A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által közzétett GVOP pályázati eredményeket vizsgálta meg a Start Tőkegarancia Zrt. olyan szempontból, hogy az egyes pályázatok keretében elérhető támogatások megszerzésében mennyire voltak sikeresek az egyes régiók. A közzétett eredmények összesen 156 milliárd forint támogatást jelentenek a vállalkozói szektor számára.
Első lépésben a megszerzett támogatási összegek regionális eloszlását egyrészt a régiók lakosságarányához, másrészt a régiók GDP-jének országos GDP-hez mért arányához hasonlítottuk (lásd 1. táblázat). Az értékelés eredménye alapján látható, hogy a Dél-Alföldi Régió mind a GDP-hez való hozzájárulás, mind a lakosságarányhoz mérten a támogatások jelentősen nagyobb részét szerezte meg, mint a többi régió. Nem meglepő módon a támogatások legnagyobb része a Budapestet is magába foglaló Közép-Magyarországi Régióba jutott, ahol azonban a régió GDP-n belüli súlyától lényegesen elmaradt a megszerzett támogatások összege.

Második lépésben azt vizsgáltuk, hogy az egyes támogatáscsoportok esetében milyen volt a regionális eloszlás, és ez hogyan viszonyult az egyes régiók által a GVOP keretében megszerzett összes támogatás részarányához.

A GVOP első prioritásán belül az ipari és szolgáltató szektor versenyképességének fejlesztését célzó támogatások (1.1.1, 1.1.2 és az 1.1.3 jelű pályázatok) esetében, amelyek alapvetően a nagyobb vállalkozások technológiai korszerűsítését, beszállítói kapcsolatok erősítését célozták, három régió jelentősen túlteljesítette a GVOP-n belüli részarányát: ezek az Észak-Magyarországi Régió, a Közép-Dunántúli Régió és a Nyugat-Dunántúli Régió. A GVOP-n belül ez a támogatáscsoport jelentős, 20%-os súllyal részesedett.
A második prioritáson belül a GVOP 2.1.1 és 2.1.2 jelű pályázatok esetében, amelyek a kis- és középvállalkozások műszaki-technológiai hátterének fejlesztését támogatták, a regionális eloszlás a legkiegyensúlyozottabb volt. Itt a régiók hasonló arányokban szerezték meg a támogatási összegeket, mint az összes megszerzett támogatás eloszlása. Megemlítendő azonban, hogy a Közép-Magyarországi Régió ebben a kategóriában alulteljesítőnek számít, míg az összes többi régió magasabb arányt ért el. A támogatáscsoport részesedése a GVOP-n belül 26% volt.
A kutatás-fejlesztést, innovációt célzó harmadik prioritáson belül egyértelmű a Közép-Magyarországi Régió jó eredményessége, míg némileg meglepő, hogy a vállalkozások versenyképességét erősítő támogatások megszerzésében eredményes három régió áll az utolsó helyen. A harmadik prioritás részaránya a GVOP-n belül 25% volt.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A négyes prioritáson belül az e-gazdaság fejlesztését célzó támogatások (4.1.1., 4.1.2., 4.2.1. és 4.2.2. jelű pályázatok) esetében szintén a Közép-Magyarországi Régió dominanciája érezhető, a támogatások 70%-a került ebbe a régióba.
Ezzel szemben az e-közigazgatás és a szélessávú infrastruktúra fejlesztését célzó támogatások esetében a vidéki régiók szerepeltek jobban, a két alföldi régióba jutott a támogatások csaknem fele.

A GVOP-s pályázati eredményeket értékelve Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója a következőket nyilatkozta: "Látható, hogy a kevésbé fejlett régiók több területen is jól szerepeltek, így teljesülni látszik az a gazdaságfejlesztési célkitűzés, hogy a fejletlenebb régiók felzárkózását segítsék elő az Európai Uniós támogatások."

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


