Az időjárás idén sem könnyítette meg a hazai haltermelő gazdaságok dolgát, az aszály okozta nehézségek ellenére azonban idén is bőven jut majd kiváló minőségű magyar...
Tavaly átlagosan 77 ezer forintot költöttünk egy hónapban. De vajon mire megy el ez a pénz? Az emberek életszínvonala jól leszűrhető a költési szokásaikból. Mutatjuk is a legújabb számokat, amiből kiderül, hogyan élt az átlag magyar 2016-ban.
2016-ban a magyar lakosság egy főre jutó átlagos havi kiadása 77 100 forint volt - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrisebb adatiból. Ez a szám némileg magasabbnak mondható a 2015-ös összegnél, amit feltehetően a keresetek növekedése is elősegített.
A kiadásaink legnagyobb részét, átlagosan 20 412 forintot élelmiszerekre és alkoholmentes italokra költöttük, de sok pénzünk megy el lakásfenntartásra és háztartási energiára is: átlagosan 17 ezer forint.
Az életszínvonalunk minőségét jól mutatja az, hogy a kiadásainknak mekkora szeletét harapják ki az alapvető szükségleteinket kielégítő termékcsoportok. A tavalyi évben pedig a lakosság a fogyasztási kiadásainak 59,2 százalékát fordította alapvető termékekre, ezeknek az összfogyasztása az előző évhez képest 0,6 százalékkal csökkent. Hiszen minél nagyobb a szabadon elkölthető jövedelmünk, annál nagyobb eséllyel kezdünk el költeni extra dolgokra, például szórakozásra.
Mi kerül a bevásárlókosárba?
A kiadásaink legnagyobb részét az élelmiszerek teszik ki, ezek közül pedig a legtöbbet húsokra (fejenként átlagosan havi 5 605 forintot), tojásra és tejtermékekre költjük (3 179 forint). A húsokra fordított összeg közel azonos az előző évivel, ellenben a húsfélék ára átlagosan 4,9 százalékkal csökkent, vagyis valamivel növekedett az elfogyasztott hús mennyiség.
A KSH adatiból jól látszik, hogy sokat költünk még kenyérfélékre (3 031 forintot), zöldségekre, burgonyára (2 179 forintot). Ezzel szemben kevéset szánunk olajokra, zsiradékokra, de a legkevesebbet a halakra költjük, erre havonta átlagosan 215 forintot szántunk a tavalyi évben.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Mennyi az annyi?
Ha a fenti adatokat mennyiségekben nézzük, akkor elmondható, hogy 2016-ban a háztartásokban fejenként:
- 5,2 kg húst, szalámit, felvágottat,
- 4,4 liter tejet,
- 4,4 kg friss és fagyasztott zöldséget,
- 3,8 kg gyümölcsöt,
- 3,1 kg kenyeret,
- és 12 darab tojást vásároltak havonta.
A kiadások második legnagyobb szelete a lakásfenntartás. Ezt közelebbről megvizsgálva kiderül, hogy a havi 17 ezer forintos átlagos kiadás 64,1 százaléka a háztartási energiára megy el, a másik nagy hányada pedig a vízellátásra, szennyvízelvezetésre, a szemétszállításra és a házak közös költségére. Ezek mellett említést érdemelnek még a közlekedési kiadásaink, amelynek legnagyobb hányadát tavaly az üzemanyag-vásárlás tette ki, havonta 5 834 forinttal.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.