Több összeállításunk során kiderült már, hogy a fejlettebb pénzügyi piaccal rendelkező országokban szinte mindennek van másodpiaca, így tulajdonképpen nem érhet meglepetésként bennünket az sem, hogy az Egyesült Államokban a vártnál néhány évvel hamarabb is hozzájuthatnak nyugdíj-kiegészítésükhöz egy összegben azok, akik ezt szeretnék. Nincs szó másról, mint a járadékbiztosítások másodpiacáról, melybe maguk a biztosítók csak több éves késéssel, kényszerből kapcsolódtak be. Nézzük, mire lehet jó ez a napjainkban fellendülő piac, kik és hogyan profitálhatnak belőle!
A konstrukció és az újszerű megoldás
Az annuitásos járadékbiztosítás leegyszerűsítve arról szól, hogy egy meghatározott összeget befizetünk (egyben vagy részletekben), a másik fél pedig vállalja, hogy az előre rögzített kifizetési időszak alatt (mely jellemzően a nyugdíjas éveink kezdetén indul) minden hónapban ugyanannyi pénzt utal a számlánkra. (A kifizetésig az összeg természetesen befektetésre kerül, így a hozammal növelt pénzmennyiség kerül egyenletes felosztásra a kifizetési periódus hónapjaira.)
A gyakorlatban ez úgy működik, hogy a munkaviszony évei alatt az alkalmazottak minden hónapban (esetleg évente) befizetnek valamennyit, majd a biztosító a kifizetési periódus évei alatt havonta folyósítja a szerződés szerinti összeget.
A nyugdíj-kiegészítéssel kapcsolatban akkor merülhet fel probléma, ha valakinek a szerződéskötés után jut eszébe, hogy ezt mégsem akarja és reális áron szeretné értékesíteni az eddigi befizetéseit tartalmazó biztosítást. A biztosítóknál ugyan van egy ún. visszavásárlási érték, emellett azonban az ügyfél nem jár éppen a legjobban.
Mennyit ér egy életbiztosítás? - Az ördög a részletekben rejlik!
Az Egyesült Államokban a biztosítók akkor már nem is hajlandók visszavásárolni a biztosítást, ha megkezdődött a kifizetési periódus ( Hazánkban lehetőség van egyösszegű "járadék" kifizetésre is, de ez már inkább a hagyományos életbiztosítási kategóriába tartozik). Mielőtt rátérnénk mi vehet rá valakit, hogy meggondolja magát, lássuk, mekkora piacról is beszélünk!
Az USA járadékbiztosítási másodpiacán tevékenykedő J. G. Wentworth ügyvezető igazgatójának becslése szerint a tengerentúlon évente 50-100 milliárd dollárnyi annuitástól igyekeznek megszabadulni az ügyfelek. A piac ugyan már 15 éve működik, a magánszemélyek részéről azonban csak az utóbbi két évben kezdett kimagasló érdeklődés mutatkozni.
A visszaváltási arány kiemelkedően magas, ha a National Association of Variable Annuities adatait vesszük alapul, mely szerint évente 200 milliárd dollár értékben értékesítenek annuitásos termékeket az Egyesült Államokban. (Egy 2003-as felmérés szerint a 460 megkérdezett járadékbiztosítási ügyfél több mint negyede tart attól, hogy soha nem tudja eladni a konstrukcióját.)
Miért kellene eladni egy annuitást?
A járadékbiztosítás értékesítése azok számára lehet racionális alternatíva, akik adózási szempontok miatt, vagy a magasabb hozam reményében másba szeretnék fektetni pénzüket, ezért hozzá akarnak jutni az eddig felhalmozott befizetésekhez. Az is előfordulhat, hogy valaki örökölt egy ilyen cash-flowt, de sokkal inkább egy összegben lenne szüksége a pénzre, némi diszkont árán is.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A másodlagos piac azoknak is megfelelő megoldást nyújt, akik csak az annuitás egy részét szeretnék rögtön készpénzre váltani. Vegyünk alapul egy olyan embert, aki 66 éves korában rendelkezik egy olyan járadékbiztosítással, mely az elkövetkező 20 év során havonta 7865 dollárt fizet. Amennyiben a biztosított a kifizetési periódus vége előtt meghal, a cash-flowt az örökösei kapják, akik azonban nem élvezik az eredeti biztosított számára járó adóelőnyöket. Ebben az esetben érdemes lehet az annuitás egy részét pénzzé tenni és más formában örökíteni, hogy adózás szempontjából kedvezőbb megoldáshoz jussunk. Havi 4000 dollár 16 évig fennálló kifizetés (azaz összesen 768 ezer dollár) eladásával a biztosított rögtön kaphat nagyságrendileg 449 ezer dollárt, mely mellett a továbbiakban megmarad havi 3865 dolláros járadéka.
A járadékbiztosítások tőkegyűjtési periódusának lejárta előtti leszámítolása (eladás), mindenképpen egy hatékonyabb és nem mellesleg költségkímélőbb megoldás lehet azok számára akik még nyugdíjas koruk előtt élvezni szeretnék megtakarításuk gyümölcsét. Azonban azt mindenképpen érdemes szem előtt tartani, hogy a nyugdíjas évek is csak akkor telnek felhőtlenül, ha van elég pénz a családi kasszában.
Éppen ezért azok számára akik esetleg későn kezdtek el gyűjtögetni az "ezüstkorra", kiváló megoldás egy már futó konstrukció megvásárlása.
Vigyázat! Nagyot lehet bukni...
Az előző példából is kiderült, hogy a pénz időértékéből (és a profitorientáltságból) adódóan a másodlagos piac vevői diszkonttal vásárolják meg az eladók követeléseit. Az USA-ban az 5% feletti alapkamat mellett 7-8%-os diszkontra lehet számítani, vigyázni kell azonban, mert akadnak olyan cégek, melyek 17%-os rátával diszkontálva vásárolnak.
Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy a másodlagos piacon az esetek többségében többet kaphatnak biztosításaikért az eladók, mint magánál a biztosítónál, mely emellett sokszor meglehetősen rugalmatlanul áll a problémához.
Mostanra a másodlagos piac felfutása kikényszerítette, hogy a biztosítótársaságok házon belül próbáljanak megoldást kínálni ügyfeleik részére, mely reális alternatívája lehet a jelenleg szabályozatlan, kockázatos és olykor túlkomplikált másodpiacnak, ahol az ügyfelek sokszor csak a másik fél jóindulatában bízhatnak.

Máris árstopot jelentett be az Allianz: hajlottak Nagy Márton kérésére, jövő júniusig nincs áremelés
Tavaly év végi árain kínálja majd a biztosításait az Allianz, miután Nagy Márton belengette a biztosítói árstopot a napokban.

Most érkezett az NGM rendkívüli bejelentése: befagyasztják az árakat, napokon belül jöhet a rendelet
Újabb ársapkát helyezett kilátásba Nagy Márton, ugyanis nem látszik a megegyezés a biztosítókkal a lakásbiztosítások díjaival kapcsolatban.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Többtucat termék árát csökkentette a Lidl: ezeknél a leglátványosabb a változás
Az árréstoppal érintett termékeken kívül is jelentős árcsökkentéssel találkozhatnak a vásárlóka a Lidl boltjaiban.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


