Rengeteg pénztártag még mindig nem fizet semennyi díjat, most mégis megemelik. Idén pedig már lakáscélra is felhasználható a megtakarítás.
Az elmúlt 10-15 évben az idősebb generáció tagjainak életét is alapjaiban változtatta meg a digitális forradalom. Nem kell órákat várakozniuk a háziorvosi rendelőben egy receptért, néhány kattintással elintézhetik a közüzemi számlák befizetését, és bármikor könnyűszerrel videóhívást indíthatnak, hogy megtudják, jól vannak-e az unokák. A digitalizáció a sok pozitívuma mellett újfajta, korábban ismeretlen veszélyeket is rejt magában.
Nyolc év alatt közel a duplájára nőtt az 55-74 éves korosztály aktív internethasználóinak száma a Központi Statisztikai Hivatal Helyzetkép 2023 című kiadványa szerint: 2015-ben a korcsoport 41,6 százaléka használta az online teret, míg 2023-ban már 77,8 százalékuk volt rendszeres látogató a világhálón. A megkérdezettek közel fele úgy nyilatkozott, naponta 1-2 órát időzik a neten, egyötödük pedig akár 3-4 órát is eltölt az okostelefon, a tablet vagy a számítógép társaságában. A kutatásból emellett az is kiderül, hogy míg 2013-ban a 65-74 éves korosztálynak csupán a 24 százaléka vett igénybe netes banki szolgáltatásokat, tíz évvel később már 50 százalékuk volt nyitott a digitális pénzkezelésre.
Az okostelefonok széles körben való elterjedésének köszönhetően az online jelenlét az elmúlt években a mindennapok alapvető részévé vált, az idősebb korosztály is egyre fogékonyabb az internetes megoldásokra, ám sajnos ezzel párhuzamosan növekszik az őket célzó kiberbűncselekmények száma is. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és az Adatvezérelt Marketing Szövetség 2024. évi közös kutatása szerint a csalási formák közül a nyugdíjasok legnagyobb számban az adathalász hírlevelekről, a hamis termékajánlatokról és nyereményjátékokról, a félrevezető banki vagy szolgáltatói telefonhívásokról, illetve befektetési ajánlatokról hallottak, és ezekkel 10-13 százalékuk már személyesen is találkozott - írja közleményében a Provident.
Milyen jótanácsokkal érdemes ellátni az idősebbeket?
- Soha ne adjanak meg személyes információkat (például jelszót vagy bankkártyaadatokat) sem e-mailben, sem sms-ben vagy telefonbeszélgetésben. Jellemző csalási forma, hogy egy pénzügyi szolgáltató nevében érkezik telefonhívás, melyben az állítólagos ügyintéző egy, a bankszámlájukkal kapcsolatos gyanús tranzakcióra hivatkozva kéri sürgetően a banki adataikat. Ha ilyen történik velük, azonnal bontsák a vonalat, és hívják fel a bankjuk központi telefonszámát, hogy valóban tőlük érkezett-e a hívás, valódi-e a probléma.
- Legyenek óvatosak az ismeretlen feladótól érkező e-mailekkel, különösen akkor, ha gyanús linket vagy mellékletet is tartalmaznak. Az adathalász levelek sokszor a megtévesztésig hasonlítanak egy-egy szolgáltató megszokott sablonjához. A legtöbb csaló e-mailt azonban általában valamilyen fordítóprogrammal készítik, így a magyartalan nyelvezet és a furcsa megfogalmazás sokszor azonnal segít felismerni, hogy káros üzenettel állnak szemben.
- Minden regisztrációnál használjanak erős, legalább 10-12 karakterből álló, kis- és nagybetűt, számot, valamint valamilyen speciális karaktert is tartalmazó jelszót. Lehetőleg ne ugyanazt a kódot alkalmazzák mindenhol. Amennyiben van rá mód, kapcsolják be a kétfaktoros hitelesítést, amely úgy növeli fiókjuk biztonságát, hogy a belépéshez a jelszó mellé egy második azonosító is szükséges, melyet e-mailben, sms-ben vagy valamilyen hitelesítő mobilapplikációban kapnak meg.
- Rendszeresen ellenőrizzék, hogy okostelefonjukon és számítógépükön a legfrissebb operációs rendszerek futnak, és telepítsenek eszközeikre vírusírtó szoftvert. Legyenek körültekintőek a tekintetben, hogy milyen mobilalkalmazásokat töltenek le okostelefonjukra, mert előfordulhat, hogy hackerek bújnak meg az ártatlannak tűnő applikáció mögött, akik a telepítés után hozzáférhetnek e-mail és social media fiókjukhoz, vagy akár a banki adataikhoz is. Sokat segít a tájékozódásban, ha az alkalmazás letöltése előtt elolvassák az azzal kapcsolatos véleményeket.
- Mindig gyanakodjanak! Értesítést kaptak arról, hogy nyertek egy nyereményjátékban? Egy hirdetés irreálisan alacsony árakkal kecsegtet? Soha nem látott befektetési lehetőségről kaptak ajánlatot? Ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, általában nem az. Ha váratlan megkeresést kaptak, ne reagáljanak rá első lendületből, tájékozódjanak a feladóról a családtagoktól vagy ismerősöktől – különösen, ha olyan szolgáltatótól érkezik, melyről még sosem hallottak.
Aljas csalás terjed, rengeteg magyart lehúztak már: így ismerheted fel, ha téged is át akarnak verni
A mesterséges intelligencia által generált képek és hangok egyre kifinomultabbak, így a romantikus átverések új dimenzióba léptek.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
-
Kiderült, mekkora kamatot fizet a Gránit Bank új, kombinált betéti terméke
Az betéti konstrukció január 20-tól érhető el.
-
Lakásbiztosítás: te mikor foglalkoztál vele utoljára?
Sokan nem tudják, hogy a lakásbiztosításuk pontosan milyen fedezetet is nyújt, vagy mi az ingatlanuk aktuális értéke.