Éremeső a magyaroknak

Pénzcentrum
2007. március 29. 08:34

Ismét bizonyítottak a hazai párlatok a szakma legnagyobb közép-európai versenyén, a Destillatán: Magyarország - akárcsak tavaly - bronzérmes lett az összesítésben. A tiroli Kufsteinben megrendezett döntőn 8 ország, 170 főzdéjének 1446 terméke vett részt - Magyarországról 14 műhely, 131 párlattal nevezett. A 16. alkalommal tartott osztrák megméretés hazai Nemzetgyőztese idén a Zimek Manufaktúra lett, de eredményesen szerepelt minden versenyző: a nemzetközi zsűri éremmel összesen 93 magyar párlatot, 4 terméket pedig Az Év Pálinkája kitüntetéssel jutalmazott.

A Destillata 2007 verseny magyar eredményei:
Agárdi Pálinkafőzde Kft.: 12 ezüst és 3 bronz
Arany Kapu Zrt.: 1 bronz
Békési Pálinka Zrt.: 1 arany
Bestillo: 1 arany, 7 ezüst és 1 bronz
Brill Pálinkaház: 5 ezüst és 4 bronz
Csalló Kft.: 2 bronz
Fokos Pálinkák: 1 ezüst és 1 bronz
Kökötö Kft. / Thummerer Vilmos: 3 ezüst és 1 bronz
Miskolci Likőrgyár Zrt. / Prekop Pálinkafőzde: 1 ezüst és 4 bronz
Szicsek Gyümölcsszesz és Likőr Üzem Kft.: 4 ezüst és 2 bronz
Vitalis Kft.: 3 ezüst és 1 bronz
Zimek Manufaktúra: 6 arany, 16 ezüst és 4 bronz
Zwack Kecskeméti Pálinka Manufaktúra: 3 ezüst és 2 bronz
Zsindelyes Pálinkafőzde: 1 arany és 3 bronz
Évről-évre egyre több hazai pálinkafőzdét csábít termékei sikeres megméretésére a Destillata versenyszelleme: az 1992 óta hagyományosan megrendezésre kerülő szeszesital-tornán idén 14 pálinkaműhely, 131 próbája (párlata) képviselte Magyarországot, amelyből 93 kiváló termék került az előkelő dobogós helyre (9 arany-, 55 ezüst-, és 29 bronzérem megosztásban). A március 9-én megtartott osztrák verseny hazai mezőnyéből 4 terméket jutalmaztak Az Év Pálinkája címmel: a Zimek Manufaktúra fahordóban érlelt Golden Almapálinkáját, Irsai Olivér Szőlőpárlatát és Málnapálinkáját, valamint a Békési Pálinkafőzde Bodzapálinkáját, de eredményesen szerepelt minden induló pálinkaműhely (többek között az Agárdi, a Bestillo, a Brill, a Szicsek, a Vitalis, vagy a Zwack). A Nemzetgyőztes címet a balatoni Zimek Manufaktúra hozhatta el, az összesítésben pedig hazánk - megőrizve tavalyi pozícióját - bronzérmes lett.

A tiroli Kufsteinben szervezett szakmai viadalra összesen 8 ország (Ausztria, Görögország, Magyarország, Németország, Olaszország, Svédország, Szlovákia) 170 főzdéjének, 1446 terméke nevezett. Az Év Pálinkafőzője 2007 aranymedált az abszolút győztes - vagyis az összesített listán legjobb eredményt elért - Edmund Marder (Németország, Schwarzwald) vehette át három, Az Év Pálinkájának választott, maximális pontszámot kapott - tölgyfahordóban érlelt Szilva, Fűszeres Törköly, valamint Vörös Berkenye - párlataival.

A korábbi években alkalmazott szigorú minőségi szabályoknak megfelelően, a döntőn idén is kizárólag a cukor és aroma hozzáadása nélkül készült, 100%-os desztillátumok vehettek részt (ez a pálinka - amely öt éve nemzetközileg védett magyar termék - kifejezés pontos meghatározása is egyben*). A kóstolás során a nemzetközi zsűri négy fő szempont alapján értékelte a párlatokat: az illat tisztasága, az íz tisztasága, a gyümölcs karaktere, valamint a harmónia. Az aranyérmet nyert termékek közül újrakóstolással kategóriánként választják ki az év legjobb párlatait, Nemzetgyőztes címmel pedig a versenyre legalább 5 nevező főzdével és legalább 20 nevezett termékkel induló ország legjobb eredményt elért főzdéje jutalmazható.

Nemzetközileg védett magyar termék

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Az Európai Uniós jogszabályoknak megfelelően a pálinka szót csak Magyarország és 4 osztrák tartomány (barackból készült párlataira) használhatja. Azok a termékek, amelyek nem felelnek meg e kitételnek, csak szeszesital néven kerülhetnek forgalomba. Érdekes anekdota az Uniós tárgyalásokról, hogy amikor a pálinka szó használatáért "küzdött" a magyar és a román delegáció vezetője az Uniós plénum előtt, a következő esemény zajlott le. Arra a kérdésre, ki hogyan tudná megindokolni álláspontját arról, hogy országa nyelvében ered a szó és így országának kizárólagos joga volna ezt használni, a magyar külügyminisztérium képviselője fellapozta a román nyelv értelmező kéziszótárt, ahol a következő magyarázat volt olvasható: "A palincã magyar eredetű, gyümölcsből erjesztéssel és lepárlással készülő szeszesital." Az Európai Uniós panel ezzel a kérdést eldöntöttnek tekintette.

NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?