Sokba kerülhet a lakásvásárlóknak, hogy a társasházak költségvetési adatai nem nyilvánosak, csak a tulajdonosok számára elérhetőek. Az adósságcsapdában vergődő fővárosi társasházak új beköltözői csak a tulajdonjog megszerzése után hónapokkal, sokszor csak az első közgyűlésen szembesülnek azzal, mit vettek.
A hazai lakásvásárló ugyan általában ellenőrzi a megszerezni kívánt ingatlan műszaki és esztétikai állapotát, a tulajdoni lapot, valamint a közműegyenleget, de a társasház általános állaga és gazdasági helyzete többnyire nem érdekli. Ezt bizonyítja az is, hogy bár több ezer fővárosi társasház vergődik adósságcsapdában, a vásárlók csak elvétve informálódnak a közös képviselőknél a társasház aktuális fizetési kötelezettségeiről, vagy a későbbi költségeket befolyásoló egyéb tényezőkről, igaz, hiába is tennék - vázolta a helyzetet Dr. Kovács Zoltán, a társasházkezeléssel foglalkozó City-Premier ügyvezető igazgatója.
Ugyanis, a jelenlegi szabályozásban a társasházak gazdasági adatait csak a külön tulajdonok tulajdonosai ismerhetik meg, vagy adhatnak felhatalmazást a közös képviselőnek az információk kiadására. Márpedig a tulajdonosok a gyors eladásra, a legmagasabb ár elérésére koncentrálva többnyire úgy gondolják, a korrekt tájékoztatás egyáltalán nem áll érdekükben, ezért inkább hallgatnak. Ezzel tudatosan, vagy tudatlanul vállalják. hogy a valós helyzet eltitkolásával jogsértést követhetnek el. Hiába lesz tehát hamarosan kötelező az energiatanúsítvány a használt lakásokra is, hiába létezik szavatossági jog, a vásárló még koránt sincs birtokában a megalapozott döntéshez szükséges összes információnak
A szakember arra is felhívja a figyelmet, hogy a válság következményeként a társasházi lakás piacon ma akár 20-30 százalékos engedményt is el lehet érni, de a remélt hasznot jelentősen lecsökkentheti, sőt fel is emésztheti egy fel nem ismert adósságcsapda következménye. A társasház költségvetésének felborulása, a közműtartozások halmozódása, a szükséges javítási és karbantartási munkák elodázásához, az épület állapotának rohamos romlásához vezet, a meghibásodások kijavítása pedig hosszútávon ható adósságspirált indít el.
A szakember szerint a vásárló egyet tehet, körültekintőbben jár el lakásvásárláskor. Törekednie kell arra, hogy a tulajdonos felhatalmazásával a képviselőktől, vagy annak hiányában a lakóktól szerezze meg a társasházról elérhető legtöbb információt.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.