Társasági formák és az alapítás költségei Korábbi írásainkban már bemutattuk, hogy milyen feltételekkel lehet mondjuk Romániában, vagy Szlovákiában céget alapítani. De lássuk, hogy mi a helyzet Szlovéniában, mennyiben különbözik az itthoni feltételektől, mennyiben nehezebb, vagy könnyebb ott egy vállalkozást létrehozni...
A leggyakoribb társasági forma Szlovéniában a kft. mivel az egyik legegyszerűbb és legáttekinthetőbb bejegyzési forma, a működtetési költségei viszonylag alacsonyak és szinte bármilyen tevékenységre engedélyeztethető (ingatlan bérbeadására is). Emellett a tagok száma 1-50 lehet, így saját magunk dönthetjük el, hogy kisebb, vagy nagyobb céget szeretnénk.
A különböző vállalkozási formák esetében eltér, hogy milyen feltételekkel lehet azt alapítani, illetve hogy a továbbiakban az alapítókra vagy a tagokra milyen kötelezettségek vonatkoznak.
A korlátolt felelősségű társaság esetében törzstőke minimális összege 7 500 euró, és a vagyoni betét tagonként nem lehet kevesebb mint 70 euró. A bejegyzéssel egy időben a törzstőke minimum 25 százalékát kell a társaság rendelkezésére bocsátani. Vezetését az igazgatók gyakorolják, akiket a tagok gyűlése nevez ki, 2 évre, de a megbízatás megújítható.
A vállalat ugyanúgy mint itthon, a társasági szerződés aláírásával jön létre, amihez közjegyzői hitelesítés szükséges. A szükséges iratok beszerzése, a bírósági bejegyzés, a különböző hivatalokhoz való bejegyzés átlagosan 60 napot vesz igénybe, vagyis két hónapba kerül, hogy meg tudjunk alapítani egy korlátolt felelősségű társaságot.
Az alapítási költségek nem túl magasak, a hivatalos dokumentumokért egy fix díjat kell fizetni, 0,7 eurót, valamint egy további 0,02 eurós összeget a dokumentumon szereplő egy-egy aláírásért. A cégbélyegző költségei 20-30 euró között mozognak. A bírósági bejegyzés költségei attól függően változnak, hogy hány tag alapítja a kft. 1 személyes társaság esetén a bejegyzés költsége 140 euró körül van, 233 euró 2-10 tag esetén, több mint 10 tag esetén pedig 326 euró. Ehhez jön még hozzá egy fix közzétételi díj, aminek az összege 295 euró.
Egyéni vállalkozás esetén a vállalkozó a teljes vagyonával felel. A szlovén központi nyilvántartási hivatalba történő bejegyzés után rögtön megkezdheti tevékenységét, alkalmazottakat vehet fel. Ha meghaladja a kisvállalkozói feltételeket, akkor a cégbíróságon kell regisztráltatnia magát, aminek azonosak a költségei a kft-nél felsorolt bejegyzési költségekkel.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A betéti társaság beltagokból és kültagokból áll, a részesedésük mértékét a társasági szerződés tartalmazza. Az alapítás díjai megegyeznek a fent említett költségekkel. Speciális esete a korlátolt felelősségű betéti társaság, amikor az egyik vagy több beltagot egy jogi személyiségű társaság alkotja, ennek a társasági formának a létrehozásához legalább 5 tagra van szükség.
Részvénytársaságot bel- és külföldi személyek is alapíthatnak, a jegyzett tőke minimuma közel 30 ezer euró. Az igazgatósági és felügyelő bizottsági tagok számát a társasági szerződésben kell meghatározni.
Függetlenül attól, hogy milyen cégről van szó, ha azt bíróságon bejegyezték, akkor köteles belépni a szlovén Kereskedelmi Kamarába. A havonta fizetendő tagdíj a vállalkozás méretétől függ.
Mennyi adót is kéne fizetni?
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


