13 °C Budapest

Vigyázz, ha utazol! Nem biztos, hogy ingyen ellátnak az európai kórházak

Pénzcentrum
2013. július 9. 10:35

A külföldi utazások során egyre nagyobb probléma az utazók számára, hogy Európai Egészségbiztosítási Kártya elfogadása nem zökkenőmentes - figyelmeztet Horváth Péter, a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) Utasbiztosítási Bizottságának elnöke.

Egyre gyakrabban fordul elő, hogy görög, spanyol, ciprusi vagy olasz kórházakban vagy más egészségügyi ellátó helyeken akadozik Európai Egészségbiztosítási Kártya elfogadása. Ezekben az országokban ugyanis a kórházak finanszírozása is akadozik, Olaszországban például nem minden orvos szerződik le állami szervekkel- hangzott el a MABISZ keddi sajtótájékoztatóján.

A Magyarországon egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyek, akik Magyarországon, vagy az Európai Gazdasági Térség (EGT) más tagállamában rendelkeznek állandó lakóhellyel, egy másik tagállamban vagy szerződő államban a magyar egészségbiztosítás terhére vehetnek igénybe bizonyos - orvosilag szükséges - egészségügyi szolgáltatásokat. Ezen ellátásokra való jogosultság az Európai Egészségbiztosítási Kártyával (a továbbiakban: Kártya) igazolható.

Hogyan igényeljünk ilyen kártyát? -->

Még ha el is fogadják a kártyát a szolgáltatóknál akkor is aggódhatunk a költségek miatt. Az különböző országokban használt önrészeket ugyanis ki kell fizetniük az ellátásra jogosultaknak is. Ez akár a teljes kezelés költségének 30 százaléka is lehet. A kórházi napidíj is minket terhel, hiába rendelkezünk EU-s jogosultsággal.

Horváth Péter ezért hangsúlyozta, hogy az utasbiztosítás még érvényes Európai Egészségügyi Kártya megléte mellett is fontos. Ha búvárkodni vagy más egyéb extrém sportot űzni utazunk el, akkor azt is ellenőrizzük le, hogy a szerződésünk ezekre a tevékenységekre is kiterjed.

Kattints: Tudtad, hogy a bankkártyád mellé is jár biztosítás?

Érdekesség rovat:
Az utasbiztosítás is magyar találmány - véli Horváth. 1907-ben egy pályaudvaron találta ki egy magyar úriember, aki féltette a táskáit a szikrázó mozdonytól.

A MABISZ tanácsa az, hogy az európai utazásaink során legyen a zsebünkben az Európai Egészségügyi Kártya és az utasbiztosítás is. Ez utóbbit akár repülőtéren vagy okostelefonon is lehet kötni az utolsó pillanatban.

Milyen utasbiztosítást kössünk?

Legalább 3 féle utasbiztosítás elérhető minden biztosítónál. A fapadostól a luxusig. Egzotikusabb helyekre utazóknak, extrém sportot űzőknek érdemes a drágább megoldást választania a kockázatok fedezésére, de arra is gondolnunk kell, hogy hányszor szállunk át, hiszen annyiszor veszhet el a csomagunk.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Biztosítási népmese
Tanmese az utasbiztosításokról. Réges-régen helyett a rendszerváltás idején történt egy családdal az olasz kemping alatt, hogy a nagymama meghalt az utolsó nap. A család biztosítása nem révén egy ponyvába tette a testet, amit a kocsi tetejére erősített. Az első megállónál persze, ahogy egy jó népmesében, meg is történik a baj. Miközben a család ebédelt ellopták a kocsit nagymamával együtt.

Mesélő: Horváth Péter


Mennyibe kerül a biztosítás

Egy utasbiztosítási napidíj 320 - 1000 forint között mozog. A közeli úticélok esetén a fapados megoldás is elég lehet, de a luxus verzió már extrém sportok vagy az utazás lemondása esetén is segítséget jelent.

Érdekesség rovat 2.:  All-inclusive ellátások miatt fordulnak a legtöbben orvoshoz. Az utazók gyomra gyakran nem bírja a túlterhelést, amivel a kiadós étkezés jár.

Egyiptomba utazol?

A Külügyminisztérium által nem javasolt országokba utazóknak számolnia kell azzal, hogy nem fizet a biztosító forradalom, puccs vagy hasonló esetnél. A biztosítótársaságok felelősségvállalása ilyenkor nem egységes, de az egyéb, vagyis bárhol előforduló orvosi ellátást ilyen helyeken is fizetik, például egy vakbélműtétet - mondta el a Pénzcentrum kérdésére Horváth Péter.

Ha az ország csak a kiutazás alatt kerül tiltólistára, akkor a biztosítók többsége az utazás végéig teljes felelősséget vállal. Hasonló esetben azonban mindenképp érdemes felvenni a kapcsolatot a társasággal.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. április 14. 20:45
A külpolitikai újságíró, a Népszabadság volt moszkvai, havannai, római és pekingi tudósítója 83 éves...
Kiszámoló  |  2025. április 14. 20:17
Nagyon szerettem volna írni vasárnap egy "Ez történt a héten" cikket, mert megint rengeteg minden tö...
Holdblog  |  2025. április 14. 09:15
Szerdán beszélgettem Vakmajom barátommal, és megemlítettem neki, hogy milyen szokatlanul viselkednek...
Kasza Elliott-tal  |  2025. április 12. 07:00
Április elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, a Google pedig megtréfált...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. április 15. kedd
Anasztázia, Tas
16. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33