Tegnap felröppent a hír, hogy a leendő megszorítások égisze alatt, a jövőbeni kormány megvonná a lakáshitel-törlesztés után járó adókedvezményt és megszüntetné a forrásoldali jelzáloglevél kamattámogatást. De vajon milyen hatással lesz ez a lakóingatlanok piacára? Erről kérdeztünk néhány szakembert.
A törvényjavaslat elfogadása nyomán várhatóan a lakáshitelek kamatai néhány százalékponttal, a törlesztőrészletek viszont akár 50 százalékkal is emelkedhetnek. Ennek következtében a devizakölcsönök aránya tovább nőne a lakossági hiteleken belül, további kockázatoknak kitéve ezáltal a jövendőbeli adósokat.
A már meglévő lakáshitelek nagy része (használt lakások esetében csaknem 100 százaléka) devizaalapon van finanszírozva, ezekre sem adókedvezmény sem pedig kamattámogatás nem vehető igénybe, ezért ezt a részt nem érinti a változás. Tehát ennek a csatának a kereskedelmi bankok lehetnek a nyertesei, ugyanis sokan újrafinanszíroztatják majd már meglévő hiteleiket valamilyen deviza alapú konstrukcióval.
De vajon lesz-e hatással ez a javaslat az ingatlanpiacra, amennyiben elfogadják? Előfordulhat-e, hogy a hirtelen megugró törlesztőrészletek hatására megsokszorozódik az eladatlan használt lakások száma a piacon, illetve a visszaesik-e az újlakás vásárlási kedv (mivel az önerő nélküli konstrukciókban inkább a forintalapúak az elterjedtek)? És milyen hatással lesz a ez az esetleges módosítás az ingatlanforgalmazó- és fejlesztő cégek működésére?
Valkó Dávid az Otthon Centrum elemzője szerint az ingatlant hitelből vásárlók körülbelül 85 százaléka a deviza alapú finanszírozási formát választja, akik forint alapú hitelből kívánnak lakást vásárolni azok leginkább az új lakások piacán válogatnak. Az elemző véleménye az , hogy ezen szűk szegmensbe tartozó vásárlók nagy része is áttér majd a deviza alapú kölcsönökre ezáltal jelentősebb piacbefolyásoló hatása nem lesz az esetleges döntésnek. A szakértő elmondása alapján könnyebb helyzetben van a kormány egy ilyen lépés megtételéhez mint 2004-ben, mikor a hitelportfolióból nagyobb részét a forint alapú hitelek tették ki, tehát egy nagyobb réteget érintettek volna a megszorítások.
Az ingatlanfejlesztők ebben az évben sem változtattak áraikon, ez nagyrészt a piacon lévő eladatlan lakások számának köszönhető. A szakértő szerint a fejlesztők nem az árak csökkentésével, hanem különböző értékesítési akciók keretében próbálnak meg túladni ingatlanjaikon. Ilyen kedvezmények lehetnek az önerő nélküli konstrukciók előnyben részesítése.
Szalma Krisztián a Gimesi Kft. értékesítési vezetője szerint azok a cégek kerülhetnek bajba a piacon, akik jellemzően hitelből finanszírozzák a fejlesztésüket és számukra létkérdés, hogy minél hamarabb értékesítsék lakásaikat. Számukra egy piaci lassulás akár végzetes is lehet. Az ingatlanpiaci szakember elmondása alapján a vevőkörük (a piaci standardoknak) megfelelően, 80-85 százaléka deviza alapú hitelből finanszírozza lakáshoz jutását, tehát nem számít jelentős keresletváltozásra a piacon ebből a tényezőből fakadóan. De természetesen figyelembe kell venni, hogy nagy számú új fejlesztésű ingatlan vár még gazdára, különösen a főváros területén, amelyek lassuló eladási dinamikája bajba sodorhat néhány vállalkozást.
Hogyan add el 5 nap alatt jó áron a lakásod? - Itt a megoldás!
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


