Tavaly vette kezdetét hazánkban is a Jeremie elnevezésű program, melytől a hazai kis- és középvállalkozások (KKV) finanszírozási helyzetének javulását remélik. Egy korábbi cikkünkben a program egyik pillérével, a mikrohitelezéssel már foglalkoztunk. Megkérdeztük a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget (NFÜ) arról, hogy állnak a közvetítőknek kiírt pályázatok, mikor igényelhető majd az első mikrohitel. Jelen cikkünkben szót kívánunk a Jeremie program másik pillérét, a garanciaprogramot is.
Mikortól lesz könnyebb a pénzszerzés - tartják-e a menetrendet?
Az NFÜ Kommunikációs Főosztályának tájékoztatása szerint a közvetítői szerződések megkötése már folyamatban van, azonban ezek eredményeit még nem hozták nyilvánosságra. Ugyanakkor bíztató, hogy az Ügynökség válasza szerint a mikrohitel program már januárban hozzáférhető lesz a vállalkozások számára. A második pillér, a portfoliógarancia 2008. első negyedévében startol.
Az előre meghirdetett menetrendhez képest becsúszott egy kis késés, legalábbis a Magyar Vállalkozásfinanszírozási (MV) Zrt. honlapján elérhető információk erről tanúskodnak. A pályázatok az előre meghirdetett időpontban kerültek kiírásra, vagyis a mikrohitel pályázatok 2007. októberében, a portfolió-garancia pályázatok pedig 2007. novemberében megjelentek, vagyis nem ebben a szakaszban keletkezett csúszás.
A tervezett menetrend szerint ugyanis 2007. november végén kötötték volna meg az első mikrohitel szerződéseket, decemberben pedig megindult volna a portfoliógarancia nyújtása a kkv-k számára. A harmadik pillér, a kockázati tőkealapok elindítását pedig az idei év első negyedévére prognosztizálták.
Ki igényelhet pénzt a megjelent pályázatokon?
A megjelent pályázati kiírásokon (GOP-2007-4.1.; GOP-2007-4.2.; KMOP-2007-1.3.1.; KMOP-2007-1.3.2.) nem az egyes vállalkozások pályázhatnak, hanem pénzügyi közvetítők, akiktől a későbbiekben a célbavett kkv kör képes lesz majd mikrohitelt, illetve kkv-hitelt igényelni. Pénzügyi közvetítőként szigorú kritériumoknak megfelelő hitelintézet, vagy pénzügyi vállalkozás szerepelhet.

Mi az a portfolió-garancia?
A Jeremie program második pillére, vagyis a portfolió-garancia program arra hivatott, hogy a hazai kkv szektor fejlődését elősegítse a hitelhez jutás lehetőségeinek javításával. Ez a második pilléren keresztül úgy valósulhat meg, hogy az MV Zrt. közvetlen - vagyis készfizető - kezességet vállal a szerződött hitelintézetek követeléseire, vagyis a mikro- (1. pillér) és kkv-hitelek mögé.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A portfoliógarancia teljesen automatikus, de a garantált követelés maximum 80 százaléka lehet, díja pedig évi 1 százalék a kezesség mértékére vetítve, ezt a közvetítőnek kell megfizetnie.
Mi indokolta a Jeremie hazai bevezetését?
Az MV Zrt. információi alapján a magyar vállalkozások mintegy 80 százaléka banki hitel nélkül gazdálkodik, miközben a fejlett országokban ez az arány 15-20 százalékos. A 45 százalékos EU-15 átlaggal szemben a nem pénzügyi vállalkozásoknak nyújtott hitel/GDP ráta 25,7 százalékos, s a vállalkozások mindössze 1 százaléka rendelkezik a hitelek 33 százalékával.
Az EIF (Európai Beruházási Alap) adatai alapján Jeremie természetesen nem csupán nálunk létezik, hanem már több nemzeti, illetve regionális programot is elfogadtak. Így tehát jelen van Dániában, Svédországban, Angliában, Skóciában, Walesben, Litvániában, Észtországban, Lettországban, Lengyelországban, Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában, Bulgáriában, Romániában, Görögországban, Cipruson, Máltán, Olaszországban, Portugáliában, francia és spanyol régiókban, valamint 1 német régióban.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


