Van már jelzálog a lakáson? - Nem baj!

Pénzcentrum
2007. március 7. 06:30

Amikor megveszünk egy lakást bízunk benne, hogy az elkövetkező évek során (amellett, hogy kellemes lakhelyül szolgál) felmegy az értéke, így ha úgy hozza a szükség, hogy el kell költöznünk, több pénzt lássunk viszont, mint amennyit befektettünk. Akkor is profitálhatunk persze a lakás árának emelkedéséből, ha nem tervezzük az értékesítést, legalábbis a tengerentúlon... A következőkben egy érdekes banki konstrukciót tekintük át érthetően, majd megnézzük, mennyire kapkodnak az amerikaiak a termék után.

Kezdjük egy példával a könnyebb megértés kedvéért! Tegyük fel, hogy veszünk egy lakást 20 millió forintért, melyből 2 millió az önerőnk, a fennmaradó 18-at pedig hitelből finanszírozzuk. (Kiindulásként tehát 2 milliós lakástulajdonnal, "home equity"-vel rendelkezünk.)

Tegyük fel, hogy öt év elteltével (ami alatt a részleteket rendesen fizettük) a lakás értéke 25 millió forintra emelkedik, adósságunk azonban már csak 13 millió. Ebben az esetben home equity-nk 12 millióra (25-13) nőtt.

Az Egyesült Államokban lehetőség van arra, hogy az így felértékelődött lakástulajdonunkat "pénzzé tegyük", azaz felvehetünk a home equity-re másodlagos jelzáloghitelt, amit az amerikaiak előszeretettel költenek lakásfelújítástól, utazásig, gyermekeik tanítattásáig bármire.

Az ingatlan (esetleges) felértékelődése és az adósságunk csökkenése tehát hitelképessé tett bennünket, mely hitelhez a tengerentúlon a következő két formában juthatunk hozzá:


· Hagyományos hitel: egyben magkapjuk az összeget és egy meghatározott futamidő alatt kamatostul visszafizetjük.


· Hitelkeret: hitelkártyaszerű konstrukció, melyben a home equiy alapján kap a lakástulajdonos egy hitelkeretet. Ennek erejéig bármikor hitelt vehet fel, amennyiben pedig nem csak a kamatokat, hanem a tőketartozás egy részét is visszafizeti egy adott hónapban, a hitelkerete ennyivel "emelkedik". (Ha tehát van egy 10 milliós hitelkeretünk, amiből 5 millió hitelt igénybe vettünk és a visszafizetünk 2 milliót a tőkerészből, akkor újra 7 millióra nő az elérhető hitel összege.)

A hitelkártya típusú konstrukciónál a törlesztés időtartama két szakaszra tagolódik: az elsőben elég csak a kamatokat fizetni (de önként lehet tőkét is törleszteni), a másodikban azonban már nem lehet több adósságot felhalmozni, csak törleszteni lehet. Az első felvonás rendszerint 5-10 éves, míg a második 10-15 éves periódus is lehet.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Mindkét konstrukció esetében igaz, hogy az ingatlan értékesítése esetén vissza kell fizetni a hitel egészét.

A statisztikák szerint az elmúlt évek során rengeteg amerikai igyekezett előnyt kovácsolni az alacsony kamatok és az emelkedő lakásárak adta lehetőségből, a Fed kamatemelési sorozata azonban drámai módon megemelte az ilyen hitelek költségét. (A hitelkártya típusú konstrukció esetén a kamatok 4.64%-ról 8.33%-ra emelkedtek átlagosan az elmúlt két évben, míg a hagyományos konstrukciónál 6.75%-ról 7.96%-ra nőtt a ráta.)

Nem szabad persze elfelejteni, hogy amennyiben az ingatlan ára csökken, az is előfordulhat, hogy az adósság összege meghaladja a lakás értékét...

Magyarországon ingatlanfedezettel szintén kaphatunk szabad felhasználású jelzáloghitelt, a konstrukció azonban eltér a fent vázoltaktól és ha már van jelzálog a lakásunkon, akkor nem is olyan egyszerű a helyzet. Másodlagos jelzálogot a bank akkor jegyez be, ha az ingatlan terheltsége ezzel együtt sem haladja meg a 70%-ot (a hitelbírálati értékre vetítve), de ekkor sem válogathatunk teljesen szabadon a piacon található ajánlatok közül. A legtöbb esetben az a bank, melynél az első hitelt felvettük a lakásra, szeretne magához láncolni bennünket, így nem engedi előre a ranghelyfenntartási sorban a másik hitelintézetet, aki pedig így nem biztos, hogy nyújt hitelt...

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?