A mai napig vannak a világnak olyan részei, ahol az ősinek számító cserekereskedelem a mindennapok része.
Az Egyesült Államok által bevezetett szankciók hatására Oroszország és Kína újra a barterkereskedelem felé fordul, hogy megkerüljék a nemzetközi fizetési rendszereket. A két ország között már az 1990-es években is elterjedt volt ez a kereskedelmi forma, most pedig, 30 év után ismét előtérbe kerül. Az első ilyen tranzakcióra már idén ősszel sor kerülhet - számolt be az Intellinews.
Az amerikai szankciók egyre inkább az egyes bankokra összpontosítanak, ami miatt a nagy kínai és török pénzintézetek megszakították kapcsolataikat Oroszországgal. Ez jelentősen megnehezítette a kereskedelmi ügyletek rendezését. Az első negyedév végére Oroszország importja szinte minden irányból visszaesett, a Törökországból érkező szállítások pedig harmadával csökkentek.
Az Európai Unió tizennegyedik szankciós csomagja tovább súlyosbította a helyzetet, mivel gyakorlatilag az európai gyártókra hárította a szankciók betartásának felelősségét. Ennek következtében nehezebbé vált számukra, hogy a reexportok végső rendeltetési helyének ismeretlensége mögé bújjanak.
A barterkereskedelem bevezetése egy lehetséges módja az USA által ellenőrzött SWIFT-szankciók megkerülésének, amelyeket 2022 februárjában, Oroszország ukrajnai inváziója után vezettek be. Emellett a devizakockázatok korlátozására is alkalmas lehet.
Egy magas rangú orosz banki vezető megerősítette a The Bell hírportálnak, hogy egy barterrendszer előkészítése folyamatban van. "Tárgyalások folynak egy olyan megállapodásról, amely a barter-megállapodás részeként élelmiszeripari termékeket exportálna Oroszországból Kínába" - nyilatkozta egy, a fizetési szektorban dolgozó forrás.
Kína Oroszország legnagyobb kereskedelmi partnerévé vált. A kölcsönös kereskedelem volumene az idei év első felében 136 milliárd dollárra emelkedett, és várhatóan meg fogja haladni a tavalyi rekordszintű, 240 milliárd dolláros forgalmat. A Kínai Népköztársaság Általános Vámigazgatósága szerint január és július között a kínai-orosz kereskedelem volumene 136,67 milliárd dollárt tett ki, ami 1,6%-os növekedést jelent az előző évhez képest.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A barterkereskedelemben az élelmiszeripari termékeken kívül felmerült, hogy Oroszország fémeket exportálhat Kínából származó gépekért cserébe. Bár megjelentek olyan alternatív megoldások, mint a kis regionális kínai bankok használata, ezek nem oldották meg teljesen a két ország előtt álló fizetési kihívásokat.
A nyugati szankciók egyre több nehézséget okoznak az orosz kereskedelemben a fő partnereivel. Az amerikai fenyegetések hatására jüanhiány lépett fel Oroszországban, ami problémát jelent, mivel az ország a gazdaságának jüanizálása során teljesen elhagyta a dollárt.
Vlagyimir Putyin orosz elnök májusban találkozott Hszi Csin-ping kínai elnökkel, ahol a kölcsönös fizetésekre vonatkozó amerikai szankciók ellensúlyozása kiemelt helyen szerepelt a napirenden. Az orosz kormány már most azt ajánlja a vállalkozásoknak, hogy a problémák elkerülése érdekében álljanak át a külföldi partnerekkel való kapcsolatokban a barterrendszerekre.
Súlyos bejelentés jött a legnagyobb olajcégektől: Magyarország sem ússza meg, erre fel kell készülni
Az európai olajipari óriások visszatérnek a gyökereikhez, miközben az energiaátállási terveik lelassulnak.
Egyre jobban rohanunk a végzet felé: süket fülekre találnak a figyelmezetések, ez az emberiség vége?
Az ENSZ metánkibocsátás-megfigyelő programja alig talál visszhangra azon államok vagy vállalatok körében, akiknek éppenhogy a legjobban oda kellene erre figyelni.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.