9 °C Budapest

Mikor te fizetsz a vevőid kényelméért...

Pénzcentrum
2007. február 23. 08:00

Mekkora gondot okoz? Többé-kevésbé tisztában vagyunk azzal, hogy egy-egy tranzakcióért mekkora jutalékot számol fel a számlavezető bank. Azt azonban már kevesen tudják, hogy egy-egy kereskedőnek mennyit kell fizetnie azért, hogy kártyaelfogadó legyen.

"Kártyával lehet fizetni?"

Itthon egyelőre nem árt, ha belépve egy üzletbe feltesszük ezt a kérdést, mielőtt a kasszánál maradnánk hoppon. Míg külföldön egyre gyakrabban előfordul, hogy a bankkártyával történő kiegyenlítésért külön kell fizetni, addig nálunk inkább az fordul elő, hogy nem is tudjuk használni plasztikkártyánkat.

Sok kiskereskedőnek nem éri meg, hogy POS-terminált, azaz elektronikus kártyaelfogadó-helyet alakítson ki üzletében. Rögtönzött közvéleménykutatásunk azonban vegyes képet mutat. A körkérdés természetesen korántsem reprezentatív, találomra választottunk néhány boltot, ahol megkérdeztük a kereskedőket.

Budapest egyik ismert és népszerű bevásárlóközpontjában először egy ruhát árusító kisboltba tértünk be. Itt az eladók egyöntetű véleménye volt, hogy nem okoz nagy kiesést a tranzakciók után fizetendő extra díj, illetve a terminál bérleti díja, s egyre nagyobb az igény a vevők részéről is a kártyás fizetésre.

A bevásárlóközpontban folytatva utunkat, betértünk egy kis utazási iroda kirendeltségébe is. Itt már nem is találtunk kártyaelfogadó terminált. Kérdésünkre, hogy tervezik-e terminál kiépítését, egyértelmű nem volt a válasz. Mint kiderült, drágának tartanák a bevezetést, s számukra a banknak fizetendő jutalék túlságosan is túlzottan drága.

Egy-egy utazás árából ugyanis az iroda 8-10 százalékos részesedést kap, s ennek túlságosan nagy részét vinné el a 3 százalékos tranzakciós jutalék. Vélekedésük szerint a többi bolt, így például a fentebb említett ruházati termékeket árusító bolt is jóval magasabb árréssel dolgozik, így ott tényleg nem okozhat problémát egy-egy tranzakció költsége.

Annak ellenére sem tervezik bevezetni a kártyás fizetési lehetőséget, hogy rendszeresen felmerül a bankkártyás fizetés igénye. Ilyenkor elküldik az ügyfelet egy közeli bankfiókba, vagy automatához.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Megkérdeztünk egy kis étkezdét is, itt sem tervezték bevezetni a szolgáltatást, igaz, itt nem is szokott felmerülni a használat igénye, hiszen kisebb összegű számlák kerülnek általában kiállításra.

A minél szélesebb körűség kedvéért utunk során útba ejtettünk két, a bevásárlóközponton kívüli boltot is. Ezek közül egyiknél, egy cukrászdában nem jártunk szerencsével, itt nem fogadtak el bankkártyát, azonban kérdéseinkre sem óhajtottak válaszolni. A másik üzlethelység, ahol illatszereket és kozmetikai termékeket árusítanak azonban már kártya-elfogadóhely. Gyakran merül fel náluk is az igény erre a fizetési módra, s elmondásuk szerint nem vesz el nagy részt a tranzakciók után fizetendő jutalék.

A külföldön már terjedő gyakorlat, vagyis az, hogy a vásárlónak esetleg fizetnie kelljen, itthon egyáltalán nincs terjedőben, s a megkérdezett kereskedők sem tervezik ennek bevezetését.

Hol, mennyiért?

Kinél mennyit kell fizetni?

Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 8. csütörtök
Mihály
19. hét
Május 8.
Fagylalt nap
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. május 7. 21:10