Az egyre szélsőségesebb időjárás idehaza is komoly károkat okozhat a termőföldeken.
A magyar nők átlagosan 1 évvel korábban szüli meg első gyermeküket, mint az Európai Uniós átlag. Ezzel az eredménnyel mi még mindig inkább egy fiatalon szülő társadalomnak számítunk, mindannak ellenére, hogy nálunk is folyamatosan, és jelentős mértékben emelkedik ezeknek a nőknek az átlagéletkora.
Az Európai Unióban egy nő átlagosan 28,8 évesen adott életet első gyermekének 2013-ban, 2018-ra ez a szám már 29,3 évre emelkedett. Az életkor-emelkedés ráadásul az EU valamennyi tagállamát érintette, igaz eltérő mértékben.
A legnagyobb növekedés Észtországban következett be a fent is említett, 5 éves periódus alatt, ez idő alatt ugyanis 1,2 évvel nőtt az országban az első gyermeküket váró anyák átlagéletkora. Egészen pontosan 26,5 évről 27,7 évesre. Az észteket balti szomszédjai követték, Lettország és Litvánia, ahol 1,1 évvel nőtt az első gyermeküket váró anyák születéskor betöltött életkora.
Eközben a lista másik végén, Szlovákiában Svédországban csupán 0,2 évet nőtt az anyák átlagéletkor első gyermekük születési időpontjában, miközben Csehországban és Szlovéniában 0,3-al.
Magyarországon 5 év leforgása alatt egyébként fél évvel nőtt az első gyermeküket szülő nők születéskor betöltött átlagéletkora. Ez 2013-ban 27,7 év volt, 2018-ban viszont már 28,2. Érdemes megjegyezni azt is, hogy 2008-ba Magyarországon átlagosan 27,2 évesen szülték első gyermeküket az anyák. 10 év alatt tehát az ő átlagéletkoruk 1 évvel nőtt.
A grafikonon jól látható, hogy Magyarországon 5 év leforgása alatt éppen ugyanannyival nőtt a nők átlagéletkora első gyermekük születésekor, mint az EU-ban átlagosan.
Mit jelent ez Európában?
Az EU-ban egyértelműen Olaszországban és Spanyolországban átlagosan a legmagasabb azoknak a nőknek az átlagéletkora, akik első gyermeküket szülik. 2018-ban Olaszországban 31,2 év volt ez az átlagéletkor, Spanyolországban 31 év. De ugyancsak 30 éves koruk szülik átlagosan első gyermeküket a luxembourgi, ír és görög nők is.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ezzel szemben csupán két EU-s ország van, ahol átlagosan 27 év alatt szülnek először a nők. Ez Románia és Bulgári. Az EU átlag egyébként 29,3 év volt 2018-ban. A bulgár adat tehát 2 évvel ez alatt van. De mi a helyzet Magyarországon?
Ahogy látszik, hazánkban egy nő átlagosan 28,2 éves, amikor első gyermekét szüli. Ez egészen pontosan egy évvel van az EU-átlag alatt. A környező országok közül Ausztriában és Horvátországban és Szlovéniában is magasabb ez a szám. Ausztriában 1,3 évvel, Szlovéniában és Horvátországban 0,6-al. Szlovákiában és Romániában azonban átlagosan fiatalabban szülnek az anyák, mint nálunk.
Ha nézzük a statisztikákat, akkor elmondható, hogy minél nyugatabbra vagy északabbra (kivéve Baltikum) tekintünk, annál később szülnek a nők, és minél keletebbre "utazunk", úgy megyünk be szép lassan a 28 éves átlagéletkor alá.
A magyar anyákhoz leginkább a cseh anyák hasonlítanak ami az első gyermek vállalásakor betöltött átlagéletkorukat illeti, őket a francia kismamák követik ezen a téren.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


