Vajon ki gondolt még akár egy évtizeddel ezelőtt is kelet-európai ingatlanbefektetésre? Tallin, Szófia, Bukarest, Prága, a nyugati ingatlan befektetőknek egyre ment, térkép kellett hozzá, hogy egyáltalán behatárolják, hogy merre is vannak ezek a városok. A nyugati polgárok esetleg a gyermekük lakására, vagy egy csendes üdülőre spóroltak. Néhány év alatt fordult a kocka, nagy változáson ment keresztül a volt keleti blokk, új piacok nyíltak a befektetők számára. A rendszerváltás, az új politikai és gazdasági rendszerek bevezetése vonzóvá tette a régiót, vajon hazánknak milyen a megítélése?
A Szovjetunió felbomlását követően megalakult új államok és a volt szocialista országok mindent megtettek azért, hogy felkeltsék a külföldi ingatlan-befektetők figyelmét. Átalakították a gazdaságukat a nyugati formuláknak megfelelően, nőttek a jövedelmek és az ingatlanárak, csökkentek a kamatlábak és könnyebbé váltak a hitelfelvételi lehetőségek.
A kezdeti érdeklődést gyors fellendülés követte, de az elmúlt évben még a régió két kirakat-országában - Észtországban és Lettországban - is csökkenni kezdtek az árak. Aki 2006-ban beszállt az észt fővárosban, Tallinban egy tervezési fázisban lévő új építésű lakásba, az 10-15 %-ot veszített, mire idén elkészült az épület.
A külföldi befektetők figyelme Lengyelország felé fordult, miután az árak egy internetes ingatlanos portál számításai szerint 51,6 %-ot emelkedtek az elmúlt évben. A sok új építésű lakás teljesen átalakította a lengyel főváros ingatlanpiacát, a használt lakásoknál az árak visszaesése volt megfigyelhető. Nagyon felszöktek az árak a turistacsoportok által kedvelt, festői szépségű Krakkó lakáspiacán is.
Hogy hol érdemes kelet-Európában vásárolni, arról egy új lakásokra specializálódott szakértőt Neil Lewis-t kérdezett meg a Times Online. A szakértő szerint további, de lassuló áremelkedésekre lehet számítani. A régió országai ugyanazt a fejlődési útvonalat járják be, a fejlődő piacokra jellemző hullámzás tapasztalható, a stabil hónapokat mérsékelt időszakok követik, majd újra megélénkül a gazdaság. Amire mindenképpen ügyelni kell, hogy ezekben az országokban a fejlődés a biztonságos politikai és gazdasági környezet kialakítására is vonatkozik. A szakértő szerint jó ötlet lehet Szófia és Bukarest is, mivel a bolgár és a román főváros is a fejlődés korai szakaszában van. Prága és Pozsony már túl van ezen, de még mindig van tere a befektetőknek. Vannak országok, amelyeket nem javasol a szakértő a befektetési céllal lakást vásárlóknak, ide sorolja Magyarországot is a gyenge gazdasági teljesítmény miatt, valamint a balti államokat, mert ott az árak túl gyorsan és túl magasra szöktek. Ez a kijelentés nem vet jó fényt hazánkra, az ottani megítélés szerint még van hová fejlődnünk régión belül is.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A City of London egyik szakértője kelet-európai befektetéséről tájékoztatta a Times Online-t. Februárban az értékpapírpiacon megtorpantak az árfolyamok, ennek következtében eladta a részvényeit és 180 ezer font (60 millió forint) értékben vásárolt ingatlanokat a bolgár fővárosban, Szófiában és az erdélyi Brassóban. "Úgy éreztem az ingatlanpiacon nagyobb növekedésre lehet számítani, mint a pénzpiacon. Sok külföldi befektető érkezett az országokba, akik arra számítanak, hogy az országokban sok 20-30 év közötti fiatal él, aki elkezd dolgozni, majd pénzt keres, és jobb életkörülményeket szeretne teremteni, mint amiben felnőtt. "- fejtette ki tapasztalatait.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


