Egy új dán kutatás szerint a hosszú távú antidepresszáns-használat jelentősen növeli a hirtelen szívhalál kockázatát

Számos népszerű mobil bocsát ki igen magas sugárzást. A német sugárzásvédelmi hivatal rendszeresen megméri a nagyobb gyártók modelljeinek értékeit. A most publikált adataikból pedig kiderült, számos hazánkban is forgalomban lévő mobil, így a ZTE, a Sony és a Google termékei esetében is a határértéket megközeltítő nagyságú sugárzást mértek. Igaz arról nincs konszenzus, milyen mellékhatásai lehetnek az elektromos sugárzásnak való kitettségnek, annyi biztos, hogy jót nem tesz az emberi szervezetnek. Egyes kutatók a rákkal, az alvászavarokkal és a férfi terméketlenséggel is összefüggésbe hozták már a mobilok által kibocsátott sugárzást. Mutatjuk a legrosszabb értékeket produkáló modelleket és a magyarok kedvenc modelljein mért számokat is.
A KSH adatai szerint 2021 végén hazánkban 134,2 mobilelőfizetés jutott 100 lakosra. Persze sokan hordanak több számot és sok mobilt használnak sim kártya nélkül. Annyi mindenesetre egyértelműn, hogy a mobiltelefonok a legtöbb magyar életének fontos részévé váltak. Egész nap magunk mellett tartjuk őket. Ha úton vagyunk a zsebünkben, otthon pedig az asztalon, vagy az éjjeliszekrényen, de mindig a közelünkben vannak. A legtöbben nem is tudják, de ezek az okos eszközök különböző minőségű elektromos sugárzást bocsátanak ki, ami ha meghaladja a határértéket, veszélyes is lehet az azt használók egészségére.
Bár a szakemberek között nincs egyetértés abban, hogy pontosan mennyire veszélyes a mobilok által kibocsátott sugárzás az egészségre, de azt már kimutatták, hogy extrém értékek esetén az képes akár a DNS-molekulákat is roncsolni.
Sokaknál válthat ki emellett fülcsengést, ha nagyon sokat vannak kitéve a telefon sugárzásának, és az amerikai Cancer Prevention and Treatment Found nevű szervezet szakértői szerint ez messze nem a legnagyobb veszély.
Az is ismeretes ugyanis mostanra, hogy a mobiltelefonok által kibocsátott sugárzás károsíthatja a fejlődő agyat is. A gyerekek koponyája vékonyabb, mint a felnőtteké, tehát rájuk akár ilyen hatással is lehet a sugárzás. Kimutatták többek között azt is, hogy azoknál az gyermekeknél, akiknek az édesanyja a terhesség alatt mobilozott, később magatartásproblémák alakultak ki.
Emellett a rákmegelőzési szervezet tudósai azt is megfigyelték, hogy bizonyos esetekben az agy azon oldalán alakult ki daganat, amelyik fülén az illető telefonálni szokott. A kutatók a rákos megbetegedések mellett az alvászavarokat, a gyakori migréneket és a férfi terméketlenséget is az okostelefonok által kibocsátott sugárzás számlájára írták.
Régóta mérik a sugárzást
A német sugárvédelmi hivatal hosszú ideje rendszeresen frissíti adatbázisát arról, melyek a legsugárzóbb telefonok a piacon. Adatbázisukban jelenleg is több, mint 3500 okos készülék szerepel. A mostani sugárzási toplistát a Google és a Sony dominálják, az első helyen azonban a Motorola készüléke végzett.
A német szakértők watt per kilogrammban adják meg a sugárzás mértékét és a fülhöz tartot készülékre vonatkoztatva mérik azt. Bár a piacon lévő mobilok mindegyike megfelelt a 2 W/kg-ban maximalizált határértéknek, ahogy grafikonunkon is látható, a Motorola Edge például vészesen megközelítette azt.
A listán az amerikai gyártó 1,79 W/kg-t produkáló készülékét a ZTE Axon 11 5G-s csúcsmobilja követi, aminél 1,59 százalékos sugárzást mértek fülközelben. A harmadik olyan készülék, ami túllépte az 1,5 watt per kilogrammos értéket a kínai OnePlus 6T modellje volt (1,55 W/kg).
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Kiemelkedően magas sugárzást mértek ezen kívül a Sony két modelljénél {Xperia XA2 Plus 1,40 W/kg és Xperia XZ1 Compact (1,36 W/kg)}, illetve a Google két mobiljánál is {Pixel 3 XL/3a XL (1,39 W/kg) és Pixel 4a (1,37 W/kg)}. Ezeken kívül még egy hazánkban kevésbé ismert márka, az Oppo Reno 5G-s modellje mutatott extrém (1,37 W/kg-os) értéket.
Kiváncsiak voltunk arra is, a hazánkban jelenleg legnépszerűbb mobilok hogyan állják ki az összevetést sugárzás szempontjából. Megnéztük hát az egyik legnépszerűbb árösszehasonlító oldal keresési toplistáját és utánanéztünk, hogy teljesített a 10 magyar slágertelefon a német hatóság kutatásán.
Az eredmény a csúcsmobilok esetén azért sokkal árnyaltabb, mint az összes mobilt tekintve. Bár a Xiaomi legkeresettebb készülékeiből kettőt (Xiaomi Redmi Note 10 Pro, Xiaomi Poco X3) sem találtuk a német listán, a sugárzás az összes vizsgált csúcsmobil estében 1 W/kg, tehát a határérték fele alatt maradt.
A három, a hazai piacot domináló gyártó közül messze az Apple készülékeinél mérték a legnagyobb sugárzást. Az iPhone 13 Pro esetében ez 0,99 W/kg-os értéket jelent, míg a sima iPhone 13-as modell esetében egészen picit alacsonyabb 0,98 W/kg-osat.
Az amerikai gyártó korábbi modellje, az iPhone 11 esetében a sugárzás valamivel ennél is alacsonyabb, 0,95 W/kg volt. Ez azonban még mindig magasabb, mint a magyarok kedvenc telefonja, a Samsung Galaxy A52s 5G esetében mért 0,88 W/kg-os értéket.
A koreai gyártó készülékét a Xiaomi Redmi Note 9 Pro követi a sugárzást tekintve, aminél 0,66 W/kg-os értéket mértek. A Samsung további, a 10 legkeresettebb közé tartozó készülékei esetén ugyanis az érték ennél is alacsonyabb volt. A Samsung Galaxy S21 esetében ez 0,54 W/kg-ot jelent, míg a Galaxí S20 FE-nél 0,241 W/kg-ot.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


