Az évszázad végére a becslések szerint kb. 7,5 millióan lehetünk majd. 2040-re kb. a népesség negyede lesz 65 év feletti, 2100-ra minden harmadik magyar 65...
A megavárosok kora elkezdődött, felkészültünk rá, vagy sem a városok óriási ütemben növekednek a világ minden táján. A kérdés az, hogy a növekedést és a túlnépesedést mennyire tudjuk kézben tartani infrastruktúrális és környezetvédelmi szempontból. A szakértők szerint csomagban kell kezelni a problémákat és több megoldási javaslat is rendelkezésre áll.
Nem túl régen a demográfusok még azt jelezték előre, hogy a nagyvárosoknak nincs jövője. A technikai fejlődés olyan mértékben érzékelhetővé válik az élet minden területén, hogy az embereknek nem kell kis területen koncentrálódniuk - gondolták. Az üzleteket bárhonnan lehet majd különböző információs csatornákon keresztül bonyolítani, nincs szükség az ingázásra sem.
Ez a jóslat nem vált be. 1990-től megduplázódik a városban élők száma, 2025-re számuk világszerte eléri az ötmilliárd főt. Ha ez így lesz, akkor a világ lakóinak többsége városlakó lesz, a fenti előrejelzésekkel ellentétben az igazán jó üzletek megkötéséhez fontos a személyes kapcsolat, valamint az emberek számára is fontos a közösségi érzés.
A városok fejlődését nem csak a népesség száma határozza meg, fontos a várostervezés és az életkörülmények folyamatos javítása. 2025-re a tíz legnépesebb városból 9 Ázsiában és Dél-Amerikában lesz található. Mindkét kontinensen jellemző, hogy a vidéki lakosság a jobb élet reményében a városokba költöznek, ez alól kivétel Tokió, aki jelenleg is gazdaságilag fejlett és erős város, az előrejelzések szerint az is marad a következő 17 évben.

A számítások alapján 2025-re 33 olyan nagyváros lesz, amelynek a népessége meghaladja a 8 millió főt. 1990-ben 21 ilyen várost találtunk, 1950-ben még csak London és New York szerepelt a listán. A nagyvárosok gazdasági teljesítménye meghatározza az egész ország termelését, a fejlődő országokban alacsonyak az előállítási költségek és a munkabérek.
A városvezetőknek előre kell tervezni és fel kell készülni a következő évek fejlődésére. A mai és a holnap nagyvárosainak is problémája, hogy nem gondolják át előre a szállítás és a közlekedés fejlesztését a város növekedésével arányosan. Egyre több ember költözik a városokba, ez túlnépesedést eredményez és növekvő környezetszennyezéssel párosul. Manapság a gazdasági teljesítmény a fontos, a növekvő szennyező anyag kibocsátással kevesebbet foglakoznak az emberek.
A nagyvárosokban több órát vesz igénybe, hogy eljussunk egyik pontból a másikba, egyedül New York-nak van gondos várostervezési koncepciója a 21. századra.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Mexikóváros vezetése egyre több pénz költ a közlekedési problémák megoldására és a várost övező területek fejlesztésére. A kormány földvásárlási támogatással ösztönzi a lakosságot és a vállalkozásokat a költözésre. A cél a város lakosságának csökkentése, a jelenlegi lakosságszámot a város már nem bírja el.
Shanghai a mintapéldája az előrelátó várostervezésnek, fejlesztették a közlekedést, új városrészek épültek fel néhány év alatt, valamint az üzleti életben is jelentős előrelépés figyelhető meg.
A legnagyobb kritika az indiai Mumbai-t érte (ex-Bombai) a város népessége évről-évre gyarapszik, de semmilyen elképzelése nincs a városvezetésnek a probléma kezelésére, pedig a lakosság száma 2025-re meghaladja a 26 millió főt.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


