Pénzt kap, aki fát ültet a földjére. A statisztikai hivatal adatai szerint Magyarország valamivel több mint húsz százalékát borítja erdő. Ez az arány viszonylag könnyedén hét százalékkal növelhető, ha a csaknem egymillió hektár parlagon heverő föld döntő részén erdőt telepítenek - írja a Magyar Hírlap.
A telepítésért és az ápolásért jár pénz, és továbbá jövedelempótlás is megilleti a gazdát. Az első évben mindehhez kiegészítő forrás járul, hogy a szükséges műszaki beruházásokat, azaz a vadvédelmi kerítést, villanypásztort, a talaj-előkészítéshez szükséges padkázást és bakhátakat ki lehessen alakítani. A vállalkozó szellemű birtokosok öt-tíz vagy tizenöt évig kapnak támogatást.
Mindez attól függ, hogy a gazdák milyen talajra milyen fát ültetnek. Az asztalsimaságú gyep akácosításánál 810, fenyőtelepítésnél 670, bükkösítésnél pedig 1520 euró jár hektáronként, ha pedig a terület lejtése a tíz fokot meghaladja, 970 és 1830 euró közé emelkedik a díj. Az ápolási és fenntartási támogatás öt évig illeti meg a birtokosokat. Ennek összege is attól függ, hogy sík vagy lejtős terepre ültették-e a növényeket: fenyőnél 192 vagy 230, akácnál 192 vagy 230, míg tölgynél 236 vagy 284 euró jár esztendőnként egy hektár után.
Ezt egészíti ki a jövedelempótló támogatás, amelyet hektáronként fizetnek: értéke 92 és 240 euró között mozog attól függően, hogy gyepet vagy szántót alakítottak át, illetve hogy az igénylő mezőgazdasági termelőnek vagy egyéb foglalkozásúnak számít. A futamidő pedig attól függ, hogy a vállalkozók milyen fát választottak.
A program jelentős múltra tekinthet vissza, hiszen 2004-től 2006-ig ötezer gazda kapott támogatást csaknem negyvenezer hektár erdősítésére. A 2007-től 2013-ig tartó időszakra 257 millió euró (66,3 milliárd forint) áll rendelkezésre, ez az összeg hetvenezer hektár beültetését teszi lehetővé. A támogatás 75 százalékát állja Brüsszel, a többi hazai forrás.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A SPAR Magyarország a kiemelkedő minőség elkötelezettje (x)
A SPAR Magyarország 6 terméke már viseli a KMÉ-védjegyet, amely a minőség és a fogyasztói bizalom garanciája az élelmiszerpiacon.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


