18. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33