0 °C Budapest

Itt a friss ranglista: ezek a magyar egyetemek kerültek be a világ legjobbjai közé

2018. november 30. 16:30

Magyarországról kizárólag az Eötvös Loránd Tudományegyetem került fel a brit Times Higher Education magazin pszichológiai képzéseket osztályozó, 2019-re szóló szakterületi rangsorába. Az ELTE a tavalyi kettőhöz képest idén már hat szakterületi ranglistán szerepel.

A londoni székhelyű Times Higher Education magazin 2004 óta minden évben közzéteszi a világ egyetemeinek rangsorát (World University Rankings). Ez az átfogó lista öt szempont (oktatási környezet, kutatás, idézettség, ipari bevételek és nemzetközi orientáció) szerint, összesen 13 indikátor alapján vizsgálja a világ felsőoktatási intézményeit. A szigetország vezető felsőoktatási kiadványa szeptember végén hozta nyilvánosságra a 2019-re szóló összesített rangsorát, az ezen szereplő 1258 intézmény közül az ELTE 601-800. helyen végzett, ezzel tartja tavalyi helyezését - írja az ELTE közleményében.

A magazin október közepe és november vége közötti időszakban összesen 11 listát publikál, amelyek az egyes tudományterületek szerint rangsorolják a világ legjobb egyetemeit. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a tavalyi kettő után idén már hat szakterületi rangsorban szerepelt. E hat szakterületi rangsor közül négyben (pszichológia, élettudományok, természettudományok, bölcsészkarok) az ELTE-t minősítették a legjobb magyar egyetemnek.

A szakterületi rangsorban az ELTE a pedagógiai és pszichológiai tudományok területén érte el a legjobb eredményt. Ebben a kategóriában egyedüli magyar intézményként került fel a listára, a 251-300. helyre. A pszichológiai tudományokat oktató egyetemek felsorolásában a tavalyi 101-el szemben idén már 463 intézmény szerepel. Az élmezőnyben tavalyhoz képest nem történt változás, a dobogó első három fokát sorrendben a Stanford, a UCL és a Princeton foglalja el.

Élettudományok: jön fel Kína és Franciaország

Az élettudományok tekintetében a magyar egyetemek közül az ELTE és a SOTE egyaránt a 301-400. helyezettek közé került, míg a Pécsi Tudományegyetemet a 401-500-ik, a Debreceni Egyetemet pedig az 501-600. helyezettek közé sorolták az összesen 751 intézményt tartalmazó felsorolásban. Az élettudományok területén is őrzik vezető pozíciójukat a tavalyi nyertesek, vagyis a Harvard, a Cambridge és Oxford. Új jelenség a kínai egyetemek javuló eredménye: a listán a Csinghua Egyetem a 10-ik, a Pekingi Egyetem a 19-ik helyen szerepel. A HTE közleménye megjegyzi, hogy a tavalyi évhez képest számos francia egyetem is jobb eredményt ért el.

Természettudományok: négy magyar egyetem a listán

A természettudományos képzések listáját már második éve a Princeton University vezeti, ezt követi idén a Massachusetts Institute of Technology és a Stanford. Figyelmet érdemel, hogy ezen a területen Dél-Korea komoly fejlődést mutat: míg tavaly mindössze egy, idén már három intézményük került be a legjobb 100 egyetem közé. A természettudományi képzések összesen 963 intézményt tartalmazó listájára négy magyar egyetem került fel: az ELTE az 501-600. helyre, a Budapesti Műszaki és Közgazdaságtudományi Egyetem, illetve a Szegedi Tudományegyetem a 601-800. helyre, míg a Debreceni Egyetem a 801+ kategóriába került.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Bölcsészkarok, társadalomtudományok, informatika

A bölcsészettudományokban Magyarországról csak az ELTE került fel a listára, a 301-400. kategóriában szerepel. Ezen a szakterületen tavalyhoz hasonlóan a Stanford University és Massachusetts Institute of Technology áll a világranglista élén. Az informatikai képzések 2019-es listáján az ELTE 501-600. kategóriába került.

A társadalomtudományok (szociológia, földrajzi, politikatudományi, a kommunikáció-média, valamint a nemzetközi képzések) 666 egyetemet listázó szakterületén az ELTE a 601+ kategóriában végzett. A világranglistát itt idén az Oxford vezeti.

NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?