14 °C Budapest

A banknak sem jó, ha bedől a hitel

Pénzcentrum
2007. április 10. 10:00

Miközben a bankok igyekeznek minél több hitelt rásózni a lakosságra és a vállalatokra, attól is tartanak, hogy a megszorító intézkedések miatt növekszik a problémás hitelek aránya. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének statisztikái szerint számuk tavaly a harmadik negyedévben már gyarapodott: a vállalati szegmensben a hitelállomány 3,68, a lakosságénak a 2,56 százalékával voltak gondok - írja a Magyar Hírlap.

Néhány bank a forintárfolyamtól erősen függő devizahitelek törlesztését igyekszik megkönnyíteni. Azért, hogy egy esetleges forintgyengülés ne okozhasson gondot az adósnak, néhány bank fix törlesztőrészlettel kínálja néhány devizakölcsönét. Más módon is lehet csökkenteni a túl magas törlesztőrészletet. Több bank kínál türelmi időt, ekkor csak a kölcsön kamatait kell megfizetni, a tőketartozás visszafizetésével pedig várni lehet legföljebb öt évig. A türelmi időt többnyire a hitel igénylésekor kell kérni. A többi ügyfél menet közben már általában csak futamidő-hosszabbítással csökkentheti a részletek összegét.

Ha viszont a családfenntartó hirtelen munka nélkül marad, még az alacsonyabb törlesztőrészlet kifizetése is gondot okozhat, ezt csak tetézi, ha a nemfizető adós megpróbálja minél messzebbre elkerülni a bankot. "Az ügyfél ilyenkor ne bujkáljon, azonnal keresse meg a hitelintézetet, hogy együtt találják meg a megoldást" - tanácsolja Binder István, a pénzügyi felügyelet főosztályvezető-helyettese, és a hitelintézetek is erre biztatják az adósokat.

Sokan egyébként azért nem mernek a bankhoz fordulni szorult helyzetükben, mert úgy vélik, a bankok jól járnak a bedőlt hitelekkel, mivel áron alul juthatnak hozzá ingatlanokhoz vagy autókhoz. "Ez nem igaz. A bankok nem ingatlan- vagy gépjárműkezelő cégek, a végrehajtással, kényszerértékesítéssel általában sokkal rosszabbul járnak, mint az ügyfelek szerződéseinek módosításával" - nyugtatja meg az ingadozókat Binder István.

Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 5. hétfő
Györgyi
19. hét
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33