Jobb kép- és hangminőség, eddig el nem érhető csatornák... ilyen és ehhez hasonló kulcsszavakkal reklámozzák a kábelszolgáltatók digitális csomagjaikat, miközben a T-Online már szinte a sima digitális tévézést is elavultnak tekintve, internet alapú televíziós szolgáltatását hirdeti a nagyközönségnek. Ebben a reklámzajban meglehetősen nehéz tájékozatlan fogyasztóként eligazodni, alábbi összeállításunkban igyekszünk hát érthető módon rávilágítani, mi is a különbség az analóg és a digitális televíziózás között, valamint lerántjuk a leplet arról, miért nem éri meg egyelőre csatlakozni az internetes tévé forradalmához. Egyáltalán le kell cserélnünk a tévékészüléket, hogy élhessünk a legújabb lehetőségekkel? Lássuk!
Mitől lesz digitális az élmény?
Az analóg és a digitális tévézés közötti nagy különbséget az jelenti, hogy a műholdról digitálisan sugárzott műsorok jeleit az analóg esetben a szolgáltató alakítja át analógra, és ilyen formában juttatja el a háztartásokhoz, míg a digitális szolgáltatás keretein belül a végső fogyasztó is digitális jelet kap, amit végül a tévé tetejére elhelyezett készülék (ún. set top box) alakít át. A jeltovábbítás új formája elvileg jelentős minőségjavulással jár, a gyakorlatban azonban egy rosszul beállított digitális csomag gyakran sokkal élvezhetetlenebb egy jól működő analógnál...
A szolgáltatók kényelmi elemként emelik ki, hogy nincs szükség folyamatos hangolásra és csatornakeresésre, hiszen a digitális vevő mindig automatikusan megtalálja az esetleges új csatornákat. Azt már kevésbé szokás kommunikálni, hogy a digitális szolgáltatás gyakorlatilag egy tévécsatornán keresztül jön (erre van ráhangolva a set top box), innentől fogva viszont nem állíthatjuk be, hogy hányas számú adón melyik csatornát szeretnénk látni.
Ezért a kis kellemetlenségért természetesen kárpótolhatnak a további előnyök, amilyen például az elektronikus műsorújság (EPG = Electronic Program Guide) megléte, melynek segítségével a képernyőn átlapozhatjuk az egyes csatornák műsorait, valamint az ezekkel kapcsolatos hasznos információkat.
Már az eddigiekből is kiderült, hogy a digitális szolgáltatás igénybe vételéhez szükség van egy set top boxra, amit bérelhetünk a szolgáltatótól, de mintegy 17 ezer forintért - akár részletre is - megvehetjük. Mivel a jelátalakítást ez a kis doboz végzi, a tévékészüléket nem kell lecserélnünk, ha megérint a digitalizáció szele.
A digitális csomagok alapvetően nem drágábbak a hagyományosnál, az esetek többségében csak a set top box beszerzése jelent plusz költséget, mely - ha jobban belegondolunk - nem nagy teher, amennyiben valóban prémium minőséget kapunk cserébe. (Ebbe a kérdésbe azért nem érdemes belemenni, mert ahány ember, annyiféle tapasztalat...)
Akkor már jobban megéri internetes tévére váltani?
A közelmúltban széles körben elkezdte hirdeti T-Home TV szolgáltatását a T-Online, mely gyakorlatilag az internet alapú tévézés hazai bevezetését célozza. Egy-két apróságot persze nem árt tudni, mielőtt elolvadunk a sok felvázolt előnytől...
Először is: a szolgáltatás jelenleg csak Budapest egyes területein érhető el és csak akkor vehető igénybe, ha valaki egyben T-Online ADSL előfizetéssel is rendelkezik. Aki beleszeret az internet-alapú tévézésbe és már rögtön az első pillanatoktól élvezni akarja az új technológiát, annak azt is érdemes tudnia, hogy érdeklődésére nem tudják egyértelműen megmondani, beköthető-e hozzá a T-Home TV. Az eljárás menete a következő: akkor tudják felmérni, hogy lehetséges-e a bekötés, amikor valaki leadta az igényét és rendelkezik ADSL-lel. Ekkor is csak 90%-os biztonságú az előminősítés a cég ügyfélszolgálati információ-szolgáltatása szerint.
A szűk keresztmetszetet nyilvánvalóan a műszaki háttér jelenti, az internetes tévézéshez ugyanis 8 MBites sávszélesség kell, melyből 6-ot lefoglal a tévé, 2 pedig marad az ADSL netre.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Azzal sem árt tisztában lenni, hogy ha valaki a közelmúltban elcsábult és például a T-Kábelnél kötött egy hűségnyilatkozatos digitális tévés szerződést, akkor nem mehet át büntetlenül a cégcsoport másik tagjához az újabb szolgáltatásért. (Természetesen a konkurenciától való távozáskor ez a lehetőség elvben sem vetődik fel, de úgy tűnik, hogy a T-Csoporton belül sem...)
Az ügyfélszolgálaton egyébként minden érdeklődésünk ellenére igyekeztek lebeszélni a váltásról, mondván, hogy ez a szolgáltatás még csak teszt fázisban van, ki kell tölteni a jelenlegi hűség-periódust és addigra már a T-Home TV is nagyobb biztonsággal lesz elérhető a főváros egész területén.
A váltás mellett voksolóknak persze tudniuk kell, hogy a rendkívüli sávszélesség olyan speciális funkciókat tesz lehetővé, melyek előnyt jelentenek a T-Online-nak a konkurensekkel szemben. Az internetes tévézésről interaktivitása mellett fontos tudni, hogy többek között lehetővé teszi a műsorok rögzítését (akár két hétre előre be lehet állítani az időzített felvételt és több mint 90 órát lehet rögzíteni), megállítható vele az élő adás, majd előre tekeréssel utolérhetjük a valós idejű műsort.
Az egyik legérdekesebb funkciót kétségkívül a videotéka jelenti, mely ebben az esetben annyit tesz, hogy a távirányítóval navigálva kiválaszthatjuk, melyik filmet szeretnénk 24 órára kivenni, mely időtartam alatt akárhányszor megnézhetjük. (Egy film ára nagyságrendileg 5-600 Ft körül mozog.) Ezen a ponton érdemes megjegyezni, hogy a digitális csomagnál is megtalálható gyerekzár itt egyben a fizetős szolgáltatások korlátozására is szolgálhat, hogy a hó végi számla ne érje meglepetésként a szülőket...
A rengeteg prémium szolgáltatás közül érdekes lehet egyes csatornák esetében a nyelvválasztás, mely elsősorban az eredeti nyelv szerelmeseinek jelenthet pluszt, ezen felül egyedi, hogy az HBO esetében extra díjért havi 20 film tetszőleges időpontban, akárhányszor megnézhető.
Természetesen mind a digitális, mind az internetes esetben jellemző, hogy a csomagok úgy vannak megkomponálva, hogy a legnagyobb választása után is felmerüljön némi tematikus igényünk, melyet extra, ún. prémium csomagok (mozi, erotika stb.) igénylésével elégíthetünk ki.
Összességében tehát elmondható, hogy az internetes technológia még gyerekcipőben jár, a digitális váltást azonban egyre jobban ösztönzik a szolgáltatók, így megérheti beruházni egy set top box-ba a jobb minőség és a néhány extra csatorna és funkció reményében.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.