9 °C Budapest
Hacker

Egyre jobban állunk az átverések elleni harcban: vallottak az internetező magyarok, most minden kiderült

2025. március 27. 11:03

A magyar internetfelhasználók több mint fele (65%) úgy véli, hogy képesek lennének felismerni egy hamis e-mailt. Az e-mail valódiságának ellenőrzése során a magyarok elsősorban a feladó címére, a link vagy melléklet jelenlétére, a feladó által gyakorolt időnyomásra és az üzenetben található hibákra figyelnek. Egy új felmérés szerint az 55 év felettiek kevésbé magabiztosak a képességeikben, mint a fiatalabb internetfelhasználók.

A magyar internetfelhasználók 20%-a teljesen biztos abban, hogy képes lenne felismerni az adathalász próbálkozást egy kapott üzenetben. 44% úgy gondolja, hogy nagy valószínűséggel képes lenne felismerni az átverést. Azonban jelentős különbségek mutatkoznak az internetfelhasználók kora alapján - az idősebbek körében alacsonyabb a magabiztosság szintje, mint a fiatalabb csoportokban. A 65 év felettiek közül csak a válaszadók fele mondta, hogy képes lenne felismerni az átverést. Az 55-64 éves csoportban ez az arány 48% volt. A 25-34 éves csoport volt a legmagabiztosabb a képességeikben, akik közül 79% úgy vélte, hogy képes lenne felismerni egy hamis üzenetet.

Érdekes módon a magyarok nagyobb szkepticizmust mutatnak, mint a csehek vagy a lengyelek. A lengyel és a cseh válaszadók 81%-a és 84%-a úgy nyilatkozott, hogy képesek felismerni egy hamis e-mailt. 37% és 25% volt ebben biztos.

Fel tudják ismerni a magyarok az átverést?

A Sophos felmérésében a legtöbb internetfelhasználó helyesen azonosította a hamis e-mailek példáját. A felmérésben két konkrét példát is mutattunk a résztvevőknek és a két elemzett esetben a válaszadók 71,5%-a és 87%-a helyesen kategorizálta az üzeneteket adathalászként. Érdemes megjegyezni, hogy ez az arány magasabb, mint a felmérés elején az internetfelhasználók 65%-a, akik azt mondták, hogy képesek felismerni egy adathalász próbálkozást. Így a magyar internetfelhasználók tudása és képességei a valóságban nagyobbak, mint ahogy azt ők gondolták magukról a felmérésben - ez különösen az idősebb korcsoportok esetében érvényes. A hamis hírek felismerésében a 45 év feletti internetfelhasználók ugyanolyan jól vagy még jobban teljesítettek, mint a fiatalabbak.

Általános felfogás, hogy az idősebb emberek alacsony tudatossággal és ismeretekkel rendelkeznek a digitális megoldások és azokkal kapcsolatos kockázatok terén. Azonban, ahogy a felmérés mutatja, sok esetben az ellenkezője lehet igaz. Egyre több kampány célja az idősebb korcsoportok különösen oktatása ezen a téren. Az idősebb internetfelhasználók óvatosak az online tranzakciók során, és nem sietni mindig alapvető szabály az online biztonságban. Emlékezni kell arra, hogy amint valami kétséget vet fel a feladóval vagy az üzenet tartalmával kapcsolatban, érdemes időt adni magunknak, hogy átgondoljuk és ellenőrizzük

- jegyzi meg Chester Wisniewski, a Sophos technológiai igazgatója.

Mi kapcsolja be a „vörös lámpát”?

A válaszadók által leggyakrabban említett tényező, ami gyanút keltett, az érvénytelen feladó e-mail címe volt. Átlagosan a válaszadók több mint fele (54%) emiatt kategorizálta az üzenetet hamisként. Más jelek, amelyekre a magyarok figyeltek, a link vagy melléklet jelenléte (átlagosan 32%), az időnyomás és sürgetés (átlagosan 31%), és az a tény, hogy az üzenet nem volt személyre szabva (átlagosan 32%).

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Mindannyian naponta, akár többször is átnézzük az e-mail fiókunkat. Amíg ilyen rutinszerű tevékenységet végzünk, könnyen észrevétlen maradhat egy extra számjegy vagy karakter a feladó e-mail címében, és időnyomásnak is engedhetünk.

Érdemes észben tartani a csalók által használt sémákat: sürgetés cselekvésre, negatív következményekkel való fenyegetés (pl. jutalom elvesztése, fiók blokkolása), gyanús link vagy melléklet jelenléte, további számjegyek, karakterek, pontok az e-mail vagy www címben. A spam gyakran tömegesen kerül kiküldésre, mivel a bűnözők arra számítanak, hogy a több ezer címzett között lesznek olyanok, akik elhiszik az átverést és kattintanak a linkre vagy mellékletre, mert például éppen várnak egy szállítmányra. Ezért a személyre szabás hiánya és a részletekre való figyelem, mint például a folyamatban lévő rendelés információinak bemutatása a termék neve említése nélkül, csalási kísérletre utalhat

- mutat rá Chester Wisniewski.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. március 31. hétfő
Árpád
14. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33