15 °C Budapest

A tavaszi lejtmenet után ismét szárnyal ez az iparág: tényleg kilábalt a bajból?

2021. január 14. 19:35

Június óta az építőipar teljesítménye minden hónapban magasabb volt az előző havinál, novemberben az előző havi értékekhez képest újabb 12,1 százalékkal nőtt, így már hatodik hónapja látszik az építőipar kilábalása a koronavírus-járvány okozta válsághelyzetből.

A tavaszi visszaesés korrekcióját jelzi, hogy a májusi mélyponthoz képest folyamatosan, novemberre már összesen 27,3 százalékkal javult az építőipari termelés volumene. Novemberben az épületek építése 7,7%-kal, az egyéb építményeké 2,2%-kal nőtt éves alapon. Szintén kedvező, hogy az új szerződések volumene 55,5%-kal növekedett, a november végi szerződésállomány volumene pedig 2,7%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. 

A tavalyi év első három negyedévében 12 876 darab lakásépítésre került sor, amely 25%-os bővülést jelent éves összevetésben. Budapest kivételével az ország egész területén dinamikusan növekedtek a használatbavételek az első kilenc hónapban, mivel a 2018. november 1-je előtt már építési engedéllyel rendelkező projektek 2023 végéig 5%-os áfakulccsal értékesíthetők, valamint a 2018. november 1-je után építési engedélyt szerzett ingatlanfejlesztéseket illetően, 2019 végével bezárólag számos lakás esetében már előlegként kifizethették a vételár teljes összegét a kedvezményes lakásáfa miatt. 

Az elkövetkező időszakra vonatkozóan bizakodásra ad okot az EU-források felhasználása, valamint a vállalati és az állami beruházások, a Gazdaságvédelmi Akcióterv beruházási támogatásai, illetve a kedvezményes kamatozású vállalati beruházási hitelek is. A lakásépítési és lakásfelújítási piac a lakóingatlan-piacon január elsejétől érvényben levő támogatásoknak (új lakóingatlanokra érvényes 5%-os áfa alkalmazása, CSOK igénybevétele esetén visszaigényelhető áfa és illetékmentesség, tetőtér-bővítés támogatása, otthon-felújítási támogatás és hitel) köszönhetően ismét felélénkülhet.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. április 15. kedd
Anasztázia, Tas
16. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33